Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co warto zwiedzić w Złotych Piaskach?

Co warto zwiedzić w Złotych Piaskach?

Co należy zobaczyć w Złotych Piaskach, czy warto spędzić tu wakacje? Złote Piaski to prawdziwa turystyczna enklawa, w której królują dobra zabawa i relaks. Czasem jednak warto oderwać się od leżaka i drinka z palemką, żeby pozwiedzać jeden z najpiękniejszych regionów Bułgarii. Przedstawiamy najciekawsze miejsca Złotych Piasków i okolicy!
 

Relaks na złotym piasku
Bułgarskie wybrzeże może poszczycić się jednymi z najlepszych plaż Europy. Drugą co do wielkości miejscowością bułgarskiej riwiery są Złote Piaski, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem turystów już od 50 lat. Miejscowość nigdy nie zasypia - życie w licznych dyskotekach i barach toczy się 24 godziny na dobę. Każdego wieczoru turyści ulokowani w ponad stu hotelach wychodzą na główną arterię miasta w poszukiwaniu najlepszych miejsc do zabawy. Mimo doskonałego zaplecza hotelowo-rozrywkowego w Złotych Piaskach nie ma właściwie nic ciekawego do zwiedzania. Nie powinniśmy się jednak tym zrażać i zaszywać na leżaku z drinkiem w ręku. W okolicy znajduje się wiele miejsc, które pomogą nam poznać prawdziwą Bułgarię, a nie tylko zaprojektowane na rzecz turystyki masowej kurorty.

Wakacje w Bułgarii z Rainbow Tours ze zniżką do 30% - zobacz oferty >>

Katedra Zaśnięcia NMP w WarnieWarna warta odwiedzenia
Lecący do Bułgarii turyści najczęściej odwiedzają Warnę wyłącznie dwa razy - przy przylocie i wylocie. To wielki błąd, ponieważ jest to jedno z najciekawszych miast regionu, które mimo napływu tłumu turystów nie utraciło swojej tożsamości. Niegdyś Warna była miastem garnizonowym Imperium Osmańskiego, dzisiaj jest trzecim co do znaczenia ośrodkiem gospodarczym Bułgarii. Najbardziej reprezentacyjnym punktem miasta jest Płanczad Nezawimost - plac z fontanną, wokół którego skupione są butiki, restauracje oraz knajpy serwujące dania bułgarskiej kuchni. Jest to również doskonały punkt wyjściowy do zwiedzania całego miasta - warto pospacerować otaczającymi go uliczkami, aby lepiej poznać życie codzienne Bułgarów. Elementem wyróżniającym się w krajobrazie miasta jest Katedra Zaśnięcia NMP wybudowana w XIX wieku na wzór cerkwi w Sankt Petersburgu. Spod Katedry warto udać się do miejscowych muzeów - Archeologicznego i Etnograficznego. Pierwsze z nich posiada stałą ekspozycję XIX-wiecznych ikon, zaś drugie prezentuje bogactwo bułgarskiego rzemiosła. Wokół budynków muzealnych skupione są sklepy z typowymi dla Bułgarii pamiątkami, które osiągają tutaj zawrotne ceny.

Obowiązkowym punktem w trakcie zwiedzania Warny dla wszystkich Polaków jest Mauzoleum Władysława Warneńczyka. Właśnie tutaj władca zginął z rąk Turków podczas jednej z bitew. Co ciekawe, ciała króla nigdy nie odnaleziono, co w XV wieku spowodowało powstanie licznych teorii spiskowych dotyczących późniejszych losów monarchy. Według ówczesnych podań, Władysław został odnaleziony i uleczony, jednak osobista porażka tak mocno odbiła się na jego psychice, że postanowił przywdziać szaty mnicha i wyruszyć do (tutaj istnieje wiele wersji): klasztoru na Synaju, Santiago de Compostella czy Turcji, gdzie brał odwet. Historycy są jednak o wiele mniej romantyczni niż ludzie epoki i sugerują, że władca wyzionął ducha na polu bitwy zaś w wojennej zawierusze ciało króla po prostu zaginęło. Mauzoleum nie należy do najbardziej okazałych, jednak budzi prawdziwy patriotyzm i u niejednego wywołało łezkę w oku. Naprawdę warto tu zajrzeć!

Małe jest piękne
Na bułgarskim wybrzeżu, oprócz Warny są przynajmniej dwie miejscowości godne zobaczenia. Pierwszą z nich jest Ewksinograd, w którym znajduje się piękny pałac wybudowany przez księcia Battenberga w XIX w. W czasach komunizmu obiekt ten był jednym z ulubionych miejsc wakacyjnego wypoczynku państwowych dygnitarzy (przebywali tu także polscy politycy). Pałac jest otwarty dla turystów, oprowadza po nim przewodnik, który potrafi wymienić wszystkich lokatorów obiektu (również polskich).

Kamienny las nieopodal miejscowości Sweti Konstantin i ElenaMaleńką, lecz urzekającą miejscowością jest Sweti Konstantin i Elena - najbardziej zielone miejsce na całym wybrzeżu. W pobliżu kurortu znajduje się tajemniczy obiekt zwany Kamiennym Lasem, na którego składają się dziesiątki formacji skalnych liczących ponad 50 milionów lat. Ów oryginalny „las” przyciąga setki turystów zafascynowanych magią i ukryta energią Ziemi. Według wierzeń przebywanie w tym miejscu ma zbawienny wpływ na stan naszego organizmu oraz duszy. Zwolennicy tego typu teorii na miejscu wytłuszczą każdemu chętnemu turyście, który kamień pomaga na jaką dolegliwość.

Nie tylko piaski
Jadąc na urlop do Złotych Piasków należy pamiętać, że bułgarskie wybrzeże to nie tylko słońce, piasek i zabawa, ale również liczne miejsca, które zaskoczą nawet najbardziej wymagających turystów. Trzeba tylko porzucić na chwilę leżak i ruszyć w drogę.

/ mkn /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA