Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Bułgaria na wakacje! Co powinieneś zobaczyć?

Bułgaria na wakacje! Co powinieneś zobaczyć?

Bułgaria kojarzy się nam przede wszystkim z fantastycznymi plażami oraz ciepłym morzem. To sprawia, że od dziesięcioleci jest niezmiennie bardzo atrakcyjnym wakacyjnym kierunkiem podróży Polaków. Jednak nie każdy lubi leżeć plackiem na plaży, a zamiast tego wolałby coś ciekawego zobaczyć. A jest tam co zwiedzać! Bez względu na to czy wybieramy się tam z biurem podróży czy na własną rękę, warto zastanowić się nad pojechaniem w miejsca, które opisujemy w niniejszym artykule. Szczególnie, że Bułgaria ma wiele do zaoferowania nawet tym najbardziej wymagającym turystom.
 

Słoneczny Brzeg

Jedna z najczęstszych miejscówek wybieranych przez Polaków, dlatego w ogóle nie powinniśmy się dziwić, jeżeli znajdziemy tam pełno naszych krajanów. Słoneczny Brzeg to region nad morzem Czarnym, uważamy za najważniejszy kurort Bułgarii. Co ciekawe nazywany jest „Las Vegas Europy Wschodniej”. Wszystko dlatego, że posiada świetnie rozwiniętą infrastrukturę - liczne hotele, restauracje, puby i dyskoteki. Do południa można wylegiwać się na plaży i korzystać z odpoczynku, a wieczorem bawić w klubach. Do najpopularniejszych plaż należy: Burgas oraz ta leżąca w mieście Primorsko. A jeśli chodzi o zwiedzanie, to warto zobaczyć tam takie miejsca jak: Carewo (wraz z cerkwią Zaśnięcia Bogurodzicy) oraz Święty Włas, który jest miejscowością turystyczna z wieloma walorami leczniczymi.

Słoneczny Brzeg to również doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, bowiem przy mieście znajdują się dwa Aquaparki, z licznymi zjeżdżalniami oraz basenami. Jeden to Action Aquapark z darmowym dojazdem autobusem, a drugo to znajdujący się na terenie hotelu Kuban. Mniejszym parkiem wodnym jest Mini Aquapark Piraci z Karaibów, który będzie odpowiedni dla mniejszych dzieci.

Sofia

Drugim miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć w Bułgarii, jest jej stolica - Sofia. Co interesujące, nazwa tego miasta oznacza w języku łacińskim „mądrość”. Metropolia przez lata znajdowała się pod różnym panowaniem - a to Aleksandra Wielkiego, a to Rzymian a to Turków. To spowodowało, że jest to miasto niezwykle barwne, posiadające zróżnicowaną architekturę, a co za tym idzie - ciekawe do zwiedzania. Koniecznie trzeba zobaczyć Cerkwię Bojańską, która znalazła się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jej budowę datuje się na X wiek, a freski, które znajdują się wewnątrz, mają około 800 lat. Mimo, iż z zewnątrz nie wygląda imponująco, to zdecydowanie warto wejść do jej wnętrza. W Sofii trzeba także spróbować kawy, która jest przyrządzana w specjalny sposób i należy się nią delektować. Warto także zobaczyć Katedrę Aleksandra Newskiego - największy zabytek sakralny tego typu na Bałkanach. Jej patronowi Bułgaria zawdzięcza odzyskanie niepodległości, dlatego jest to dla miejscowych bardzo ważny obiekt historyczny. W mieście znajdziemy też liczne muzea, które kryją w sobie dzieła łączące style zachodnie i wschodnie.

Park Narodowy Bałkanów Środkowych

Bułgaria to nie tylko interesujące zabytki i piaszczyste plaże. To także niezwykłe okoliczności przyrody, jakie funduje nam chociażby Park Narodowy Bałkanów Środkowych. Jest to stosunkowo młody park, bowiem powstał w 1991 roku. Jest jednak wpisany na listę UNESCO oraz uznany za ostoję ptaków IBA. Na terenie jego terenie znajduje się najgłębsza jaskinia Bułgarii, która nazywa się Rajczowa Dupka. Jej głębokość to 377 metrów. Czemu warto zobaczyć to miejsce? Przede wszystkim dlatego, że posiada zróżnicowany krajobraz. Znajdziemy tam zarówno piękne góry, głębokie kaniony, wysokie klify czy łąki, na których aż chce się odpoczywać.

Albena

Albena to najmłodszy kurort Bułgarii. Z tego też powodu większość budynków jest dopiero co wybudowanych, a miasto jeszcze nie przesiąkło wszędobylskimi turystami, dlatego idealnie nadaje się dla tych, którzy nie lubią tłoku. Atutem jest jego położenie (niedaleko od takich ośrodków jak Warna czy Złote Piaski) oraz znajdująca się w jego obrębie najszersza plaża w Bułgarii. Jest ona piaszczysta, a woda ma niezwykły odcień - mieni się na niebiesko oraz zielono w zależności od pory dnia. Jest to idealne miejsce do leniuchowania na plaży.

Złote Piaski

Złote Piaski to obok Słonecznego Brzegu najpopularniejszy kurort Bułgarii. Jego budowa rozpoczęła się w 1957 roku i na dobrą sprawę trwa do dziś. Cały czas się rozrasta. Swoją nazwę, jak sama ona wskazuje, zawdzięcza plażom i piaskom, jakie się na niej znajdują. Turyści chwalą sobie zarówno ich kolor, jak i miękkość. Nie trzeba żadnych butów do wody - chyba że komuś przeszkadzać będzie temperatura. Niestety jest to typowy kurort, gdzie jedynymi rozrywkami są kluby, restauracje czy puby. Można także skorzystać z nauki nurkowania, przejażdżek na pontonach wodnych czy wybrać się w rejs statkiem pirackim.

Warna

Warna to miejsce, które szczególnie przypada do gustu Polakom, którzy interesują się historią. Im kojarzy się ona głównie z Władysławem Warneńczykiem, który zginął w bitwie pod Warną podczas bitwy z Turkami. Dziś w Warnie znajduje się Mauzoleum tego polskiego króla. Ciekawostką jest na pewno fakt, że po bitwie nie znaleziono ciała Władysława, co spowodowało powstanie różnych legend, opowiadających między innymi o jego rzekomej ucieczce z pola bitwy czy wzięcia przez Turków w niewolę. Mauzoleum otwierał sam car Borys III.

Innym ciekawym miejscem w Warnie jest na pewno cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, która jest drugą co do wielkości cerkwią Bułgarii. Znajdują się tam niezwykłe witraże, które najlepiej jest oglądać kiedy pada na nie światło. Jest to dowód wdzięczności Matce Bożej za wyzwolenie narodu bułgarskiego spod panowania Turków. Pod cerkwią znajdziemy licznych handlarzy, którzy będą chcieli sprzedać ikony. Niektóre z nich są szczególnie pięknie.

Bułgaria to kraj, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Zarówno osoby, które chcą poleniuchować na plaży, jak i te, które wolą bardziej aktywny wypoczynek. Należy przy tym cały czas pamiętać, że ceny są bardzo przystępne, a dotrzeć tam z Polski wcale nie jest trudno. Więcej informacji na temat samej Bułgarii oraz możliwości zarezerwowania tam pobytu, znajdziecie tutaj: http://www.tui.pl/wypoczynek/bulgaria.

/ Fr/wwh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA