Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesi±ca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Łyna - Ľródła rzeki Łyny - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika aknolinka.

Kwiecień 2011
¬ródła rzeki Łyna

Wybrali¶my się z mężem na spacer do lasu. ¬ródła rzeki Łyna wypływaj± stosunkowo niedaleko naszego miejsca zamieszkania, więc wsiedli¶my w samochód i ruszyli¶my. Ok. 300 metrów od wsi Witramowo znajduje się parking. To był pocz±tek naszej trasy.

Trasa nie należy do trudnych, można j± bez problemu pokonać pieszo. Przebiega w¶ród malowniczych krajobrazów, które warto sfotografować. Szlak jest dobrze oznaczony. Trasa ma również charakter edukacyjny. Czas zwiedzania (ł±cznie z robieniem zdjęć) to około 3 godziny. Dojazd - bardzo łatwy - około 35 km od Olsztyna kieruj±c się na Warszawę. Miejsce malownicze, ciche, spokojne, dla osób lubi±cych przyrodę.

Co warto zwiedzić?

Będ±c w okolicy warto zwiedzić pola Grunwaldzkie oraz Olsztynek.

Porady i ważne informacje

Łyna, lewy dopływ Pregoły, bierze pocz±tek w rezerwacie ¬ródła rzeki Łyny im. prof. Kobendzy leż±cym w województwie warmińsko-mazurskim nieopodal wsi Łyna. Rezerwat ten o powierzchni 121,04 ha został utworzony w celu zachowania rzadkiego zjawiska wstecznej erozji Ľródliskowej rzeki Łyny. Teren rezerwatu to oczywi¶cie pocz±tek Rzeki Łyny w postaci licznych Ľródeł. Łyna płynie na terenie północno-wschodniej Polski województwa warmińsko-mazurskiego i Rosji Obwodu Kaliningradzkiego. Nazwę Łyna wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępuj±c poprzedni± niemieck± nazwę rzeki - Alle.

W przekazie ustnym istniej± legendy o powstaniu rzeki Łyny następuj±cej tre¶ci:

Pierwsza mówi o pięknej dziewczynie, imieniem Alina, która zakochała się w przystojnym młodzieńcu księciu Dobrzynie. Nie dane jej jednak było go po¶lubić. Zrozpaczona nie mogła powstrzymać potoku łez. Spadały one na miękk± ziemię, aż nagle ona sama podzieliła rozpacz dziewczyny - rozlała Ľródłem rzekę, Łynę.

Według drugiej za¶: Łyna była córk± króla Tysi±ca Jezior. W pewnej wsi żył Ja¶ko, sierota, który pięknie ¶piewał. Łyna i Ja¶ko zakochali się i wkrótce zostali szczę¶liwym małżeństwem. Pewnego dnia drzewo przywaliło Ja¶ka. Łyna postanowiła uratować męża kradn±c z ogrodu ojca życiodajny kwiat. Dziewczyna uratowała życie Ja¶ka, ale za swój czyn została ukarana. Ten, kto raz opu¶cił ¶wiat wody, nie miał prawa tam wrócić, a Łyna złamała tę zasadę. Król zamienił córkę w rzekę.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mog± tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 12)

¬ródła rzeki ŁynaStary młyn¬ródła rzeki Łyna¬ródła rzeki Łyna¬ródła rzeki Łyna¬ródła rzeki Łyna