Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Węgry, Budapeszt i okolice - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Lipiec 2009

Budapeszt położony nad Dunajem jest stolicą Republiki Węgierskiej. Jest wielkim ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Znajdują się tu liczne muzea, galerie, teatry, dwie opery, wiele uczelni i instytutów badawczych.

Do XIX wieku funkcjonowały trzy oddzielne miasta - Buda i Ostuda na prawym brzegu Dunaju oraz Peszt na lewym brzegu.

Wielu uważa, że Budapeszt jest miastem ciekawszym niż Praga i Wiedeń - my niestety nie zgadzamy się z tą opinią. Owszem jest wiele pięknych zabytków, wspaniałe urzekające mosty, sympatyczni ludzie. Jednak nadal jest miastem bardzo brudnym. W wielu miejscach nie można płacić kartą tylko gotówką co jest bardzo uciążliwe przynajmniej na początku pobytu w tym mieście.

Najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu w Budapeszcie jest metro. Składa się z trzech linii oznaczonych kolorami: niebieskim, czerwonym i żółtym. Swoim zasięgiem łączy najważniejsze punkty w mieście.

Odradzamy zdecydowanie zwiedzanie miasta samochodem - ulice są głównie jednokierunkowe, miejsca parkingowe płatne. Nie można zatrzymać się na jakiejkolwiek uliczce bo od razu służby miejskie wypisują mandat. Poza tym są ogromne korki i niepotrzebnie traci się czas.

Na tej stronie świetnie przedstawione są linie metra http://pl.wikipedia.org/wiki/Metro_w_Budapeszcie

Co warto zwiedzić?

  • Wzgórze Zamkowe;

  • Zamek Królewski;

  • Parlament;

  • Most Łańcuchowy;

  • Wzgórze Gellerta;

  • Kościół Macieja;

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 55)