Oferty dnia

Polska - Łęknica i okolica - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Łęknica i okolica
Tak jak Cieszyn jest miastem przedzielonym rzeką (Olzą) na część polską i czeską, tak Łęknica - wraz z otaczającym ją Parkiem Mużakowskim - jest oddzielona rzeką (Nysą Łużycką) na część polską i niemiecką - gdzie miasteczko nazywa się Mużakowem.
Spędziliśmy tam ledwie kilka godzin, wracając z kilkudniowego wypadu na Ziemię Lubuską, ale warto było.
W informatorze turystycznym znalazłam hasło: ”Łęknica parkami zachwyca”. I coś w tym jest. zwłaszcza przy dobrej pogodzie, a właśnie tak trafiliśmy.
Park Mużakowski tonie w zieleni. Mnóstwo tam starych drzew i unikatowych gatunków. Są też młode i bardzo młode.
Po stronie niemieckiej w parku jest nie tylko ciekawa przyroda, ale i zabudowa: stary i nowy zamek, palmiarnia - tyle zdążyliśmy zobaczyć.
Jednak ta krótka wizyta zachęciła mnie, by kiedyś tu powrócić.
Chciałabym jeszcze zobaczyć kolorowe jeziorka przy geo-ścieżce i nieco oddalony Park Głazów, którego folder napotkałam.
To największy w Europie ogród skalny, utworzony na początku obecnego tysiąclecia na powierzchni 20 ha. strona tego parku: www.findlingspark-nochten.de

Jeszcze jeden przystanek, który zrobiliśmy na trasie powrotu do Bielska, oddalony o ok. 90 km od Łęknicy - to Bolesławiec. Dawno tu nie byłam i zachwycił mnie pięknie odnowiony Rynek.
Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?
Cały Park Mużakowski, zarówno po polskiej jak i niemieckiej stronie;
Park Głazów - Nochten - po niemieckiej stronie, pomiędzy Goerlitz a Cottbus.
Porady i ważne informacje
PARK MUŻAKOWSKI - wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz na listę obiektów uznanych przez Prezydenta RP za Pomnik Historii.
Park Mużakowski leży nad Nysa Łużycką, po obu stronach granicy Polski i Niemiec, które łącza dwa zabytkowe mosty : Parkowy oraz Angielski. Jego część po stronie Polski znajduje się w mieście Łęknica. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004r. jest jednym z najdoskonalszych przykładów europejskiej sztuki ogrodowej. Przepiękne założenie parkowe stworzone w pierwszej połowie XIX w przez pruskiego arystokratę Hermanna von Puckler- Muskau. Chociaż Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa można odkrywać z różnych stron, to najpopularniejsza trasa wiedzie przez geoscieżkę „ Dawna Kopalnia Babina” i Kolorowe Jeziorka. Jak nazwa wskazuje, to pozostałości po dawnej kopalni, która dziś przerodziła się w festiwal kolorowych stawów. Na trasie zobaczymy błękitne, granatowe, zielone, turkusowe, brunatne (jezioro Afryka ) oraz rudawe zbiorniki wodne. Barwy zależą od wcześniej wydobywanego surowca, ale tez czasu wydobywania. Nad jeziorem Afryka znajduje się 30 metrowa wieża widokowa.
Autor: AniaMW / 2022.06
Komentarze:

papuas
2022-06-16

:) po przeczytaniu porad wyobraziłem sobie, że wszystkie te kolorowe jeziorka widziałaś, a ja nie. Myślałem, że Park był głównym celem, a Bolesławiec na dokładkę i stąd też prośby o foto. Teraz wiem i jest OK.

danutar
2022-06-11

Niestety, ta część naszego kraju wciąż jest mi nieznana. Może kiedyś... Ale tym bardziej z przyjemnością obejrzę zdjęcia.
Pozdrawiam, Aniu :)

AniaMW
2022-06-09

Hm, obawiam się, że nie sprostam wyzwaniu...
To było po drodze, na trasie powrotnego przejazdu; postój w Bolesławcu - na późny obiad, tyle, że w samym Rynku. Postaram się pokazać większość zdjęć, jakie zrobiłam.

papuas
2022-06-08

super
Park Mużakowski kiedyś ledwo liznąłem, oglądanie zabytków Bolesławca pod dyktando remontów więc jak najwięcej foto plis