Oferty dnia

Polska - Kraków i Wieliczka - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Kraków i Wieliczka

Od dawna marzyliśmy, by wreszcie znowu odwiedzić Kraków ... przecież to tak niedaleko! To była bardzo spontaniczna podróż - w sobotni wieczór zarezerwowaliśmy noclegi na www.noce.pl, w niedzielę odbyły się małe przygotowania, a już w poniedziałkowy świt byliśmy w pełni gotowi na nową przygodę. Z naszych rodzinnych okolic do Krakowa to ok.3 godz. jazdy autobusem, na miejscu jesteśmy po 9-tej rano. Kraków powitał nas pięknym porannym słońcem, pełni zapału ruszyliśmy więc w stronę naszej krakowskiej kwatery-studio „Smocza jama”, by zostawić tam nasze bagaże, załatwić formalności i wreszcie ruszyć na podbój miasta. Nasze lokum usytuowane było w starej secesyjnej kamienicy na ul. Librowszczyzny 4 (15 min od dworca PKS, 6 min od rynku i 12 min od Wawelu) - czyste, przytulne, cieplutkie, z doskonale wyposażonym aneksem kuchennym oraz ładną łazienką i antresolą.

Kraków to jedno z najstarszych miast Polski o ponadtysiącletniej historii, a jego starówka znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Przywilej lokacyjny dla miasta Krakowa wydany został w 1257 roku.

Centralną częścią miasta jest Rynek. To miejsce szczególne, klimatyczne, zawsze przepełnione gwarem gości, przechodniów, turystów, tu często rozbrzmiewa muzyka ulicznych artystów i grajków - miejsce to zachwyca i przyciąga jak magnes. Krakowski Rynek jest jednym z największych placów tego typu w Europie, a jego historia sięga XIIIw. Środkową część Rynku zdobią Sukiennice - ten budynek znamy chyba wszyscy! Już przy lokacji Krakowa Bolesław Wstydliwy zobowiązał się postawić tu kramy sukienne. Pierwowzorem dzisiejszych Sukiennic były kramy drewniane, które przetrwały do XIV w. Nowe gotyckie Sukiennice wystawił Kazimierz III Wielki, niestety w 1555 roku strawił je ogień. Odbudową zniszczonego budynku kierował mistrz Pankracy. Wtedy to Sukiennice zwieńczono attyką o podziale arkadowym, dodano kolumnową loggię. W latach 1875-1979 dokonała się dalsza przebudowa obiektu. Dziś w sukienniczych straganach zakupić można pamiątki, biżuterię, wyroby rękodzieła i cepelii, w budynku mieści się oddział Muzeum Narodowego. Spacerując po Rynku zobaczymy kościół św. Wojciecha z XIV w., wieżę ratuszową, rzeźbę Igora Mitoraja ... Pomnik Adama Mickiewicza jest ulubionym miejscem spotkań oraz częstym obiektem fotografowania. Pomnik wieszcza wykonano wg. projektu Teodora Rygiera i odsłonięto uroczyście 16 czerwca 1898 roku. Podczas II Wojny Światowej obiekt zniszczyli hitlerowcy, dziś podziwiać możemy jego rekonstrukcję.

Wspaniałym zabytkiem i ozdobą placu jest gotycki Kościół Najświętszej Maryi Panny (Mariacki) z dwoma strzelistymi wieżami, trzynawowym bazylikowym korpusem oraz słynnym Ołtarzem Wita Stwosza. Z wieży kościelnej wygrywany jest Hejnał Mariacki. Świątynia była budowana od XIII do początku XV wieku. Ołtarz Mariacki powstały w latach 1477-1489 ufundowany przez mieszkańców miasta budzi zachwyt i dominuje nad wnętrzem kościoła.

Spacer po krakowskim Rynku był dla nas wielką przyjemnością - cieszyliśmy się klimatem miejsca oraz zrobiliśmy mnóstwo pamiątkowych fotografii. Ale jest jeszcze coś, o czym warto tu wspomnieć. Pod powierzchnią Rynku, około 5 metrów pod ziemią przeżyć można niezwykłą podróż w czasie ... zwiedzając Muzeum Podziemia Rynku. Oglądana przestrzeń jest efektem badań archeologicznych rozpoczętych w 2005 roku. Pięć lat trwały tu prace badaczy, a w roku 2010 otwarto to niezwykłe muzeum. Tu zobaczymy m.in. pozostałości dawnych zabudowań, dróg, rekonstrukcje ówczesnych budynków, znalezione ozdoby, monety i inne przedmioty... To właśnie tu zobaczymy relikty Kramów Bolesławowych z XIII wieku, Kramów Bogatych, średniowieczny bruk, dawne wodociągi, pozostałości strawionej przez pożar osady, cmentarzysko ... To nowoczesne muzeum wyposażone jest w liczne urządzenia multimedialne - ekrany dotykowe, wyświetlacze, projektory. Tu można poczuć klimat minionych wieków i zagłębić się w historię tego miejsca.

Przemierzając zabytkowe miasto podziwiamy wiekowe kamienice, kościoły, chłoniemy urok malowniczych zaułków. Pięknie prezentuje się bryła Teatru im. J.Słowackiego - teatr powstał w latach 1891-1893 na wzór Opery Paryskiej. Wdzięcznym obiektem fotografowania jest Barbakan z pozostałościami murów i baszt. Niegdyś miasto otoczone było przez podwójny pierścień murów. Niestety, w 1806 r. część z nich uległa rozebraniu.

Do dziś Kraków zdobi zbudowana w XIII w. Brama Floriańska z umieszczoną w niszy XVIII wieczną rzeźbą św. Floriana. Brama ta była początkiem Drogi Królewskiej przez Kraków na Wawel. W miejscu nieistniejących już fos i murów miejskich usytuowane są dziś Planty, będące ok. 20 hektarowym terenem zieleni otaczającym starówkę. Park ten powstał w 1822r.

Ponad miastem, tuż nad Wisłą wznosi się Wawelskie Wzgórze. To niezwykłe miejsce związane jest ściśle i nierozerwalnie z historią naszego kraju - to tu swój gród założyły plemiona Wiślan, to właśnie tu była siedziba polskich królów, miejsce to stanowiło ośrodek chrześcijaństwa. Losy Wawelskiego Wzgórza są fascynujące i przebogate, dlatego też z wielką radością skierowaliśmy tu swoje kroki.

Wspaniałym zabytkiem tego miejsca jest pięknie odrestaurowana Katedra św. Wacława i Stanisława wybudowana w XIV w. w miejscu romańskiej świątyni. Wejście do katedry zdobią żelazne drzwi z monogramem Kazimierza Wielkiego. Wnętrze bogate w liczne kaplice - podziwiac można kaplicę św. Stanisława, kaplicę Zygmuntowską, kaplicę Świętokrzyską czy św. Trójcy. Liczne figury, zdobienia, witraże i polichromie zachwycają.

Katedra Wawelska była miejscem koronacji królów polskich i jest miejscem ich spoczynku. Schodząc do podziemi kościoła w skupieniu i ciszy pochyliliśmy się nad grobami wielkich Polaków ... to miejsce zadumy nad przemijalnością, historią i nad swoją tożsamością narodową. Tuż po wizycie w podziemiach katedry wspięliśmy się po stromych drewnianych schodkach na strzelistą Wieżę Zygmuntowską, by zobaczyć najbardziej znany w Polsce dzwon. Dzwon Zygmunt ufundowany został przez Zygmunta I Starego, a wykonany przez Hansa Bahama w 1520r.Dzwon zdobią postacie św. Stanisława i Zygmunta oraz godło Polski i Litwy. 3 lipca 1521r.mieszkańcy Krakowa po raz pierwszy mogli usłyszeć jego potężny dźwięk. Dzwon Zygmunta bije w najważniejsze uroczystości, święta i chwile ważne dla miasta i Polski. Z dzwonnicy roztacza się wspaniała panorama Krakowa.

Wspaniałym symbolem naszej polskości jest Zamek Królewski w Krakowie, będący niegdyś siedzibą polskich królów i władców. Zamek obronny zbudowano tu na przełomie XI/XII wieku, ale osadnictwo na tym terenie istniało już dużo wcześniej. Miejsce to ma przebogatą historię. Na przełomie wieków zamek był wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany, ale trawiły go również pożary, grabieże oraz inne zawiłości losu. Do rozbudowy obiektu przyczynili się m.in. Władysław I Łokietek, Kazimierz III Wielki, Jan III Sobieski, Jadwiga Andegaweńska, Władysław III Jagiełło, biskup Konstanty Felicjan Szaniawski. Dziś zamek zachwyca turystów swą renesansową, barokową i klasycystyczna szatą. Pięknie prezentuje się brama Berrecciego, Wieża Zygmunta III oraz Wieża Duńska, Wieża Jordanka i Kurza Stopka będące gotyckimi elementami budowli. Przepiękny jest dziedziniec z arkadowymi krużgankami. Miejsce te uświetniają liczne podtrzymujące kolumny oraz zdobione okna i drzwi. We wnętrzach zamku zwiedzać można sale wystawowe - tu zobaczymy m m.in Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny, Zbrojownię. Spacer po Wawelskim Wzgórzu jest arcyciekawym i żywym spotkaniem z historią.

Schodząc z wawelskiego wzniesienia warto skierować swoje kroki nad Wisłę oraz do smoczej jamy. Smok Wawelski co prawda zieje ogniem, ale jest zupełnie niegroźny i chętnie pozuje do pamiątkowych fotografii.

Kraków to miasto niezwykłe, klimatyczne, przepełnione śladami przeszłości. Ze względu na ograniczenia czasowe nie wszystko udało nam się zobaczyc, więc z całą pewnością w przyszłości chętnie będziemy tu wracać.

Będąc w Krakowie postanowiliśmy skorzystać z okazji i wybrać się do Kopalni Soli w Wieliczce. Obiekt ten znajduje się zaledwie 10 km od centrum Krakowa, bez problemu można dotrzeć tam pociągiem, autobusem lub mikrobusem. Kopalnia Soli „Wieliczka„ to wspaniały zabytek - pomnik historii, to jeden z najbardziej znanych obiektów turystycznych w Polsce. W 1978 roku Kopalnia została wpisana na I Światową Listę Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO. Spacer po tym podziemnym świecie jest wielką przygodą, rozpoczyna się w XVIII wiecznym Szybie Daniłowicza i trwa blisko 3 godziny. Do wnętrza kopalni na poziom I schodzimy wąskimi drewnianymi schodkami - to aż 380 stopni! Trasa turystyczna prowadzi przez najcenniejsze pod względem historycznym i widokowym wyrobiska. Warto wspomnieć, że od czasów średniowiecza to do dnia dzisiejszego kopalnia jest ciągle czynnym obiektem górniczym. Przemierzając podziemia podziwiamy komory i wyrobiska z śladami prac eksploatacyjnych, zabytkowe maszyny i urządzenia górnicze, makiety, eksponaty solne, jeziora solankowe. Wnętrza kopalni zdobią wspaniałe kaplice z płaskorzeźbami i rzeźbami solnymi, najpiękniejsza z nich to kaplica św. Kingi. Specyficzny klimat panujący w kopalni ma właściwości zdrowotne - leczy się tu m.in. choroby układu oddechowego czy alergie. Tu odbywa się również wiele imprez kulturalnych. Zmęczeni zwiedzaniem turyści mogą skorzystać tu z restauracji oraz zakupić pamiątki. Wyjazd na powierzchnię z III poziomu odbywa się windą w Szybie Daniłowicza. Zwiedzanie Kopalni Soli było dla nas ciekawym doświadczeniem.

Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy ... trzy wspaniałe dni minęły nam w oka mgnieniu! Wyjazd był dla nas prawdziwą lekcją historii oraz odskocznią od szarej codzienności, znów mogliśmy poczuć smak turystycznej przygody! A na zakończenie powiemy tylko tyle: Polska jest piękna, warto poznawać jest urocze zakątki!

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?

  • Kościół Mariacki
  • Wawel, Zamek Królewski oraz katedra
  • muzeum „Podziemia rynku” pod Sukiennicami
  • Kopalnia Soli w Wieliczce

Porady i ważne informacje

www.noce.pl - Apartamenty i studia w Krakowie i nie tylko... Polecamy studio w Krakowie „Smocza jama” lub inne tej właścicielki, studia i apartamenty ładnie, schludnie i funkcjonalnie urządzone, blisko rynku i na Wawel oraz dworca PKS i PKP.

Autor: Michasia_Bogus / 2012.03
Komentarze:
Brak komentarzy.