Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Sri Lanka
Sri Lanka

Sri Lanka - przewodnik

Sri Lanka zwana także Perłą Oceanu Indyjskiego, położona jest w Południowej Azji, na wyspie Cejlon, która ma owalny kształt, wydłużony w kierunku południowym. Panujący tu równikowy, gorący i wilgotny klimat o charakterze monsunowym przyczynia się do obfitych opadów, występujących od maja do października. Na uwagę zasługuje bardzo bogata flora i fauna. Znajdziemy tu wyrównane wybrzeża typu lagunowego, z szerokimi, piaszczystymi plażami oraz krystalicznie czystą wodą z licznymi rafami koralowymi. Naturalna szata roślinna to lasy tropikalne i monsunowe z cennymi gatunkami drzew hebanowca i drzewami atłasowymi, w których zamieszkują słonie, lamparty, niedźwiedzie, szakale, dzikie świnie i małpy. W dziesięciu parkach narodowych można również podziwiać kobry, krokodyle, tukany, orły, leopardy oraz wiele innych ciekawych gatunków zwierząt.

Cywilizacja na wyspie istnieje już od VI stulecia p.n.e.. Wówczas to na Cejlon napłynęła ludność pochodzenia indoeuropejskiego, która dała początek współczesnym Syngalezom. Obecnie najbardziej zaludnionym obszarem Sri Lanki jest Prowincja Zachodnia, gdzie mieszka większość ludności. Jest to również najbardziej rozwinięty obszar kraju oraz zagłębie turystyczne.
Sri Lanka jako niezwykła wyspa, która dostarcza przede wszystkim mnóstwa wrażeń a spędzone na niej wakacje mogą być niezapomnianą przygodą.

Gdzie spędzić wakacje?

Na Sri Lance znajdziemy mnóstwo niezwykle interesujących i malowniczych miejsc. Turystów przyciągają tu przede wszystkim plaże pokryte połyskującym, białym piaskiem, otoczone wianuszkiem palm kokosowych, które rzucają cień aż na błyszczącą powierzchnię oceanu. Najczęściej odwiedzanymi miastami są Beruwela, Hikkaduwa, które zasłynęły ze swoich plaż oraz Induruwa, gdzie znajduje się Świątynia Galapota Temple a także Bentota z ludowymi przedstawieniami w maskach. Mniej znane ale prężnie rozwijające się pod względem turystycznym miasta to przede wszystkim Koggala, stanowiąca świetny start wielu wycieczek, Negombo ruinami Whitehall oraz Tangalla z najpiękniejszą plażą na wybrzeżu.

Co warto zwiedzić

Sri Lanka to nie tylko egzotyczna, piękna przyroda i piaszczyste plaże idealne do leżakowania. To także świetne miejsce na zapoznanie się ze Wschodem. Historia i zabytki Perły Oceanu Indyjskiego są dla przeciętnego Europejczyka dość mgliste, dlatego też tym bardziej warto zapoznać się z niespotykaną kulturą i tradycją „łzy Indii”. Bez wątpienia warto odwiedzić dzisiejszą stolicę Sri Lanki Colombo, która łączy w sobie współczesność z zachowaną tu historyczną wartością, Anuradhapurę - najważniejsze miejsce kultu buddyjskiego na wyspie, Polonnaruwę - symbol świetności renesansu na Sri Lance oraz Kandy ze słynną Świątynią Zęba Buddy i festiwalem Perahera.

Czas lokalny: Lato - czas polski plus 4 godziny.
Zima - czas polski plus 5 godzin.
Czas przelotu: Warszawa - Colombo - ok. 10 godzin.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 2119)
Sri Lanka - Zdjęcie PINNAWALA-sierociniec dla sloni
Sri Lanka - Zdjęcie PINNAWALA-sierociniec dla sloni
Sri Lanka - Zdjęcie NEGOMBO
Sri Lanka - Zdjęcie W DRODZE DO MATALE
Sri Lanka - Zdjęcie SIGIRIYA  - Victoria szczyt zdobyty a nie bylo to latwe w tak potwornym upale :)
Relacje z wakacji
Sri Lanka - Moje miejsce na ziemi
Sri Lanka - Moje miejsce na ziemi   (Kwiecień 2014)
Sri Lanka - Beruwela
Sri Lanka - Beruwela   (Kwiecień 2009)
Sri Lanka - Beruwela
Sri Lanka - Beruwela   (Styczeń 2009)
Sri Lanka
Sri Lanka   (Grudzień 2007)
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.