Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Tanieje roaming w krajach Unii Europejskiej

Tanieje roaming w krajach Unii Europejskiej

Od 1 lipca 2012 zapłacimy mniej za zagraniczne rozmowy telefoniczne i transmisję danych w roamingu. Obniżki dotyczą państw Unii Europejskiej, a wszystko dzięki Parlamentowi Europejskiemu, który dąży do tego, abyśmy za rozmowy w ramach roamingu płacili tyle samo, ile za rozmowy wykonywane w kraju.
 

Ceny za rozmowy telefoniczne, smsy oraz przesyłanie danych w roamingu, między państwami wchodzącymi w skład Unii Europejskiej (UE) są regulowane przez prawo unijne. W chwili obecnej za rozmowę telefoniczną w ramach UE zapłacimy 0,35 euro/min, odebranie połączenia to koszt 0,11 euro/min, a wysłanie popularnego SMS-a, to wydatek 0,11 euro. To jednak nic, gdyż jeśli chcemy skorzystać z przesyłu danych, to za wysłanie 100 MB zapłacimy ... około 2000 zł (co ciekawe marża operatorów w takim wypadku wynosi aż 800 procent).

Roaming tanieje
Od 1 lipca 2012 za minutę połączenia w krajach Unii Europejskiej zapłacimy 0,29 euro (taniej o 0,06 euro), za minutę odebranego połączenia - 0,08 euro (taniej o 0,03 euro), a za wysłanie SMS-a - maksymalnie 0,09 euro (taniej o 0,02 euro). Niższe ceny dotyczą także przesyłu danych - marża operatorów ma tutaj zmniejszyć się aż czterokrotnie.


Będzie jeszcze taniej
Tegoroczne obniżki nie są ani pierwszymi, ani ostatnimi. Zgodnie z założeniami rozporządzenia do 2015 roku opłaty mają być obniżone jeszcze dwukrotnie. Oto harmonogram wprowadzania obniżek:

1 lipiec 2013
0,20 euro/min - połączenia wychodzące
0,07 euro/min - połączenie przychodzące
0,07 euro - SMS
Transfer danych - 0,30/MB

1 lipiec 2014
0,15 euro/min - połączenia wychodzące
0,05 euro/min - połączenie przychodzące
0,05 euro - SMS
Transfer danych - 0,20/MB

- Poprzez stopniowe obniżanie maksymalnych cen w transakcjach pomiędzy operatorami komórkowymi konsumenci odczują ulgę ... Dzięki temu już za kilka lat, od 2015 roku, różnica pomiędzy cenami krajowymi a tymi w roamingu będzie bliska zeru - powiedziała europosłanka Róża Thun, która koordynowała pracę nad rozporządzeniem w komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów PE.

Roaming to mechanizm w bezprzewodowych sieciach telekomunikacyjnych (np. komórkowych), umożliwiającym korzystanie z usług obcych sieci, w momencie gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora z którym podpisał umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych.

/ Fr, fot. photoxpress.com / 2012-04-18

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA