Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Komunikacja miejska w Berlinie

Komunikacja miejska w Berlinie

Powyżej naszego wzroku na estakadach, po powierzchni ziemi i tam gdzie nie widać, pod naszymi stopami. Świetnie zorganizowana, mocno rozbudowana, wyjeżdżająca również poza strefę miejską. Taka jest berlińska komunikacja.
 

Strefy biletowe i ceny biletów

Miasto podzielone jest na trzy strefy - A, B, C.

A - strefa śródmiejska;

B - część miasta aż do Berliner Ring czyli do obwodnicy miasta, w tym dojazd do lotniska Tegel;

C - obszar Wielkiego Berlina, tzn. miasto z terenami przyległymi do 15 kilometrów, w tym lotnisko Schönefeld i miasto Poczdam.

Dostępne mamy bilety jednorazowe, dobowe, weekendowe czy długoterminowe.

Z myślą o turystach stworzono Berlin Welcome Card czy też Berlin City Tour Card, w wersjach 2, 3 i 5-dniowej, które uprawniają do zniżek przy zakupie wejściówek do atrakcji turystycznych, czy też pozwalają otrzymać rabat w wielu sklepach i restauracjach. Przy zakupie w automacie dostajemy sam bilet. Jeśli nabędziemy go w punkcie z prasą, otrzymamy również książeczkę - mini przewodnik, który opowie nam o zniżkach czy też ciekawych miejscach w Berlinie, które są warte obejrzenia.

U-Bahn

Czyli metro. Berlińskie ma 10 linii, które w większości znajdują się pod ziemią. W godzinach szczytu na pociąg czekamy od 2 do 5 minut, a poza szczytem od 7 do 15 minut. Od 2003 roku metro kursuje również w weekendowe noce. W tygodniu od 4 rano do 0:30.

Punktualność podziemnej kolejki wynosi 96,5%.

Jeżeli planujemy jechać metrem, a nasz bilet jest jeszcze nieskasowany, pamiętajcie o tym przed wsiadaniem do pociągu metra. W wagonach i nie ma kasowników.

S-Bahn

Jest to szybka kolej miejska (Stadt-Schnell-Bahn), która jeździ szybciej od metra ze względu na większe odległości między stacjami. Co 7 do 10 minut złapiemy ją w godzinach szczytu, a co 10 do 20 poza nimi. Do dyspozycji mamy 15 linii, które wyjeżdżają również poza miasto.

Kolejka S-Bahn w połączeniu z metrem stanowią podstawę berlińskiej komunikacji miejskiej.

Nie można zapomnieć również o:

Strassenbahn

A po naszemu tramwaje. Jest to środek transportu, który znajdziemy w dawnym Berlinie Wschodnim i dzielnicy Mitte.

Do tej pory w mieście istnieją tylko 22 linie. Powstają nowe trasy, ale długością daleko im do metra czy kolejki miejskiej.

Pamiętajcie, że tramwajem po Berlinie poruszamy się od około 5-6 rano do północy (linie zwykłe), natomiast trasy dojeżdżające do kolejki czy metra obsługiwane są całą dobę. Częstotliwość jazdy - co około 20 minut.

Autobusy

Tych w Berlinie jest mnóstwo. Możemy sklasyfikować je w cztery kategorie:

  • Dzienne (Tagebuslinien) - pojedziemy nimi od 5 rano do północy, co około 20 minut. Oznaczone są trzema cyframi.
  • MetroBus - linie dojeżdżające do stacji metra, całodobowe, oznaczone literą M i dwiema cyframi. Kursują co 10 - 20 minut.
  • ExpressBus - oznaczone literą X i dwiema cyframi. Są to linie ekspresowe, kursują co 5 do 20 minut, na długich trasach.
  • Linie nocne (Nachlinien bus) - litera N plus dwie cyfry to autobusy nocne. Złapiemy je do 4 nad ranem, co 30 minut.

Pisząc o poruszaniu się autobusami po Berlinie, warto zauważyć, że także autobusem, a dokładniej autokarem, możemy w bardzo prosty sposób dostać się do Berlina. Wystarczy znaleźć bilety autokarowe Warszawa - Berlin, które są ogólnodostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. To pozwoli nam dotrzeć do Berlina nawet taniej niż pociągiem czy własnym samochodem.

Turystyczne

Pamiętajcie też o autobusach turystycznych o numerze 100 i 200. Obwiozą Was po najciekawszych miejscach w mieście, na tym samym bilecie na przejazd.

Oprócz „setki” i „dwusetki” dostępne są również autobusy typu „hop-on/hop-off”, które odnajdziemy w większości atrakcyjnych turystycznie miast. Z audio przewodnikiem dostępnym na pokładzie. Bywa, że i język polski znajdziemy. Uwaga - dodatkowo płatne! Ceny od 15 EUR za osobę dorosłą.

W Berlinie możemy pojeździć łącznie ponad 190 liniami autobusowymi miejskimi.

Musicie uwierzyć na słowo, że komunikacja miejska w Berlinie jest świetnie zorganizowana. Albo nie. Nie wierzcie, a pojedźcie sami i sprawdźcie to!

/ pcz/fr/wh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: