Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł

Co zwiedzić w Monachium?

Co zwiedzić w Monachium?

Zwiedzanie Monachium. Stolica Bawarii kojarzona jest powszechnie z dorocznym Festiwalem Piwa Oktoberfest. Wiele osób odwiedza niemieckie München w celach biznesowych - to przecież siedziba wielu znanych firm. Miasto ma jednak do zaoferowania znacznie więcej - podpowiadamy co warto zobaczyć w Monachium.

Niebagatelny wpływ na liczbę odwiedzających ma z pewnością położone 30 km od miasta lotnisko, obsługujące miliony pasażerów rocznie. Zarówno więc ci, którzy świadomie planują dłuższy pobyt w mieście, jak i pozostali, będący tu tylko przejazdem, zapamiętają Monachium na długo. Bo bez względu na cel wizyty każdy jest zaskoczony, i to bardzo pozytywnie. Wystarczy udać się na spacer po Marienplatz i zobaczyć najbardziej rozpoznawalne zabytki stolicy landu: Nowy i Stary Ratusz oraz Frauenkirche. Kto dysponuje większą ilością wolnego czasu, ten z pewnością odwiedzi pełną przepychu Rezydencję, Allianz Arenę i podmiejski pałacyk Nymphenburg.

Marienplatz - Plac Mariacki w MonachiumMarienplatz - Plac Mariacki
To centralny punkt miasta od początku jego istnienia. Od zawsze krzyżowały się tu szlaki handlowe i komunikacyjne bawarskiej stolicy, a także miały miejsce istotne wydarzenia: turnieje rycerskie, pokazy i egzekucje publiczne. Do 1807 r. na placu odbywał się targ miejski. Plac zawdzięcza swoją nazwę Kolumnie Maryjnej, która wyznacza środek geograficzny. Stąd mierzy się odległości w mieście. Ciekawa jest też historia jej powstania - jako wyraz wdzięczności mieszkańców za uratowanie ich miasta przed potopem szwedzkim. Kolejnym charakterystycznym punktem placu i zarazem miejscem dzisiejszych spotkań jest XIX-wieczna fontanna.

Na wschodniej ścianie placu usytuowany jest tzw. Stary Ratusz. Ten wybudowany w II połowie XV w. gotycki budynek powstał na miejscu pierwszej siedziby władz miejskich, a potem na przestrzeni dziejów był wielokrotnie przebudowywany i dostosowywany do zmieniających się potrzeb miasta. W najstarszej części mieści się dziś Muzeum Zabawek - Spielzeugmuseum.

Dużo bardziej reprezentatywny jest zajmujący północną stronę placu tzw. Nowy Ratusz. Choć budynek powstał na przestrzeni XIX i XX wieku, to dekoracje reprezentują styl gotyku flamandzkiego. Główna fasada ratusza ozdobiona jest licznymi figurami, nawiązującymi zarówno do legend, jak i historii Bawarii. Wieża ratuszowa zwieńczona jest postacią mnicha, będącego symbolem miasta. Codziennie w południe odbywają się na niej pokazy figurek kuranta: górna część przedstawia sceny z turnieju rycerskiego, a dolna część pokazuje tradycyjny taniec bednarzy upamiętniający koniec zarazy w 1517 r.

Frauenkirche - Katedra Najświętszej Maryi Panny w MonachiumFrauenkirche
Charakterystyczne cebulaste kopuły, wieńczące dwie wysokie (prawie 100-metrowe) wieże to najbardziej rozpoznawalny wizerunek Monachium. Tym samym każdy odwiedzający to miasto, z łatwością znajdzie drogę do katedry pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, jednej z największych tego typu na świecie. Powstała w XV w. ma typowo surowe, ale przestronne wnętrze. Z budową katedry wiąże się pewna intrygująca legenda. Mianowicie, budowniczy miał podobno zawrzeć pakt z diabłem, który zobowiązał się pomóc przy ukończeniu budowy pod warunkiem, że konstrukcja będzie pozbawiona okien. W czasie „inspekcji” diabeł został zaprowadzony na miejsce, z którego faktycznie nie było widać żadnego źródła naturalnego światła (gdyż wszystkie zasłonięte były przez kolumny). Gdy spisek wyszedł na jaw, diabeł tupnął nogą, a ślad jego buta do dziś można oglądać na posadzce w przedsionku. Niedaleko wyjścia warto zwrócić uwagę na manierystyczny grobowiec cesarza Ludwika IV Bawarskiego, wykonany z czarnego marmuru. Za prezbiterium z kolei na uwagę zasługuje średniowieczny obraz Jana Polacka (pochodzącego z Krakowa), przestawiający Madonnę otaczającą opiekuńczym płaszczem rodzinę miejscowych fundatorów.

Rezydencja
Dawna siedziba rządu oraz rezydencja bawarskich władców od 1508 do 1918 r. stanowi dziś jedno z największych niemieckich kompleksów muzealnych. Zarówno architektura, dekoracje i zgromadzone dzieła sztuki pozwalają zwiedzającym odbyć podróż w czasie przez różne epoki: od renesansu, przez wczesny barok i rokoko, po styl neoklasyczny. Wszystkie detale niezmiennie wskazują na wyszukany gust i polityczne ambicje dynastii Wittelsbachów. Przez lata zgromadzili imponujące kolekcje porcelany, srebro, obrazy i miniatury. Do tego dochodzą liczne rzeźby, gobeliny, zegary, meble i żyrandole, które można podziwiać w czasie zwiedzania.

Allianz Arena w MonachiumAllianz Arena
To miejsce robi wrażenie nawet na osobach nie wykazujących zainteresowania futbolem. Zarówno samo miejsce i jego konstrukcja, jak i sposób oprowadzania po Arenie pozostają na długo w pamięci. Ten mogący pomieścić prawie 70 tys. osób stadion, uchodzi za trzeci co do wielkości obiekt piłkarski w Niemczech (większe są tylko Signal Iduna Park w Dortmundzie oraz Stadion Olimpijski w Berlinie). Trybuny znajdują się na trzech poziomach (każdy pod innym kątem), co zapewnia doskonałą widoczność z każdego miejsca. To co wyróżnia ten stadion spośród pozostałych, przede wszystkim pod względem wizualnym, to jego dach i fasada oraz kolory. Z racji użycia niespełna 3 tys. bardzo cienkich foliowych poduszek napełnionych suchym powietrzem do budowy fasady, Arena pretenduje do tytułu największej foliowej konstrukcji świata. Każda z poduszek może być oddzielnie podświetlona na biało, czerwono lub niebiesko. O doborze kolorów decydują barwy gospodarzy.


Ubezpieczenie turystyczne na kwotę 150 000 EURO
tylko za 4.72 zł/dzień >>

Tradycja piwna
Na zakończenie jeszcze tylko mała wskazówka dla miłośników tradycji piwnych, przybywających do stolicy Bawarii poza obchodami Festiwalu Oktoberfest. Można wtedy odwiedzić dwa miejsca. Pierwsze to Muzeum Piwa i Oktoberfest (możliwa degustacja), a drugie - Hofbräuhaus, czyli najbardziej znana, legendarna piwiarnia w mieście. To atrakcja dla turystów z całego świata, gdzie każdego dnia serwuje się około 10 tys. litrów piwa. A zatem Prost! (czyli „Na zdrowie!”).

/ bli, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji:
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.