Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Turcja, Kapadocja Goreme - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika kawusia6.

2006
Goreme

Będąc w Turcji nie podobna nie skorzystać z okazji i ominąć Kapadocję z Doliną Goreme. Kapadocja - podobno oznacza „krainę pięknych koni”. My o dziwo takich nie spotkaliśmy, za to zauroczył nas niespotykany, prawie księżycowy krajobraz. Te skalne formy swój wygląd zawdzięczają wulkanom, które około 30 milionów lat temu zalały ten teren lawą. Z popiołu zmieszanego z piaskiem i glebą powstała warstwa tufu - w niej dawni, pierwotni mieszkańcy drążyli schronienia dla siebie. Jednak większe wrażenie robią wydrążone przez naturę formy wieżyczek, grzybów, łuków.

W sercu Kapadocji leży Dolina Goreme. W tej Dolinie powstało około 355 skalnych kościołów i kaplic, z których ocalało jedynie 30. Zachowały się fantastyczne freski, które możemy zobaczyć w Kościele Klamry oraz Kościele Węża. Malowidła te mówią nam o wielkim zdolnościach ich twórców - bizantyjskich artystów. Niestety wiele z tych obrazów jest częściowo zniszczonych, gdyż pod wpływem islamu wielu chrześcijan uznało za niewłaściwe przedstawianie postaci Jezusa z matką. Po tym miejscu można chodzić godzinami i zachwycać się jego pięknem i bogactwem. Warto też wspomnieć, że miejsce to słynie z wyrobu onyksu. Warto skorzystać i przywieźć sobie piękną pamiątkę.

Co warto zwiedzić?

  • Kościół Klamry
  • Ciemny Kościół
  • Kościół Węża
  • kanion Ilhary

Porady i ważne informacje

W skalnych kościołach w Goreme lepiej nie robić zdjęć z fleszem, bo strasznie gonią. Przyda się dobry!!! aparat. Można w kilka osób wynająć balon i odbyć lot nad malowniczymi krajobrazami; nie da się jednak ukryć, że jest to sprawa kosztowna.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 26)

Goreme