Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Turcja - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika aroni54.

Maj 2008
Antalya

Turcja jest tak rozległym i różnorodnym krajem pod każdym względem, że aby choć trochę poczuć tamtą atmosferę, próbować zrozumieć jej mieszkańców, ich niepokoje, szczególnie w północnej części kraju należy tam jechać na pewno wiele razy. Nie mówiąc już o zabytkach, dziedzictwach kultury, którymi Turcja jest po prostu usiana.

Istambuł. Miasto owiane legendami, kojarzone z sułtanami, haremami, ogrodami i całym tym smakiem Orientu. Bizancjum, Konstantynopol a obecnie olbrzymia tętniąca życiem 20 milionowa metropolia.
Do Istambułu wpadłam na dwa dni z pobliskiej Bułgarii. Były to dwa szczelnie wypełnione zwiedzaniem dni. Oczywiście Błękitny Meczet, Hagia Sophia, Topkapi, pałac Dolmabahce z ogrodami (ach, ten harem!), niezapomniana przejażdżka po Bosforze i oczywiście Grand Bazar. Niesamowity labirynt uliczek pod dachem, sprzedawcy wołający do nas „Kaczyńska!”, Łatwo się zgubić więc się zgubiłyśmy. Wyszłyśmy gdzieś po drugiej stronie tego olbrzymiego kompleksu ,tak ,ze nawet policjant nie potrafił nam wskazać drogi do hotelu. Dobrze, ze taksówkarze są niezawodni na całym świecie. Miałyśmy więc dodatkową wycieczkę po Istambule a sympatyczny kierowca pokazywał nam ciekawe mijane miejsca.

Turcja południowa, to przede wszystkim raj dla kochających słońce i morze. Ja zatrzymałam się w Alanyi. Pięknie położona nad zatoką, wzgórze z ruinami twierdzy, Czerwona Wieża i Tersane - stocznia z XIII wieku. Alanya nigdy nie zasypia. Sklepy są otwarte całe noce, zabawy na ulicach do rana, życie kipi.

Kapadocja - kraina jak z bajki. Tufowe, miękkie skały stworzyły niesamowity krajobraz. Skalne stożki, w których wydrążone są mieszkania, zamieszkiwane zresztą do dzisiaj, kościoły w skałach w Parku Narodowym Goreje oraz podziemne miasto Kaymakli na każdym zrobią wrażenie. W drodze do Kapadocji zwiedziliśmy miasto Konya - Muzeum Mevlany, założyciela Zakonu Tańczących Derwiszy.

Inne słynne miejsce w Turcji to Pamukkale. Wody termalne spływające w dół oraz osady wapienne utworzyły jeden z kolejnych cudów świata.

Turcja urzekła mnie swoim otwarciem na inne kultury, olbrzymią tolerancyjnością, której brak chyba trochę w Polsce, gdzie obok kobiet zakrywających twarze idą dziewczyny w mini i nikogo to nie oburza. I tylko w sklepach dziwiono się, że skoro jestem Polką to dlaczego nie chcę kupować ubrań w hurtowych ilościach!

Organizator Wezyr Holiday. Tanio i dobrze.

Porady i ważne informacje

Wycieczki fakultatywne lepiej kupować poza hotelem, jak zwykle są dużo tańsze. Polecam bardzo dobre biuro polsko-tureckie „julcia & ADAM’s Tour”. Mieści się w samym centrum Alanyi, ulica Ataturk 29, blisko Burger Kinga. Tel. 0090 242 519 28 19. Czynne od kwietnia do końca października do późnych godzin nocnych. Bardzo profesjonalna i sympatyczna obsługa i co ważne w języku polskim .Byliśmy z nimi w Kapadocji i Pamukkale i wszystko było extra.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 26)

AntalyaAntalyaKapadocjaKapadocjaKapadocjaAlanya