Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Woda źródlana czy mineralna - poznaj różnice i wybierz najlepszą dla siebie!

Woda źródlana czy mineralna - poznaj różnice i wybierz najlepszą dla siebie!

Woda stanowi większą część naszego organizmu. Całe nasze ciało składa się z niej w ok. 60-70%, natomiast mózg, a więc „centrum dowodzenia” całego ciała, w aż ok. 80%. Z tego względu niezwykle ważne jest jej regularne uzupełnianie. Istotna jest jednak nie tylko ilość spożywanych płynów, lecz także ich rodzaj! Woda źródlana czy mineralna? Dowiedz się, która z nich będzie najlepsza do picia właśnie dla Ciebie!
 

Woda źródlana czy mineralna - co zawiera każda z nich?

Zarówno w przypadku wody źródlanej, jak i wody mineralnej skład będzie dość podobny. Różnica nie tkwi bowiem w rodzaju substancji, które się w nich znajdują, ale ich ilości. Każda z nich zawiera jony, które inaczej możemy nazwać elektrolitami, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Należą do nich:

  • jon magnezowy - jest on odpowiedzialny m.in. za regulację ciśnienia krwi, a także prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego,
  • jon chlorkowy - ma za zadanie utrzymać równowagę kwasowo-zasadową organizmu oraz pomóc w prawidłowym przebiegu procesów trawiennych,
  • jon potasowy - reguluje gospodarkę wodną organizmu, zapobiega skurczom mięśni oraz poprawia funkcjonowanie nerek,
  • jon wapniowy - wzmacnia zęby i kości oraz odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi oraz regulację jej ciśnienia,
  • jon sodowy - usprawnia wchłanianie substancji odżywczych oraz poprawia funkcjonowanie układu ruchu oraz nerwowego,
  • jon siarczanowy - wpływa na regulację gospodarki hormonalnej, zwiększa elastyczność stawów oraz pomaga wątrobie w usuwaniu toksyn z naszego ciała.

Można pomyśleć, że skoro wszystkie te mikro- i makroelementy są tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, odpowiedź na pytanie „woda źródlana czy mineralna” może wydawać się oczywista. W końcu ta pierwsza zawiera ich więcej! Ale czy tak jest w rzeczywistości?

Woda do picia - rodzaje. Który wybrać?

Często zadajesz sobie pytanie, jaka jest najzdrowsza woda do picia? Albo czy lepsza będzie woda źródlana czy mineralna? Być może Cię to zaskoczy, ale nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie. Aby nieco rozjaśnić to stwierdzenie, warto poznać rodzaje wody dostępnej na sklepowych półkach. Ze względu na zawartość jonów wyróżniamy takie jej typy, jak:

  • woda wysokozmineralizowana - zawierająca powyżej 1500 mg/l - choć z pozoru może wydawać się najzdrowsza, znacznie lepszym pomysłem będzie picie jej na zmianę z innymi wodami. Co za dużo, to niezdrowo, a nadmiar jonów również może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm. Do grup, dla których wskazane może być picie wyłącznie wody wysokozmineralizowanej, należą sportowcy, którzy podczas wzmożonego wysiłku fizycznego tracą wiele cennych minerałów,
  • woda średniozmineralizowana - a więc ta, która zawiera od 1500 mg/l do 500 mg/l - jedna z najpopularniejszych wód do gaszenia pragnienia. Co jest całkiem słuszne, ponieważ doskonale sprawdza się w tej roli,
  • woda niskozmineralizowana - nazywana także źródlaną, o zawartości poniżej 500 mg/l - doskonała nie tylko do codziennego nawadniania organizmu. Jest to również najlepsza woda do picia dla niemowlaka, ponieważ jego słabo wykształcone nerki mogą nie poradzić sobie z przefiltrowaniem zbyt dużej ilości mikro- i makroelementów. Może być również z powodzeniem stosowana jako baza dla potraw, nie zmieni bowiem ich smaku.

Co będzie zatem zdrowsze, woda źródlana czy mineralna? Wiele zależy od tego, kto ją spożywa. Choć ta o większej zawartości jonów dostarcza organizmowi wielu niezbędnych substancji odżywczych, czasem nasze ciało może mieć problem z przyjęciem ich zbyt dużej ilości, np. przez kłopoty z nerkami. Dlatego najlepszym wyjściem może być picie zrównoważonej ilości każdej z nich. Jednak jeśli nie mamy pewności co do naszego stanu zdrowia lub szukamy wody dla dziecka czy do przygotowania potraw, najbezpieczniej będzie postawić na wodę źródlaną.

/ FreW /

Komentarze:


podroznik33
2018-12-04


Najbardziej mi smakuje niegazowana cisowianka szczerze mówiąc. Gasi pragnienie, wydobywana w kraju i cenowo też przyzwoicie wychodzi.

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA