Oferty dnia

Polska - Gietrzwałd - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Gietrzwałd

Gietrzwałd jest dla mnie szczególnym miejscem, do którego wracam bardzo często. To właśnie tam, w Sanktuarium Maryjnym odbył się mój ślub. Natomiast w całej Polsce i poza jej granicami jest znany jako miejsce jedynych w Polsce zatwierdzonych przez Kościół objawień Matki Bożej. Objawienia gietrzwałdzkie Najświętszej Maryi Panny miały miejsce od 27 czerwca do 16 września 1877 roku, Maryja objawiła się 160 razy. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska.

Do Sanktuarium Maryjnego W Gietrzwałdzie co roku przybywają liczne grupy pielgrzymów (w ostatnich latach łącznie około 1 miliona rocznie). Dziś w miejscu objawień stoi kapliczka z posągiem Matki Boskiej, wykonana jeszcze w trakcie objawień.

Największą atrakcją turystyczną jest Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie - neogotycki kościół z XV w. Za najcenniejszy zabytek kościoła uważana jest piękna drewniana Pieta z 1425 roku. Warto również udać się do cudownego źródełka, które Matka Boża pobłogosławiła 8 września 1877 roku. Pielgrzymi od lat czerpią wodę, która ma przynosić ulgę cierpiącym i powodować liczne uzdrowienia. Sam akt błogosławieństwa został uwieczniony figurą Niepokalanej Dziewicy w altance. Nad źródełkiem znajdują się trzy marmurowe płaskorzeźby, ukazujące Mojżesza, dotykającego laską skałę, z której wytrysnęła woda i Izraelitów, pijących wodę na pustyni. Prowadzącą do źródełka Aleję Różańcową wysadzono grabowymi drzewami. Przy niej umieszczono piętnaście Kapliczek Różańcowych, a więc tyle ile jest tajemnic różańcowych. Tuż obok na wzgórzu znajduje się Kalwaria Gietrzwałdzka powstała w XX wieku. Jest to zespół kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej, zakładany zazwyczaj na wzniesieniach, tak by przypominał swym położeniem Jerozolimę.

Obok Sanktuarium, drugim najczęściej odwiedzanym obiektem jest „Karczma Warmińska”. Karczma znana jest z bardzo dobrej kuchni. Goście mają do wyboru dania specjalności regionalne, Michę Mnicha, Michę Karczmarza oraz rozmaite potrawy z ryb. Dodatkowymi atrakcjami są: grillowanie, ognisko, lepienie pierogów, pieczenie paluchów, a w okresie wakacyjnym samodzielne wypiekanie chleba, lepienie garnków, malowanie witraży, wykuwanie podkówek, wykonywanie świec z wosku pszczelego.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?

  • Sanktuarium Maryjne
  • źródełko
  • Aleja Różańcowa
  • Kalwarię Gietrzwałdzką
  • Galeria Warmińska w Gminnym Ośrodku Kultury
  • Karczma Warmińska


Porady i ważne informacje

Gietrzwałd to duża wieś w województwie warmińsko-mazurskim, położona ok. 20 km od Olsztyna.
Warto zjeść w Karczmie Warmińskiej, która obok Sanktuarium jest drugim najczęściej odwiedzanym obiektem w Gietrzwałdzie.

Na terenie Sanktuarium znajdują się dwa kompleksy noclegowe - Dom Pielgrzyma im. Jana Pawła II na około 120 miejsc i Dom Noclegowy s. Barbary Samulowskiej z pokojami o podwyższonym standardzie. Dom Pielgrzyma organizuje kuligi, imprezy rekreacyjno - sportowe.

Dom Pielgrzyma im. Jana Pawła II
Tel: (89) 512-31-02 i (89) 512-34-07
Adres: ul. Kościelna 6, Gietrzwałd

Autor: aknolinka / 2012.05
Komentarze:
Brak komentarzy.