Oferty dnia

Polska - Licheń Stary - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Licheń Stary
Wyjaz z Olsztynka o 6:30 w sobotę 30.07.2011

Zakwaterowanie, zwiedzanie...

Wyjazd z Lichenia ok. 13:15 w niedzielę 31.07.2011
Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?
wszystko co jest w Licheniu Starym
Warto też wybrać się - jeśli ktoś lubi, na Drogę Krzyzową do Lasku obok, 2 km pieszo/samochodem.
Ja byłam tez na mityngu AA.

Polecam na wypad weekendowy.
Porady i ważne informacje
Licheń Stary – wieś położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim, w gminie Ślesin, nad Jeziorem Licheńskim. Miał prawa miejskie w wiekach XV-XVII. Od połowy XIX w. jest ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskim.

Historia osadnictwa na terenie miejscowości sięga epoki kamiennej, z której to przedmioty bytowania człowieka odnaleźli archeolodzy. W czasach rzymskich wiódł tędy szlak handlowy, zwany bursztynowym. Wg legendy na wzgórzu, tuż nad jeziorem, znajdowała się wówczas pogańska świątynia, w której czczono słowiańskie bóstwo zwane Lichem – od którego z kolei wywodzić się miała nazwa miejscowości. Od co najmniej 1458 miał prawa miejskie, jednak brak rozwoju oraz zniszczenia z czasów potopu szwedzkiego spowodowały utratę tych praw w 1655.

Obecnie jedno z większych sanktuariów maryjnych w Polsce (rocznie ok. 1,5 mln pielgrzymów i turystów), prowadzone przez księży marianów, przybyłych do tutejszej parafii w 1949 roku. Miejscem kultu religijnego jest Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski.

Na rynku w Licheniu znajduje się kapliczka z granitowym krzyżem, prawdopodobnie z XII wieku, z którym wiąże się legenda o komesie Piotrze, który 1151 roku w połowie drogi między Kaliszem a Kruszwicą, postawił słup kamienny, znajdujący się w Koninie.

W centralnej części ”starego” sanktuarium, znajduje się kościół pw. św. Doroty. Kolejny, drewniany kościół parafialny zbudowany w 1801, w roku 1845 r. zastąpiono kaplicą (zwaną cmentarną lub MB Częstochowskiej), a następnie w 1855 r. oddano do użytku pierwszą świątynię murowaną, która trwa do dzisiaj, choć w zmienionej bryle. Budowa nowego kościoła w dużej mierze była fundowana przez kolatorów parafii hrabiów Kwileckich. Do tej świątyni przeniesiono słynący łaskami obraz Matki Bożej, który był w niej wystawiony, aż do 2006 roku, gdy przeniesiono go do bazyliki. Kościół św. Doroty był wielokrotnie rozbudowywany, ale gruntownie został przebudowany w roku 1977, gdy wymieniono prawie całe wyposażenie wnętrza oraz strop i dach świątyni.

Obok kościoła wznosi się 25-metrowej wysokości kamienna góra (tzw. Golgota), na której szczycie widoczny jest krzyż oraz postacie Matki Bożej i św. Jana. Powstawała ona w okresie 1976–1985, m.in. z wielkiej ilości głazów narzutowych. Na Golgocie rozmieszczono stacje drogi krzyżowej oraz szereg sztucznych grot, w których urządzono kaplice. (info z wikipedi)

W całym Licheniu wszystkie WC i parkingi dla turystów (bez znaczenia na auto: osobowe czy autokar) są ”bezpłatne”, można nie płacić lub ”dać co łaska”.

Straganiki z pamiatkami,.... chinszczyzna :) co tu dużo pisać, ale warto pochodzić, bo nie jest to zbyt wielki teren :) ponieważ ceny są różne. standardowo, im bliżej WC, parkingu czy Koscioła/Bazyliki to ceny wyższe.

Nocleg był zamówiony w DOM PIELGRZYMA BETANIA - pokoj nr 42.
Sam obiekt czysty, ale stary. Pościel ladna, pachnąca, pokoje wysprzatane.
Pokoje od nr 40 do 44 jako jedyne mają balkon (wspólny - długi).
W pokojach brak gniazd/kontaktów, jest tylko 1 żyrandol na 1 żarówkę, półka na rzeczy (nie zamykana), wieszak na odzież wierzchnią, stół, 2 krzesła i taboret.
WC i łazienka wspólna na całe pietro !!! o zgrozo, ile czasu trzeba czekać w kolejce ;/ na kapiel, bo tylko jedna kabina prysznicowa, wc wiecej.
Kontakty tylko w WC - 3 szt. Niestety łazienka w porównaniu do pokojow - masakra.
Nie jest ładnie i pachnąco, za to jest wilgoć i stare kafle. Miejscami odpadające.
Położenie obiektu fajne, blisko do Bazyliki, Koscioła, ryneczek, parking.
Autor: rl98ps / 2011.07
Komentarze:
Brak komentarzy.