Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Wielka Brytania, Londyn - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika mar2403.

Czerwiec 2009

Londyn to miasto, w którym już od kilku lat mieszkamy i pracujemy. Londyn to stolica Zjednoczonego Królestwa, licząca siedem milionów mieszkańców. Położony jest w południowo-wschodniej Anglii nad rzeką Tamiza. Jest jednym z największych miast Europy, drugie to Moskwa. Miasto pełne zabytków i muzeów przyciąga rocznie kilkanaście milionów turystów.
Historia Londynu ma początek w roku 43 n.e., wtedy to Rzymianie dokonali podboju Brytanii i założyli niewielka osadę Londinium. Rzymska osada z czasem stała się jednym z najbogatszych miast imperium. W 1042r. król Anglii Edward Wyznawca ustanowił Londyn stolica, a Westminster swoja siedzibą. W latach 1070-1090 powstała Twierdza Londyńska, czyli Tower of London, która jest jedną z najbardziej imponujących budowli w mieście. Jej wysokość sięga 8 metrów, a grubość murów 3,6 metra. Zamek otoczony jest kilkunastoma wieżyczkami i fosą. Najstarsza cześć twierdzy to White Tower, a następne to Tower Green, tutaj ścinano wyłącznie królów, w Tower Hill – arystokratów. Obok wzgórza Tower Hill znajduje się Tower Bridge, z pewnością najsłynniejszy most Anglii i Europy. Tower Bridge powstał w latach 1886-1894, jest jedynym ruchomym mostem spośród 29 na Tamizie. Pierwszy kamienny most London Bridge został zbudowany w 1176r. Większość londyńskich budowli pochodzi z XIX w. Zabudowa miasta jest rozproszona. Londyn nie posiada wyraźnego centrum.
Londyn należy do stolic, które z pewnością warto odwiedzić. Jest miastem tętniącym życiem. Nie będąc tu trudno wyobrazić sobie jego bogactwo i różnorodność.

Co warto zwiedzić?

Londyn zachęca turystów ogromnym wyborem atrakcyjnych miejsc i zajęć. Każdy znajdzie tu cos dla siebie niezależnie czy przyjeżdża się na krotki pobyt, czy tez chce się dobrze poznać to wielkie miasto.


Jedna z największych atrakcji jest niewątpliwie London Eye czyli popularne Londyńskie Oko, diabelski młyn mający 135 metrów wysokości. Składa się on z trzydziestu dwóch szklanych kapsuł, które zbierają turystów na półgodzinna przejażdżkę. Przy dobrej pogodzie widok z góry obejmuje czterdzieści kilometrów.


Wszystkich turystów przyciąga również Big Ben – sławny na całym świecie zegar, który wznosi się ponad gmachem Parlamentu oraz Chinatown, czyli tak zwana chińska dzielnica gdzie mieszczą się liczne restauracje i tajemnicze sklepy z orientalnymi towarami. Pod koniec stycznia odbywa się tutaj festiwal z okazji Chińskiego Nowego Roku. Interesującym miejscem jest również Trafalgar Square – plac gdzie znajduje się posag Nelsona, najsławniejszego dowódcy marynarki Wielkiej Brytanii w otoczeniu czterech posągów lwów.


Warto wybrać się również do Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud`s. Współczesna kolekcja ukazuje postacie polityków, gwiazd filmu, telewizji i sportu. Można również obejrzeć figury członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Największa popularnością w Galerii Figur Woskowych cieszy się „Izba Okropności” ukazująca najbardziej makabryczne epizody w historii zbrodni i kary. Wycieczkę po Muzeum kończy „Duch Londynu”, czyli podroż w stylizowanych londyńskich taksówkach po ważnych wydarzeniach z życia miasta, od wielkiego pożaru w 1666 roku, po rozbawiony Londyn lat 60, XX stulecia.


Turyści chętnie oglądają również zmianę warty gwardii pałacowej przed rezydencja władców brytyjskich Buckhingam Palace.


Warto zwiedzić Tower of London, gdzie w dawnych czasach przetrzymywani byli więźniowie stanu. Tylko nieliczni uszli z życiem. Do najsławniejszych mieszkańców Tower należy stadko siedmiu kruków. Nikt nie wie, kiedy się one tu osiedliły, a stara legenda mówi, ze, gdy kruki opuszcza Tower – królestwo upadnie. Jednak ptaki maja podcięte lotki, co uniemożliwia im latanie.


Kolejna atrakcja jest Greenwich, znane jako punkt, przez który przebiega południk zerowy i miejsce pomiaru czasu uniwersalnego. Znajdują się tu liczne muzea oraz obserwatorium.


Na Piccadilly Circus znajduje się popularna rzeźba Amora oraz słynne neony reklamowe. Miejsce to jest zazwyczaj bardzo zatłoczone. W pobliżu znajdują się liczne pasaże handlowe.


Londyn jest miastem pełnym zieleni. Dzisiaj można właściwie przejść parkami cale centrum Londynu, zaczynając od St James Park na wschodzie po Kensington Gardens na zachodzie. Najbardziej popularne parki to: Green Park, Hyde Park, Richmond Park, Holland Park oraz Kew Gardens jeden z najwspanialszych ogrodów botanicznych na świecie.


Najprzyjemniej zwiedza się Londyn z odkrytego piętrowego autobusu. Przewozy rozpoczynają się z rożnych miejsc w centrum miasta. Można wsiadać i wysiadać w dowolnych punktach trasy. Londyn posiada bardzo dobrze rozwinięta siec gastronomiczna. Praktycznie na każdym rogu ulicy znajdują się puby i restauracje. Niewątpliwie każdy znajdzie tu cos interesującego dla siebie.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 22)

Tower bridge