Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Tunezja, Tunis - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Styczeń 2009

Stolicę Tunezji zamieszkuje 1/6 mieszkańców tego kraju.  Zwiedzanie miasta można rozpocząć od alei Avenue Bourgiba - jest odpowiednikiem paryskich Pól Elizejskich. To tutaj mieści się najwiecej instytucji, modnych sklepów i placówek kulturalnych. Można podziwiać domy w kolonialnym stylu, w których niegdyś mieszklali Francuzi, Włosi, Brytyjczycy, Żydzi i Maltańczycy.
Starożytna Medyna jest wielkim labiryntem z wąskimi uliczkami, przechodzącymi jedna w drugą. Bardzo łatwo jest się tu zagubić. Uliczki są zabudowane od góry i stwarza to niesamowity nastrój - klimat półmroku. Przwijają się tu tłumy ludzi. Na każdej uliczce  znajdują się suki ( targowisko )  - są one ważnym miejscem każdej orientalnej medyny, tworzą jakby krwioobieg miasta. Sprzedaje się tu i kupuje wszystko, co jest potrzebne do życia mieszkańcom. W części turystycznej sprzedawane są głównie pamiątki.
Dzis w medynie mieszka około 200 tyś. ludzi. Są to rzemieslnicy, uprawiajacy tradycyjne zawody: kowale, krawcy, szewcy, farbiarze.

Tunis jest miastem bardzo zróżnicowanym: arabskim (medyna ), ale jednocześnie europejskim, niemal francuskim. Zaskakuje również nowoczesnością - w centrum i na obrzeżach wznoszą sie wieżowce z XX i XXI wieku.

Co warto zwiedzić?

średniowieczną  Medynę  - wpisana jest na Listę Swiatowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO

Wielki Meczet - Ez-Zitouana ( Drzewa oliwnego )

katolicką katedrę św. Wincentego a Paulo i św. Oliwii na placu I'Independance.

muzeum narodowe Bardo - ze wspaniałymi zbiorami sztuki starożytnej - z najwiekszą kolekcją rzymskich mozaik

Porady i ważne informacje

Do Tunisu najlepiej wybrać sie samemu, nie korzystając z oferty biura. Naszym zdaniem za mało jest czasu na wyjazd, który proponuje biuro turystyczne.  Podczas zwiedzania stolicy - w ofercie zawsze jest też Kartagina i Sidi Bou Said. My zwiedzalismy każde miejsce oddzielnie i wtedy dopiero mozna było na spokojnie robić zdjecia, zatrzymac sie dłużej  i poczuc klimat.

Z Hammamet do Tunisu bez problemu mozna dojechac autobusem nr 105 ( z głównej ulicy). Podróż trwa zaledwie 45 min. Bilet w obie strony to koszt ok. 8 dinarów.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 21)