Oferty dnia

Tunezja - Sousse - relacja z wakacji

Zdjecie - Tunezja - Sousse

Sousse - miasto o typowej, pełnej temperamentu, orientalnej atmosferze. Bywa określane mianem „perły Sahelu”. Stara część miasta, Medina otoczona murami miejskimi z IX wieku. W ich obrębie: Ribat, uważany za najstarszą budowlę islamu w Afryce północnej, wieża sygnalizacyjna Kasbah i targ regionalny suk bogato oferujący przedmioty tunezyjskiego rzemiosła artystycznego. Sousse (Susa) powstała w IX w. p.n.e. jako fenicka baza wojskowa Hadrumete. W połowie VI w. p.n.e. dostała się pod wpływ Kartaginy. W czasie II wojny punickiej w 202 r. p.n.e. dowódca wojsk kartagińskich Hannibal uczynił z niej bazę wojenną. Miasto uniknęło losu Kartaginy dzięki przymierzu zawartemu z Rzymianami podczas III wojny punickiej. Najazd Arabów w VII w. oraz rozkaz zniszczenia miasta wydany przez Okba ibn Nafaa al-Fihri przyczynił się do upadku Hadrumetum. Dwa stulecia później już jako Susa, miasto stało się głównym portem dynastii Aghlabidów (IX w.), rezydujących w Kairuanie.

Szukasz wycieczki? Zobacz nasze propozycje wakacji w Tunezji:
Co warto zwiedzić?

Stare miasto w Sousse tak zwana medina.

Muzeum Archeologiczne, które utworzono w pomieszczeniach wokół dwóch głównych dziedzińców kazby. Zgromadzono tu najlepszą w kraju - po Muzeum Bardo w Tunisie - kolekcję mozaik. Ozdobą zbiorów jest Triumf Bachusa, przedstawiający rzymskiego boga wina powożącego rydwanem na czele parady satyrów oraz liczne sceny połowu ryb. W innych salach umieszczono przedmioty wydobyte z punickiego grobu odkrytego pod muzeum. Pracuje tu na stałe artysta, prezentujący sztukę układania mozaiki, wymagającą niezwykłej cierpliwości i dokładności.

Wielki Meczet w Susie - meczet znajdujący się w Susie w Tunezji. Wzniesiono go między 850 a 851 rokiem, kilka lat po ponownym założeniu miasta przez Aghlabidów, na wzór meczetu w Kairuanie.

Budowla charakteryzuje się prostą, surową bryłą świątyni, pozbawioną ozdób. Główne wejście prowadzi na wielki, wyłożony marmurem wewnętrzny dziedziniec, pod którym znajduje się cysterna na wodę. Pierwotnie w narożnikach stały dwie obronne wieże-minarety. Kopuły są późniejszymi dodatkami (XI wiek). Meczet z trzech stron otaczają mury obronne z krenelażem na koronie, a od strony dziedzińca przylega do nich kolumnada z podkowiastymi łukami, wspartymi na antycznych kolumnach podtrzymująca masywny gzyms ze wstęgą z napisem kufickim.

Arkady na elewacji 13-nawowej sali modłów zostały dodane w 1675. Sala pierwotnie składała się z trzech sklepionych beczkowo przęseł, ale w X wieku okazała się za mała, więc powiększono ją przez dodanie trzech przęseł sklepionych krzyżowo po stronie ściany el-qibli. Dekoracja kopuły z czasów Aghlabidów ponad czwartym przęsłem pierwotnie znajdowała się nad przęsłem z mihrabem.

Pierwszym z zabytków które należy zwiedzić będąc w Sousse jest wspomniana we wstępie Medina, czyli tunezyjskie Stare Miasto, które jest otoczone średniowiecznymi murami obronnymi ciągnącymi się na długości ponad 2 kilometrów. Kolejnym zabytkiem bardzo popularnym wśród przyjezdnych jest Wielki Meczet zbudowany w 851 roku, którego celem było nie tylko krzewienie religii, lecz także pomoc w obronie miasta przed najeźdźcami. Sousse to także muzułmański klasztor - Ribat, z którego możemy podziwiać przepiękną panoramę całego miasta. Tutaj warto także wspomnieć o katakumbach Dobrego Pasterze w których pochowani są chrześcijanie oraz Muzeum Archeologicznym, licznie odwiedzanym przez przyjezdnych.

Medyna lub Medina, to termin oznaczający starą dzielnicę arabskich miast, zwłaszcza w Afryce Północnej. Mieszczą się tutaj bazary, główny meczet i inne ważne budynki.

Inne miejsca warte zobaczenia:

  • place Farhat Hached - centralny punkt śródmieścia
  • Medyna - przebudowana w znacznie po wojnie
  • Musee de l’Olivier - muzem, które dokumentuje osiągniecia przemysłu olejarskiego
  • Ribat - na północnym krańcu medyny
  • Wielki Meczet - na przeciwko Ribatu, zabytek z czasów wszesnoislamskich
  • Zawiji Zakkak - minaret o tureckim pochodzeniu
  • Meczet Abdel Kader z 1852 roku
  • Sidi Ameur - kamienna wieża
  • Kalaout el-Koubba - fatymidzka budowla z XI wieku
  • Sidi Ali el-Ammar - fatymidzki meczet, obok nieg znajdziecie Hammam
  • Bou Fatata - ascetyczny meczet z z 840 roku
  • Wieża Khalef - znajduje się w najwyżej położonym punkcie miasta, pochodzi z 859 roku
  • Dom Tragicznego Poety - zabytek z mozaikami o dramatycznej tematyce
  • Katakumby Dobrego Pasterza - chowano tutaj pierwszych chrześcijan

Porady i ważne informacje

  • Bez trudu porozumiesz się przy pomocy języka francuskiego.
  • Dolary lub euro wymieniaj tylko w oficjalnych (najlepiej hotelowych ) kantorach.
  • Spokojnie reaguj na zaczepki oferujących swoje towary lub usługi. Jeśli wykażesz minimum zainteresowania, będą naciskać na kupno. W tradycji jest targowanie się. Zawsze można zbić do 80%.
  • W Tunezji niemal na każdym kroku możemy spotkać sprzedawców skór i dywanów. Nie są to tanie pamiątki, jednak, podobnie jak w wielu innych krajach arabskich, można a nawet trzeba się targować. Pamiętajmy jednak, że jeśli podejmujemy dyskusję na temat ceny, dla Arabów oznacza to dobicie targu, nie bacząc na czas trwania dyskusji. Najlepiej zatem zacząć od stawki trochę powyżej proponowanej ceny i powoli dojść do konsensusu.
  • Walutą w Tunezji jest dinar (TND), czyli ok. 2,13 złotego.

Autor: Fedyk / 2011.06
Komentarze:
Brak komentarzy.