Oferty dnia

Polska - Tykocin i okolice - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Tykocin i okolice

Tykocin to miasteczko o ponad 600 letniej historii, położone w urokliwej dolinie Narwi, w odległości ok. 30 km od Białegostoku. Jest to piękny zespół urbanistyczny na Podlasiu, licznie odwiedzany przez turystów.

Gdy wysiadamy z samochodu na rozległym rynku przed Kościołem Trójcy Przenajświętszej, nagle znajdujemy się w innym świecie. W pierwszej kolejności wzrok przyciąga piękna bryła barokowego kościoła - z dwiema wieżami, łukami i arkadami oraz bramą ozdobioną popiersiami czterech ewangelistów. Tuż obok kościoła znajduje się Alumnat - dom weteranów wojennych, ufundowany w XVII w. przez starostę tykocińskiego - obecnie hotel i restauracja.

W centralnej części placu stoi słynny pomnik hetmana Stefana Czarneckiego z XVIII w. Atmosfera rynku jest wręcz magiczna, jednak będzie nam ona towarzyszyć również podczas oglądania Klasztoru Bernardynów z XVIII w. (obecnie dom pomocy społecznej), Wielkiej Synagogi z XVII w., zamku z XVI w. (obecnie w odbudowie) oraz zabytkowej zabudowy miasta. Podczas spaceru zabytkowymi uliczkami czas nabiera innego wymiaru, znajdujemy się nagle w innej epoce, w innym świecie - w dawnym polskim miasteczku, którego charakter i nastrój do dziś pozostał niezmienny. Tykocin to prawdziwa perełka Podlasia.

W okolicach Tykocina odwiedziliśmy jeszcze kompleks wypoczynkowy w Kiermusach, reklamowany jako ostoja tradycji szlacheckiej. Na mnie jednak obiekt nie zrobił wielkiego wrażenia. Jest to po prostu kompleks hotelowo-restauracyjny urządzony „na styl szlachecki” - dwór, karczma, czworaki itp., gdzie jednak do większości miejsc dostępu bronią tabliczki: „wstęp tylko dla gości hotelowych”. Ja się nie pcham, gdzie mnie nie chcą i tyle. Ale kilka fotek zamieszczam. Może komuś się spodoba.

Natomiast bardzo gorąco polecam odwiedzenie Pentowa. Jest to siedlisko szlacheckie uhonorowane tytułem Europejskiej Wsi Bocianiej, gdzie znajduje się wielka liczba bocianich gniazd rozmieszczonych na dachach zabudowań, słupach, gałęziach drzew. Prawie za darmo (wstęp kosztuje zaledwie 2 zł) można spacerować do woli po przepięknym terenie obserwując bociany i podziwiając cudowne nadnarwiańskie krajobrazy. Dostępne są wieże widokowe oraz pomosty na rozlewiskach. To enklawa spokoju, miejsce, gdzie można całkowicie się zrelaksować, zapominając o cywilizowanym świecie. Fantastycznie.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?
  • Rynek z pomnikiem hetmana Czarneckiego,
  • Kościół Trójcy Przenajświętszej,
  • Alumnat,
  • Klasztor Bernardynów,
  • zamek,
  • uliczki z zabytkową zabudową.
Autor: danutar / 2011.05
Komentarze:
Brak komentarzy.