Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Polska, Sandomierz - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika krakowianka.

Sierpień 2010
Sandomierz

Do Sandomierza trafiłam przez przypadek. Jak to u mnie bywa zawsze niespodziewanie, tak było i tym razem. Przyjaciele zaprosili mnie na spędzenie paru dni u nich. Nie namyślając się, bo akurat były wakacje, pojechałam zobaczyć Sandomierz.

Z Krakowa są busy i autobusy, które jeżdżą w tamtym kierunku. Ja wybrałam bus, bo akurat pasowała mi godzina. Droga trwała trzy i pół godziny. Była urozmaicona, bo kierowca wybrał boczne drogi. A takie polskie drogi są znane nam wszystkim. Bus trochu podskakiwał, telepał, siedzenia były niewygodne, czytać się nie dało. Pozostało jedynie patrzeć na krajobraz przesuwający się za oknem. I tu było na co popatrzeć: miasteczka, wioski, nasze domy i ogrody, pola na których jeszcze stała woda po ostatniej powodzi. Prawdziwe obrazki z życia wzięte.

Patrzyłam jak urzeczona, bo nie często tak podróżuję. Ale wszystko mi się podobało, nasza naturalna i prawdziwa Polska. W końcu zawitaliśmy do Sandomierza. I jakie było moje zdziwienie, bus nie wjechał na dworzec, tylko zatrzymał się na ulicy i ogłosił „Jesteśmy na miejscu, proszę wysiadać”!. A ja na to „ale nie jesteśmy na dworcu”. Okazało się, że ta ulica to dworzec. Miejsce gdzie zatrzymują się busy, autobusy. A dworzec mieści się na tej samej ulicy tylko dalej. Dworzec, gdzie budynkiem dworcowym jest barak z żelaznej blachy, gdzie w środku nie ma tablicy rozkładu jazdy, i są tylko trzy stanowiska oznaczone niebieskimi palikami. A na każdym stanowisku mała kartka ledwie dająca się odczytać.

Taki to obrazek przywitał mnie w królewskim mieście. No oprócz moich przyjaciół którzy na mnie czekali. Dwa dni minęły bardzo szybko. Pogoda była upalna do zwiedzania i spacerów. Wyjazd udany i polecany. Sandomierz jest bardzo ciekawym miastem pod względem historycznym i architektonicznym. Ma bardzo przyjemna atmosferę starego miasta, mającego swoje tajemnice i uroki.

Co warto zwiedzić?

  • Brama Opatowska,

  • Rynek,

  • Zamek,

  • Kościół Katedralny pod wezwaniem N.M.P.,

  • „Tajemnicze lochy” - Lochy zwiedza się z przewodnikiem, trasa kosztuje 8 zł.
Atrakcje przyrodnicze to:
  • Góry Pieprzowe (zaliczane do najstarszych gór w Europie ),

  • Wąwóz Królowej Jadwigi ciągnący się na odcinku pół kilometra.

Porady i ważne informacje

Sandomierz to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce. Miasto położone jest na siedmiu wzgórzach i nazywane przez jednych „perłą ziemi świętokrzyskiej”. A że położone jest jak Rzym na siedmiu wzgórzach, stad niektórzy Sandomierz nazywają „malym Rzymem”. Przez miasto przepływa Wisła. Dogodne położenie miasta na szlaku handlowym z zachodu Europy na Ruś, sprawiło że Sandomierz był drugim po Krakowie stołecznym ośrodkiem Małopolski. Miasto było również siedzibą polskich królów: Kazimierza Wielkiego, Jagiellonów. W mieście zachowało się 120 zabytków z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są średniowieczny układ urbanistyczny miasta oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski. Sandomierz znany jest również z serialu filmowego „Ojciec Mateusz”.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 21)

SandomierzMapa SandomierzaUcho IgielneBrama OpatowskaBrama Opatowska