Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Węgry, Balatonlelle - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika trotamundos.

Czerwiec 2007
Balatonlelle

Na Węgry udaliśmy się autem na dwa tygodnie. Podróż zajęła nam ok. 12 godzin. Najbardziej podobała nam się droga przez Węgry - przez pola słoneczników, maków oraz winnic :). Węgry mnie naprawdę pozytywnie zaskoczyły: piękne krajobrazy, świetna pogoda, czyściutkie jezioro i strasznie niskie ceny!

Wynajęliśmy dom na przedmieściach Balatonlelle, do plaży mieliśmy niecałe 100m. Dzięki temu, że mieliśmy samochód udało nam się pojechać do Budapesztu oraz objechać Balaton. Do Tihany popłynęliśmy promem. Warto zobaczyć to miasteczko, chwilami ma się wrażenie, że jest ono z innego świata :) Jeśli ktoś interesuje się Czarnym Lądem koniecznie musi zobaczyć Muzeum Afryki w Balatonderics. Gorąco polecam ten kraj na letni wypoczynek czy pobyt w celach uzdrowiskowych :)

Co warto zwiedzić?

  • Balatonlelle - miejscowość turystyczna położona nad południowym brzegiem Balatonu, z plażą rozciągającą się na długości 3 km., odbywa się tutaj festiwal win.

  • Balatonederics - mała miejscowość położona na północnym brzegu Balatonu, znajduje się tutaj ciekawe Muzeum Afryki Dr Nagy Endréné. Na terenie Muzeum znajduje się dom podróżnika z niesamowitą kolekcją zbiorów z Czarnego Lądu, małe zoo z afrykańskimi zwierzętami ( m.in. wielbłądy, zebry, bawoły), replika małej afrykańskiej wioski oraz liczne sklepy z pamiątkami.

  • Tihany - miejscowość wypoczynkowa, położona na półwyspie o tej samej nazwie na północnym brzegu Balatonu. Cały półwysep jest obiektem historycznym, którego centrum stanowi opactwo benedyktyńskie, założone w 1055 przez Andrzeja I, pochowanego w krypcie w tamtejszym kościele. Obecnie jednak grób jest pusty. Wciąż funkcjonujące opactwo jest atrakcją turystyczną ze względu na swoje walory historyczne i artystyczne. Z jego terenu rozciąga się też najwspanialszy widok na Balaton. Tihany jest magicznym miasteczkiem, które warto zobaczyć!

  • Budapeszt - stolica i największe miasto Węgier położone nad Dunajem. Stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu - na lewym. To jedna z najważniejszych metropolii Europy Środkowej. Stanowi wielki ośrodek kulturalny i naukowy. Jest też ważnym centrum turystycznym i uzdrowiskowym.
    Warto zobaczyć m.in. Wzgórze Gellerta z Pomnikiem Wolności i Cytadelą, Parlament, Muzeum Narodowe, Zamek Królewski, Most Łańcuchowy, Wielką Synagogę (to największa synagoga w Europie i druga największa na świecie).

Porady i ważne informacje

  • życie na Węgrzech jest bardzo tanie,

  • Węgry słyną z licznych uzdrowisk i miejscowości wypoczynkowych (większość położona jest nad jeziorem Balaton, największym jeziorze Europy Środkowej),

  • warto wybrać się na jednodniową wycieczkę do Budapesztu.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 22)

BalatonlelleBalatonlelleBalatonlelleBalatonlelleBalatonlelleBudapeszt