Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Włochy, Rzym, Watykan - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika trotamundos.

Grudzień 2009
Bazylika św. Piotra

Wystarczyły 3 dni, abym kompletnie zakochała się w tym Wiecznym Mieście i oszalała na jego punkcie :) To miasto jest jednym wielkim muzeum pod gołym niebem. Największe wrażenie robi Bazylika i Plac św. Piotra w Watykanie oraz Muzea Watykańskie. Niestety nie udało nam się wejść do Kaplicy Sykstyńskiej, ponieważ tego dnia (jak na złość) przybył Putin z wizytą i zamknęli Kaplicę :/ Ale za to mamy motywacje, aby jak najszybciej znowu tam polecieć :)

W Rzymie zaś najbardziej zachwyca Koloseum i Fontanna di Trevi, która świetnie wygląda nocą. Nasz hostel był niedaleko stacji Termini, mało korzystaliśmy z metra, gdyż najlepiej zwiedza się pieszo :) Włosi są bardzo sympatyczni, a ich kuchnia wspaniała. Najwięcej ludzi, na których się natknęliśmy było na Piazza Navona, ponieważ w grudniu odbywa się tam targ Bożonarodzeniowy i nie ma możliwości dokładniej go zobaczyć, nie wspominając o możliwości zrobienia jakiegoś zdjęcia ;p

Gorąco polecam to przepiękne miasto, do którego nie raz zapewne jeszcze się udam :)

Co warto zwiedzić?

 • Bazylika Santa Maria Maggiore - rzymska bazylika położona na wzgórzu Eskwilin. Należy wraz z bazylikami: św. Piotra na Watykanie, św. Jana na Lateranie i św. Pawła za Murami do bazylik papieskich Rzymu i Watykanu. Z powstaniem Bazyliki wiąże się ciekawa legenda: papież Liberiusz i rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Boską, która powiedziała im, że w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg, zostanie zbudowany kościół. W nocy z 4 na 5 sierpnia 352 wzgórze Eskwilińskie pokrył śnieg. Papież w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłego kościoła.

 • Circus Maximus - najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu. Był usytuowany pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu.

 • Fontanna di Trevi - najbardziej znana barokowa fontanna Rzymu. Forma fontanny przypomina fasadę budynku, ma 20,0 m szerokości i 26,0 m wysokości. Centralnymi postaciami fontanny są Neptun i dwa trytony. Neptun znajduje się na rydwanie zaprzężonym w dwa konie, z których jeden jest spokojny prowadzony przez trytona z prawej strony, tryton z lewej strony natomiast stara się okiełznać niespokojnego konia. Symbolizują one dwa odmienne stany morza. W sąsiednich niszach alegorie Zdrowia (po prawej) i Obfitości (po lewej). Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia noszonym przez dziewicę, która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. Turyści zwyczajowo wrzucają do fontanny drobne monety, by zapewnić sobie „powrót do Rzymu”. Pieniądze, wyławiane przez władze miasta przeznaczone są na utrzymanie zabytków. Też wrzuciłam tam monetę i mam nadzieję, że jeszcze nie raz odwiedzę to fantastyczne miasto :)

 • Forum Romanum - najstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania najważniejszych uroczystości publicznych.

 • Kapitol.

 • Koloseum - amfiteatr, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. To duża eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić pomiędzy 45 a 73 tysiącami widzów; z galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy. 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.

 • Palatyn.

 • Panteon - okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125. Jest jedną z najwspanialszych i jednocześnie najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnego Rzymu.

 • Plac Navona - barokowe założenie urbanistyczne powstałe z inicjatywy papieża Innocentego X na ruinach starożytnego stadionu Domicjana. Aktualną zabudowę plac zawdzięcza papieżowi Innocentemu X, który powierzył Francesco Borromini sporządzenie projektu rozbudowy pałacu i kościoła św. Agnieszki in Agone. Nieco wcześniej, w latach 1647 - 1651, Giovanni Lorenzo Bernini zbudował w centralnej części Placu fontannę Czterech Rzek. Fontanna została skomponowana wokół egipskiego obelisku sprowadzonego na polecenie papieża z ruin Cyrku Maksencjusza. Cztery postacie, wraz z elementami krajobrazu w postaci palm, zwierząt symbolizują cztery rzeki z czterech kontynentów. Rio de la Plata symbolizuje postać z podniesioną ręką, Dunaj i Europę wyobraża postać dosiadająca konia, personifikacja Nilu ma osłoniętą głowę, Azję uosabia Ganges. Na placu znajdują się również: fontanna del Moro z centralna postacią Maura, zaprojektowaną przez Berniniego oraz fontannę Neptuna (fontana del Nettuno) z grupą morskich nimf.

 • Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny - jest to duża, budowla z białego marmuru, dominująca nad placem Weneckim, będąca zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomnik zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego, został zbudowany dla uczczenia zjednoczenia Włoch.

 • Schody Hiszpańskie - jednym z najsłynniejszych placów Rzymu. Zostały ukończone na Jubileusz w 1725 roku i uroczyście zainaugurowane przez papieża Benedykta XIII. Na szczycie schodów znajduje się XVI-wieczny kościół Trinita dei Monti, zbudowany według projektu Carla Maderny. Kościół i schody zostały sfinansowane przez rząd francuski, przyjęta nazwa wiąże się z lokalizacją ambasady hiszpańskiej.

 • Zamek św. Anioła - grobowiec przeznaczony dla cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców. Wzniesiono go pod koniec życia cesarza, na lewym brzegu Tybru, w pobliżu Watykanu.

 • Watykan - miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni. To siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Jest połączony unią personalną i funkcjonalną ze Stolicą Apostolską. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice i Gwardia Szwajcarska.

 • Bazylika św. Piotra - To drugi co do wielkości kościół na świecie i jedno z najważniejszych świętych miejsc chrześcijaństwa. Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża - jego grób leży pod głównym ołtarzem. W bazylice i w jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży, w tym Jana Pawła II.

 • Plac św. Piotra - plac przed bazyliką św. Piotra, należący do osi łączącej bazylikę i Via della Conciliazione. Został zaprojektowany w 1656 przez Berniniego jako prostopadły owal, który od strony zachodniej za pośrednictwem części w kształcie trapezu otwiera się na fasadę bazyliki, od strony wschodniej wychodzi na przebitą w latach 30. XX w. Via della Conciliazione. Otacza go portyk Berniniego zbudowany w latach 1656-1667. Olbrzymia, czterorzędowa kolumnada w porządku doryckim, zwieńczona jest attyką, na której ustawiono posągi 140 świętych. Centralne miejsce placu zajmuje egipski obelisk, zdobiący dawniej cyrk Kaliguli. Wraz z podstawą i krzyżem obelisk mierzy 40 metrów wysokośc. Wedle tradycji był świadkiem męczeńskiej śmierci św. Piotra i innych chrześcijan. Na placu symetryczne ustawiono jeszcze dwie fontanny. Jedna z nich, znajdująca się po prawej stronie placu, jest dziełem Maderny, a druga jest jej wierną kopią (dzieło Fontany).

 • Muzea Watykańskie - powstały ze zbiorów dzieł sztuki zgromadzonych przez poszczególnych papieży. Początki kolekcji związane są ze zbiorem dzieł zgromadzonych przez Sykstusa IV i Juliusza II. Powiększone podczas pontyfikatów kolejnych papieży. Obecnie zgromadzono w nich, w różnych działach, najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. Kolekcja jest na tyle ogromna, iż według przewodników, gdyby poświęcić zaledwie kilkusekundową uwagę każdemu eksponatowi - obejrzenie całej kolekcji zajęłoby ponad 8 lat. W Muzeach Watykańskiech znajduje się Pinakoteka, Muzeum Pio-Clementino, Muzeum Etruskie i Egipskie, Muzeum Misyjno-Etnologiczne, Muzeum Chiaramonti. Do ciągu muzealnego zostały włączone Stanze, czyli pomieszczenia ozdobione freskami przez m.in. Rafaela oraz Kaplica Sykstyńska. W Sali Sobieskiego eksponowany jest obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem.

Porady i ważne informacje

 • cena biletu autobusowego z lotniska Ciampino do centrum Rzymu kosztuje 4 euro (autobus linii Terravision). Autobus zatrzymuje się na Stacji Termini.

 • cena biletu na metro na cały dzień to koszt 4 euro, jednorazowy przejazd 1 euro.

 • za wstęp do Muzeów Watykańskich ze słynną Kaplicą Sykstyńską zapłaciliśmy 8 euro (bilet studencki), normalny bilet kosztuje 12-14 euro. Gigantyczne kolejki są w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, gdyż Muzea Watykańskie udostępniają swoje zbiory zwiedzającym bezpłatnie.

 • wstęp do Koloseum kosztuje 12,5 euro, wejście do Forum Romanum jest bezpłatne.

 • sieć metra jest znakomicie rozwinięta, bez problemu można dotrzeć do każdej atrakcji turystycznej.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 32)

Bazylika św. PiotraPlac św. PiotraBazylika św. PiotraBazylika św. PiotraPieta