Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Australia, Mannum i rzeka Murray - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika kangur.

Październik 2020
Stary parowiec Marion juz czeka
Zdjecia pochodza z pazdziernika 2020 roku oraz z wrzesnia roku 2014.

Mannum to historyczne miasteczko na zachodnim brzegu rzeki Murray lezace w odleglosci 120 km od Adelajdy. Aborygeńscy mieszkańcy okolicy zwanej teraz Mannum, ktorzy byli bardzo zapalonymi rybakami, nalezeli do plemienia Nganguruku bedacego częścią większej społeczności Ngayawung.

W 1830 roku wyprawa Charlesa Sturta przepłynęła przez te tereny łodzią. Żaden Europejczyk nie odwiedził ich ponownie aż do 25 stycznia 1838 r., Kiedy to wyprawa dr George'a Imlaya i Johna Hilla konno z Adelajdy jako pierwsza dotarła do Murray drogą lądową.

Pierwsza europejska osada na tym obszarze powstała w 1840 r. Pierwszy na rzece Murray statek (parowiec bocznokolowy) został zwodowany w Mannum przez Williama Randella w 1852 r. Przemysł stoczniowy trwał w Mannum aż do XX wieku. Do dzis w Mannum znajduje sie najstarszy zachowany suchy dok sluzacy niegdys do napraw parowcow i barek rzecznych.

W mieście powstało wiele innych zakladow przemysłowych, niektóre nadal istnieją; chociaż nie tak duże jak kiedyś. Największą firmą produkcyjną była fabryka David Shearer (później Horwood-Bagshaw), zajmujaca sie produkcja sprzętu rolniczego.

Zbudowany w 1897 roku parowiec Marion, na ktorym odbylismy krotki rejs, plywal w czynnej sluzbie po rzece Murray od momentu zwodowania az do 1950 r. Potem ,do 1963 r, zacumowany statek pelnil role pensjonatu. Marion został ponownie oddany do eksploatacji w 1994 roku i obecnie służy jako statek rejsowy.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 260)

Fauna i flora w moim ogrodkuWybudowany w 1897 roku parowiec bocznokolowy MarionKwitnie ozdobny krzew - jeszcze nie wiem kto on :)W Murray Bridge, drodze do Mannum, takie cackoKilka kilometrow przed Mannum strus pedziwiatr :)Strus pedziwiatr zniknal ale zrobilismy sobie maly postoj