Oferty dnia

Polska - Płock - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Płock
Do Plocka pojechalismy w pochmurne niedzielne popoludnie, po zwiedzeniu Skansenu-Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Po drodze zatrzymalismy sie w rodzinnych stronach babci mojej Szefowej we wsi Szeligi. Dla zony i jej siostry byla to okazja do wspominania wakacyjnych wyjazdow na wies z dziecinstwa, dla pozostalych okazja do podziwiania sielskich widokow i napawania sie swierzym powietrzem.

W Plocku zwiedzilismy Stare Miasto i Wzgorze Tumskie. Akurat odbywal sie tam wyscig kolarski Poland Bike Marathon co bylo dla nas dodatkowa atrakcja.

Stare Miasto to najstarsza i najważniejsza dzielnica Płocka. Położone jest na wysokim prawym brzegu Wisły w centrum miasta. Zachowuje ono prawie niezmieniony układ przestrzenny od ponad 800 lat. Najważniejszymi miejscami na Starym Mieście są: Wzgórze Tumskie i Stary Rynek. Zabudowania Starego Miasta znajdują się na skarpie wiślanej ok. 47 metrów nad poziomem rzeki. Głównym deptakiem prowadzącym na Stare Miasto jest ul. Tumska

Wysoki brzeg Wisły, nazywany Wzgórzem Tumskim jest sercem Płocka. Roztacza się stąd wspaniały widok na szeroką dolinę Wisły. Jednak piękne widoki to zaledwie tło dla zgromadzonych w tym miejscu zabytków.

Nad skarpą górują czerwone wieże Zamku Książąt Mazowieckich. Niższa nazywana jest Szlachecką, a wyższa, przykryta pękatym barokowym hełmem, nosi nazwę Wieży Zegarowej. Zamek, wzniesiony w XIV w., był w późniejszych wiekach wielokrotnie przebudowywany. W XVI w. przejęli go benedyktyni, którzy zbudowali tu kościół i klasztor. Po II wojnie światowej w zrekonstruowanym zamku pomieszczono zbiory Muzeum Mazowieckiego.

Wzgórze Tumskie odegrało w historii Polski wyjątkową rolę. U podnóża zamku odkryto ślady kamiennej budowli, w której najprawdopodobniej w 1085 r. przyszedł na świat Bolesław Krzywousty. Stojącą obok katedrę wzniesiono w XII w., a w następnych latach wielokrotnie przebudowywano. Na początku XX w. przywrócono jej XVI-wieczny wygląd. Świątynia ma gotyckie wieże, szczyty i oszkarpowanie oraz renesansową kopułę z latarnią. W Kaplicy Królewskiej spoczywają Władysław Herman i Bolesław Krzywousty oraz liczni książęta mazowieccy i płoccy.

Oprocz wyscigu kolarskiego na Wzgórzu Tumskim i dziedzincu zamku, w tzw. Miasteczku Rycerskim, odbywal sie Piknik Sredniowieczny zorganizowany z okazji Dni Historii Płocka. Wiele sie tam dzialo. Mozna bylo zobaczyc rekonstruktorow historycznych w sredniowiecznych strojach i ich obozowisko, zawody w strzelaniu z luku i kuszy, skosztowac staropolskich potraw warzonych i serwowanych przez panie odziane zgodnie z odgrywana epoka.

Warto jechac do Plocka. Wyjazd mozna polaczyc ze zwiedzaniem odleglego o nieco ponad 40 km. przepieknego skansenu w Sierpcu (tak wlasnie zrobilismy) i bedziecie mieli zagwarantowany ciekawie spedzony dzien z mnostwem wrazen.
Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Autor: kangur / 2018.06
Komentarze:
Brak komentarzy.