Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Indonezja, Środkowa Bali - wycieczka w cieniu wulkanu - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika kangur.

Wrzesień 2017
Ozdobna brama
Zaledwie kilka minut jazdy od kompleksu swiatyn Pura Gunung Kawi znajduje sie kolejna tysiacletnia i bardzo ciekawa Swiatynia Świętych Źródeł - Pura Tirta Empul.

Od ponad tysiąca lat wyznawcy balijskiego hinduizmu przychadza modlic sie do Pura Tirta Empul, której święte źródła podobno zostały stworzone przez boga Indrę i posiadają właściwości lecznicze. Tradycja ta trwa nadal niemal bez zmian, lecz dziś, oprócz wiernych, przyjeżdżają tu także turyści z całego świata, aby podziwiać jej piękno, kąpać się i, jak wierza, oczyszczac cialo i dusze w jej odświeżającej, błogosławionej wodzie (jest to rowniez dobry biznes dla sprytnych Balijczykow). Swietna reklame temu miejscu zrobil były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, ktory wraz z zona i corkami odwiedzil Trita Empul w czerwcu 2017 roku.

Tirta Empul jest poświęcona Visnu, hinduskiemu bogowi wojny. Założenie świątyni datuje sie na rok 926. W języku balijskim Tirta Empul oznacza ”wodę z ziemi” a bijace tu źródła uważa sie za święte . Świątynia uważana jest za jedną z sześciu najwazniejszych świątyń na Bali.

Świątynia Świętej Wody Tirta Empul znajduje się w miejscowości Manukaya, w pobliżu miasta Tampaksiring, niedaleko Ubud, w Gianyar Regency, kulturalnym sercu Bali, tuż pod Pałacem Prezydenckim w Tampaksiring. Jest to dość duży kompleks świątynny.

Przez typowa balijska brame wchodzi sie na wewnętrzny dziedziniec świątyni z wieloma charakterystycznymi pawilonami. Święte zrodla wybijają w dużym basenie a nastepnie wylewają się przez 30 wodotrysków do dwóch świętych sadzawek oczyszczających. Balijscy wierni i odpowiednio przygotowani ”nawiedzeni” turysci stoją w kolejkach w sadzawkach czekając na swoja kolej, aby zanurzyć głowy pod strugami zrodlanej wody w rytuale oczyszczającym znanym jako ”melukat”. Kąpiący zaczynają w basenie po lewej stronie stojąc w basenie w kolejce do pierwszego wodotrysku. Potem dołączają do następnej kolejki. Proces ten jest kontynuowany, dopóki delikwent nie oczyści się pod każdym z wodotryskow, oprocz dwoch, ktore przeznaczone sa wyłącznie do rytualu oczyszczania zmarłych.

Za basenami oczyszczającymi znajduje się ostatnia czesc Świątyni Świętej Wody, zwana Jeroan. Tutaj ludzie przychodzą się modlić, i zbieraja sie zeby robic rozne dekoracje potrzebne do religijnych obrzedow. Tutaj tez znajduje sie wspomniany wczesniej basen z ze zrodlami zasilajacymi sadzawki oczyszczające. W porosnietej algami wodzie basenu doskonale widac gdzie wybijaja podziemne zrodla.

Podobnie jak w innych świątyniach i świętych miejscach na wyspie, W Tirta Empul trzeba nosic sarong i koszulki z zakrytymi ramionami. Wstep do swiatyni kosztuje 15.000 rupii od osoby. Ile kosztuje przyjemnosc ”oczyszczania” nie mam pojecia.

Z Tirta Empul pojechalismu na kilka godzin do Ubud. A jak Ubud to i sklepy z pamiatkami i pola ryzowe ze stadami kaczek i, oczywiscie, malpy - cwaniaczki. Malpy ukradly naszemu kierowcy ciastka i probowaly obrobic mojego szwagra. Rozerwaly torbe z pamiatkami, ktora niosl. Na szczescie pamiatki ich nie interesowaly i nic nie podprowadzily, a szwagier kupil sobie za to calkiem fajny plecaczek :) W Ubud zjedlismy tez obiad. Polecamy chrupiaca kaczuche - bebek goreng. Mniam :)

W czasie naszej wycieczki kilkakrotnie widzielismy w oddali buchajacy parą wulkan Gunung Agung, ktory skutecznie straszyl erupcja zarowno Balijczykow jak i turystow. W czasie naszego pobytu na Bali nie wolno sie bylo do niego zbizac na odleglosc mniejsza niz 12 km a tereny w tym promieniu zostaly ewakuowane. Na szczescie, poza wypuszczeniem kilku chmur popiolu i poza groznymi pomrukami, nic sie groznego sie nie wydazylo :)

Informacje o Ubud, opisy i zdjecia zamiescilem w podrozach z poprzednich lat:

http://www.travelmaniacy.pl/profil,1713,podroze,5948,indonezja
http://www.travelmaniacy.pl/profil,1713,podroze,5950,indonezja
http://www.travelmaniacy.pl/profil,1713,podroze,5956,indonezja
http://www.travelmaniacy.pl/profil,1713,podroze,5972,indonezja
http://www.travelmaniacy.pl/profil,1713,podroze,4097,indonezja
Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 88)

Widok z balkonu naszego pokojuWulkan Gunung Agung, ktory groznie pomrukiwalPrzed swiatynia Pura Tirta EmpulRosnie sobie wielkie pomeloPura Tirta Empul - swiatynia swietych zrodel"Oczyszczajaca" kąpiel w basenach zasilanych woda swietych zrodel