Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Hiszpania, Kadyks - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika kangur.

Sierpień 2011
Nowa Katedra

Kadyks (hiszp. Cádiz) to wesołe, ruchliwe, białe miasto portowe położone na półwyspie oddzielającym odnogę Zatoki Kadyksu od Oceanu Atlantyckiego, zwane przez poetów „syreną mórz”. Najstarsze miasto w Hiszpanii. Zamieszkałe przez ok. 130.000 ludzi.

Początki Kadyksu sięgają czasów prehistorycznych kiedy był ośrodkiem cywilizacji tartezyjskiej, najstarszej ze znanych w zachodniej Europie. Kolonia handlowa (Gades lub Gadir) Fenicjan i Kartagińczyków. Jako Julia Augusta Gaditana - ruchliwy port rzymski (eksport cyny i miedzi z gór Sierra Morena), podobną rolę pełnił w czasach wizygockich i arabskich. Odzyskany przez Alfonsa X w 1262, Kadyks przeżył okres rozkwitu po odkryciu Ameryki, dzieląc z Sewillą monopol na handel z Nowym Światem. Od 1717 siedziba Casa de Contractación de Indias. Kilkakrotnie niszczony przez piratów angielskich. i holenderskich. Spalony przez Francisa Drakę w 1596, zachował zabytki głównie z XVIII w. Podczas wojny z Napoleonem (1811-12) siedziba Junty Centralnej kierującej oporem narodu oraz Kortezów przygotowujących konstytucję, ogłoszoną tu i obaloną w 1814 przez Ferdynanda VII. l I 1820 w Kadyksie gen. Riego ogłosił pierwsze w historii pronunciamiento (wojskowy zamach stanu) przeciw absolutyzmowi. Bunt stłumiły francuskie wojska interwencyjne w 3 lata później.

Kadyks można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Ograniczony niewielkim obszarem mierzei Kadyks, jest przeciwieństwem do innych miast andaluzyjskich. Białe domy zacieniają wąskie wąwozy ulic. Promenada nadmorska, katedry nowa (Catedral Nueva, z XVIII-XIX w.) i stara Parroquía de Santa Cruz z przylegającym do niej Rzymskim Teatrem, liczne kościoły, muzea, mury obronne z XVII w. z bramą Puerta de Tierra, ozdobioną herbem Kastylii, plaza Caleta otoczona z dwoma wartowniami San Sebastian i Santa Catalina oraz ożywiona dzielnica handlowa to główne atrakcje czekające na turystów.

My na zwiedzanie Kadyksu mieliśmy zaledwie parę godzin. Ledwie starczyło czasu żeby pochodzić po nadmorskiej promenadzie i plaży Caleta, przejść wąskimi uliczkami miasta, odwiedzić nową katedrę z grobem Manuela de Falli oraz muzeum z cennymi monstrancjami (m.in. 4-metrową Custodia de Millón). W „czasie wolnym” zdążyliśmy zobaczyć Rzymski Teatr przylegający do starej katedry i zjeść pyszną paelle. Po krótkim pobycie w Kadyksie pojechaliśmy do Jerez de la Frontera mijając, po drodze, liczne elektrownie wiatrowe i rozlewiska pełne różowych flamingów.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 48)

Most przezWnetrze katedryTwierdza San SebastianNowa Katedra Ogromne nadbudowkiWnetrze katedry