Oferty dnia

Polska - Pieniny - Spływ Dunajcem - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Pieniny - Spływ Dunajcem

Na spływ Dunajcem pojechaliśmy podczas naszych zakopiańskich wakacji w 2007 roku. Samochody zostawiliśmy na parkingu koło przystani flisackiej w Kątach gdzie zaczyna się spływ. Niesamowita przygoda, przepiękne widoki i wspaniały kontakt z przyrodą. Mieliśmy szczęście bo dwaj panowie flisacy, kierujący naszą tratwą, byli mistrzami opowiadania kawałów i zabawiali nas nimi przez całą drogę. Ze Szczawnicy, gdzie jest koniec spływu, wróciliśmy do przystani w Kątach busem. Zamki w Czorsztynie i Niedzicy były kolejnymi ciekawymi punktami naszej całodniowej wycieczki po Pieninach. Polecamy!

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?
W Pieninach bezwzględnie warto zaliczyć największą tamtejsza atrakcję: spływ tratwami po Dunajcu. Z przystani flisackiej w Kątach tratwy zabiorą was w wyjątkową podróż. Trasa spływu wynosi 15 km, mimo, że w linii prostej do przystani końcowej w Szczawnicy jest tylko 6 km, zaś różnica poziomów wynosi 36 m. Spływ, w zależności od stanu wody trwa od 2 do 3 godzin. Przez większość trasy płynie się neutralnym pasmem granicznym pomiędzy Polska a Słowacją, jaki stanowi Dunajec. Po lewej stronie roztacza się widok na Trzy Korony w całej okazałości. Jest to najwyższy szczyt Pienin właściwych (982 m n.p.m.), tutaj też rozpoczyna się Przełom Dunajca. Rzeka tworzy w nim 7 pętli płynąc pomiędzy ścianami skalnymi. Niesamowita przygoda i cudowne widoki. Ze Szczawnicy można wrócić do przystani w Kątach busami.

Inne wielkie atrakcje Pienin to zamki w Czorsztynie i Niedzicy, które warto odwiedzić.
Porady i ważne informacje

Pieniny to pasmo górskie w południowej Polsce i północnej Słowacji. Od południa Pieniny graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim, na zachodzie zaś - z Kotliną Orawsko-Nowotarską oraz Pogórzem Spisko Gubałowskim. Rozciągają się na długości ok. 30 km na wschód od przełomu Białki. Dwa przełomy Dunajca dzielą Pieniny na 3 części: Pieniny Spiskie, Środkowe i Małe Pieniny.

Główną rzeką Pienin jest Dunajec do którego wpadają liczne, płynące w Pieninach, rzeki i strumienie. Na odcinku od Dębna do Krościenka jego spadek wynosi 112 m a średni przepływ wody na tym odcinku wynosi 23 m3/s.

Pieniny, zwłaszcza ich środkowa część, są jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Pod względem liczby turystów zajmują w Polsce drugie po Tatrach miejsce. Atrakcją turystyczną na skalę europejską jest spływ tratwami Przełomem Dunajca. Równolegle (po słowackiej stronie rzeki) biegnie też szlak pieszo-rowerowy - Droga Pienińska. Interesujące są również ruiny zamku w Czorsztynie i gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy.

Autor: kangur / 2007.08
Komentarze:
Brak komentarzy.