Oferty dnia

Polska - Jaskinie Doliny Kościeliskiej - relacja z wakacji

Zdjecie - Polska - Jaskinie Doliny Kościeliskiej

Dolina Kościeliska to piękne, magiczne miejsce, do którego musieliśmy pójść. Część towarzystwa wybrała relaksujący spacer wprost do schroniska na Hali Ornak, a my postanowiliśmy zaliczyć jaskinie Mroźną i Raptawicką. Nie byliśmy przygotowani na pójście do jaskini Mylnej - mieliśmy tylko jedną latarkę, wiec po paru dniach, już lepiej wyekwipowani, powróciliśmy we trzech żeby spenetrować tą piękną i tajemniczą jaskinię. Przy okazji zaliczyliśmy kolejny raz Raptawicką oraz, dodatkowo, Smoczą Jamę. Było super choć wyszliśmy z Mylnej przemoczeni i zziębnięci. Ale warto było. Polecamy gorąco jaskinie Doliny Kościeliskiej. Zabierzcie ze sobą latarki i ciepłe, najlepiej nieprzemakalne ciuchy. Po takiej przygodzie można się bez wyrzutów sumienia, obżerać zakopiańskimi rarytasami.

Planujesz wakacje? Zobacz nasze propozycje wycieczek:
Co warto zwiedzić?

Warto odwiedzić Zakopane - wspaniale, urokliwe i klimatyczne miejsce. Jest ono otoczone licznymi szlakami turystycznymi i dolinami, z których jedną z najbardziej znanych jest Dolina Kościeliska. Przy dolinie znajduje się kilka wspaniałych jaskiń, m. in. Mroźna, Raptawicka i Mylna oraz Smocza Jama. Ta pierwsza jest łatwa i oświetlona. Do pozostałych trzeba zabrać latarki. Wymagają one trochę wspinaczki, wysiłku i można się ubrudzić. Ale bezwględnie warto i trzeba je spenetrować!

Porady i ważne informacje

Położona niedaleko Zakopanego Dolina Kościeliska ma ok. 9 km długości. Wejście do doliny znajduje się w Kirach. Można tam zostawić samochód na parkingu albo dojechać z Zakopanego autobusem. Na końcu doliny, na Hali Ornak, znajduje się piękne schronisko PTTK, gdzie można napić się herbaty z cytryna i zjeść pyszne naleśniki, itd. Dolina ma liczne boczne odgałęzienia. Dnem doliny płynie piękny Kościeliski potok. Widoki cudowne!


Najwyższym punktem w otoczeniu Doliny Kościeliskiej jest Błyszcz (2159 m n.p.m.). Z doliny jest widoczna, choć nie leży bezpośrednio nad nią góra Bystra (2248 m n.p.m.), która jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich.


W Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilka bardzo popularnych jaskiń, między innymi: Mroźna (szlak czarny), Mylna, Raptawicka (szlak czarny i czerwony) i Smocza Jama.


Jaskinia Mroźna - we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej i 120 m. ponad jej dnem (ok. 1100 m n.p.m.). Całkowita długość jaskini wynosi 560 m. Swoją nazwę zawdzięcza panującej wewnątrz stałej, niskiej temperaturze - 6 stopni, powiewom zimnego powietrza, a także białym naciekom na ścianach, do złudzenia przypominających szron. Jaskinia jest udostępniona turystycznie od początku maja do końca października i jest to jedyna z polskich jaskiń tatrzańskich oświetlona elektrycznie.


Jaskinia Raptawicka znajduje się ok. 4,4 km od Kir. Otwór jaskini, znajdujący się na wysokości ok. 180 m powyżej Doliny Kościeliskiej (1146 m n.p.m.) i jest z doliny widoczny. Jaskinia udostępniona jest dla turystów, można ją zwiedzać samodzielnie, bez przewodnika. Wewnątrz jaskini panuje niska temperatura. Jaskinia Raptawicka prawdopodobnie stanowi część skomplikowanego systemu Jaskini Mylnej i powstała w wyniku zapadnięcia się leżących poniżej komór.


Jaskinia Mylna - położona jest na wysokości około 1098 m n.p.m. Jest jedną z ciekawszych jaskiń tatrzańskich, którą można zwiedzać bez przewodnika. Łączna długość korytarzy wynosi 1630 m., jednak oznakowana trasa ma długość ok. 300 m. Jaskinia ma skomplikowany system bocznych korytarzy i komór. W roku 1945 zapuścił się w nie ksiądz, który prawdopodobnie w skutek zgaśnięcia światła zabłądził i zmarł z wyczerpania. Ze względu na ryzyko nie należy wchodzić do niej samotnie. Temperatura w jaskini to ok. 5 stopni. Trzeba być przygotowanym do przeciskania się przez wąskie szczeliny i czołgania po mokrym dnie.


Smocza Jama - to krotka, stroma jaskinia przebijająca skałę na wylot, znajdująca się w dolnej części Wąwozu Krakowskiego. Jaskinia ma długość 37 m. i jest tunelem wznoszącym się o 16,5 m. Otwór wejściowy znajduje się na wysokości ok. 1100 m n.p.m.

Autor: kangur / 2010.06
Komentarze:
Brak komentarzy.