Oferty dnia

Chorwacja - Kastel Stafilic (Trogir,Split,Dubrownik,Krka) - relacja z wakacji

Zdjecie - Chorwacja - Kastel Stafilic (Trogir,Split,Dubrownik,Krka)

To było nasze pierwsze spotkanie z Chorwacją. Kilka dni po naszym hucznym weselu, gdy emocje już trochę opadły, spakowaliśmy swoje torby i wyruszyliśmy w niezapomnianą podróż poślubną do kraju, o którym już tak wiele słyszeliśmy, który tak pięknie przedstawiają opisy i fotografie. Organizatorem naszego wypoczynku było biuro podróży Damptour (obecny Easytour), które spisało się wyśmienicie.

Ośrodek Resnik
Ośrodek wypoczynkowy Resnik usytuowany w Kastel Stafilic na Kasztelańskiej Riwierze (między Splitem a Trogirem) był sympatycznym miejscem na spokojne wakacje, a jednocześnie doskonałym punktem wypadowym na wycieczki fakultatywne. Sam ośrodek Resnik składał się z pawilonów oraz małych, ale bardzo przyjemnych domków bungalowych. Restauracja serwowała smaczną kuchnię. Choć ośrodek Resnik był raczej miejscem spokojnym, to w określone dni tygodnia można było pobawić się przy muzyce na żywo na wolnym powietrzu. Plaża dość wąska i kamienista, w oddali piękne widoki na otaczające góry, wyspę Ciovo oraz Split. W pamięci pozostają nam szalone kąpiele w ciepłych wodach Adriatyku, wieczorny dźwięk cykad oraz zapach pinii o poranku.

Kasztelańska Riviera
Kasztelańska Riviera to siedem historycznych miasteczek usytuowanych u podnóża gór Kozjak. Kastel Stari, Kastel Novi, Kastel Luksic, Kastel Sucurac, Kastel Kambelovac, Kastel Stafilic - tu znajdziemy zabytkowe fortyfikacje, które zbudowała miejscowa ludność dla obrony przed Turkami i piratami, tu napotkamy stare kościoły oraz tradycyjną kamienną zabudowę, z tego właśnie regionu pochodzi znane wino Kastelet.

Trogir
Jako że ośrodek Resnik oddalony jest zaledwie kilka kilometrów od historycznego miasteczka Trogir, wybraliśmy się tam na własną rękę komunikacją miejską. Ale do rzeczy... Trogir - zabytkowe miasteczko usytuowane malowniczo na wyspie, połączone ze stałym lądem oraz sąsiadującą wyspą Ciovo mostami.

Starówka to muzeum pod gołym niebem - znajdziemy tu renesansowe pałace, stare kościoły, średniowieczne fortyfikacje, zabudowę w stylu weneckiego gotyku oraz plątaninę wąskich uliczek - nie dziwi więc, że miejsce to w 1997 r. wpisano na listę dziedzictwa UNESCO. Od strony lądu na starówkę zaprasza XVII wieczna Brama Lądowa z rzeźbą Jana Ursiniego - biskupa Trogiru i patrona miasta, od strony wyspy Ciovo zaś Brama Morska z końca XVI w. Gradska to najważniejsza ulica starego miasta, to tu skupione są największe atrakcje. Najsłynniejszą budowlą Trogiru jest katedra św. Wawrzyńca (sv.Lovro). Wnętrze kościoła jest przepiękne. Kaplicę św. Jana Ursiniego zdobią rzeźbione głowy aniołów i świętych, pośrodku zaś stoi sarkofag patrona będący przedmiotem kultu. Główny portal katedry jest XIII-wiecznym dziełem Radovana, przedstawiającym m.in. sceny z życia Chrystusa, Adama i Ewy oraz sceny z życia zwykłych mieszkańców miasta. Naprzeciw katedry wznosi się gotycko-renesansowy pałac Cipiko z charakterystyczną XV-wieczną wieżą zegarową. Idąc dalej zobaczymy Pałac Książęcy z herbami, romańskimi arkadami i gotyckimi oknami spełniający dziś funkcję ratusza.

Na ulicy Gradskiej znajdziemy też konwent św. Mikołaja, Muzeum Miejskie oraz plac Jana Pawła II z kawiarnianymi ogródkami. Ciekawym obiektem starówki jest twierdza Kamerlengo, zbudowana przez Wenecjan w celu obrony przed Turkami. Warto wspiąc się na te umocnienia, albowiem roztacza się stamtąd wspaniały widok na zabytkowy Trogir, malownicze pasmo gór oraz wyspę Ciovo. Schodząc z obwarowań warto przespacerować się głównym przymorskim deptakiem miasta - Rivą - tu cumują piękne jachty, tu deptak wysadzany jest palmami a liczne kawiarenki zapraszają swoich gości. Trogir to zatem niezwykłe miasto - z bogatą historią, ze śródziemnomorskim klimatem, do takich uroczych miejsc zostaje w sercu sentyment.

Split
Na wycieczkę do Splitu wybraliśmy się samodzielnie komunikacją miejską - od ośrodka Resnik miasto to oddalone jest zaledwie o kilkanaście kilometrów. Split to największe miasto w Dalmacji, to ważny ośrodek przemysłowy, handlowy, kulturalny. Historia miasta wiąże się nierozerwalnie z postacią rzymskiego cesarza Dioklecjana, który to kazał tu wybudować swoją wspaniałą rezydencję. Pałac Dioklecjana przyciąga jak magnes - to najlepiej zachowany rzymski kompleks architektoniczny w regionie wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Od strony nabrzeża na teren pałacu prowadzi Brązowa Brama. Będąc w tym miejscu zobaczymy podziemne sklepienia piwnic (zwiedzić można podziemne muzeum prezentujące eksponaty z czasów rzymskich), idąc dalej wzdłuż stoisk ze sztuką i pamiątkami dochodzimy do perystylu - wewnętrznego dziedzińca otoczonego korynckimi kolumnami.

Perystyl to przepiękne miejsce, wspaniały ślad przeszłości, tu chętnie zatrzymują się turyści. Obok zadumy nad przeszłością i pięknem architektury, w naszej pamięci pozostaje występ wielogłosowego zespołu klapa - w takim miejscu te piękne tradycyjne chorwackie melodie wzruszają jeszcze bardziej.

Ważnym obiektem starówki jest katedra św. Dujama (sv.Duje) - budynek ten miał ówcześnie spełniać funkcję mauzoleum prześladowcy chrześcijan - Dioklecjana, dziś jak na ironię losu jest chrześcijańskim kościołem.

Zmierzając do katedry zauważymy egipskiego sfinksa, strażnika grobu cesarza. Drzwi wejściowe przedstawiają sceny z życia Chrystusa, wewnątrz świątyni zobaczyć można m.in. korynckie kolumny, płaskorzeźbę Dioklecjana, malowidła oraz ołtarze autorstwa Bonina, Juraja Dalmatinca. Giovaniego Marii Morlaitera. Warto wspiąć się na strzelistą dzwonnicę katedry - z tego miejsca cieszyć się można wspaniałą panoramą Splitu.

Idąc w kierunku Złotej Bramy zauważymy kaplicę św. Marcina, dalej zaś ogromny posąg biskupa Grzegorza z Ninu. Brązowa postać biskupa jest atrakcją dla turystów - ponoć dotknięcie czubka buta (oj, bardzo już wytartego) przynosi szczęście.

Pałac Dioklecjana to skupisko zabytkowych zabudowań z czasów rzymskich i późniejszych, to gąszcz wąskich uliczek, to liczne kawiarnie i restauracje urządzone w zabytkowych wnętrzach - tu wyczuwa się klimat miasta.

Przyjemnym zwieńczeniem zwiedzania jest spacer po Rivie - eleganckim, wysadzanym palmami i kwiatami nabrzeżu, z licznymi restauracjami i kawiarenkami. Z tego miejsca można dostrzec w oddali wzgórze Marjan z tarasem widokowym na miasto i okolicę.

Pisząc o Splicie nie sposób nie wspomnieć jeszcze o sąsiadującym, rzymskim mieście Solona (Solin), związanym ściśle z postacią Dioklecjana. Dziś w ty miejscu zobaczyć można teatr, akwedukt oraz pozostałości dawnych zabudowań. My w Solonie nie byliśmy, ale przejeżdżając obok dostrzegliśmy ślady minionych wieków, zapewne warto wybrać się i tam.

Nasze spotkanie ze Splitem było dla nas wędrówką w odległe czasy, wspaniałą lekcją historii, polecamy!

Dubrownik
Dubrownik - ówczesna Ragusa, perła Dalmacji, światowe dziedzictwo kultury UNESCO - będąc w Chorwacji, koniecznie trzeba złożyć wizytę w tym miejscu.

Podróż do Dubrownika słynną adriatycką magistralą dostarcza wielu wrażeń - droga wije się przez strome zbocza gór wpadających wprost do morza, a widoki na Adriatyk i okoliczne wyspy są przepiękne. Po drodze mijamy m.in. Omis z majestatycznym przełomem rzeki Cetina, malowniczo położone Bacińskie Jeziora oraz rozległą deltę Neretwy.

Pierwsze spojrzenie na Dubrownik i już wszystko jasne - warto było tu przyjechać! Z punktu widokowego gdzieś na stromym zboczu roztacza się wspaniała panorama - miasto pięknie się prezentuje na tle błękitnej toni Adriatyku, a okoliczny górski krajobraz dodaje temu uroku.

Przechodząc przez bramę Pile ze statuą patrona miasta św. Błażeja rozpoczynamy wędrówkę po Dubrowniku. Idąc schodami w dół dochodzimy do placu z Wielką Studnią Onufrego - okrągła studnia z szesnastoma wodotryskami umożliwiała niegdyś umycie się po wejściu do miasta(niedaleko tego miejsca znajdziemy też Małą Studnię Onufrego).Tuż przy studni usytuowany jest kościół św. Zbawiciela oraz klasztor Franciszkanów. W klasztornym muzeum na uwagę zasługuje założona w 1317r. apteka, urocze są też romańsko - gotyckie krużganki okalające zielony ogród.

Starówka Dubrovnika to bogactwo cennych obiektów sakralnych. Barokowy kościół św. Błażeja (sv. Vlaha) kryje w swoim wnętrzu drogocenny posąg patrona miasta. Katedra Velika Gospe przyciąga turystów barokowym wystrojem, malowidłami szkoły Rafaela i Tycjana oraz skarbcem ze złotem oraz relikwiami. Tuż obok znajduje się kościół św. Ignacego.

Architektura Dubrownika czaruje swoim pięknem - wąskie nastrojowe uliczki, eleganckie place, zabytkowe reprezentacyjne budowle. Na gwarnym placu Luza odnajdziemy pałac Sponza, będący mieszaniną weneckiego gotyku i renesansu, kolumnę Orlanda oraz wieżę zegarową z kurantami. Znanym budynkiem miasta jest Pałac Rektora, będący dawną siedzibą włazd Ragusy, wielokrotnie przebudowywany, dziś zachwyca rzeźbionymi gotyckimi i renesansowymi kapitelami.

Zwiedzając i odkrywając miasto dochodzimy do ulicy Stardun - to główny bulwar starówki, pełen sklepików i kawiarni, tam zawsze tętni życie.

Wielką atrakcją jest spacer po murach miejskich - widoki są niezapomniane. Widzimy czerwone dachy Dubrownika, zabytkowe obwarowania - twierdzę św. Jana, Minceta, Bokar - to wszystko otoczone niebieską tonią Adriatyku, gdzieś w oddali zaś zielona, przeklęta wyspa Lokrum. W letnie, upalne dni wędrówka po murach miasta ze względu na nasłonecznienie i wysoką temperaturę jest dość uciążliwa, momentami szuka się choć odrobiny cienia, jednak widoki wynagradzają wszelkie trudy.

Malowniczym miejscem jest przystań morska z Fortem św. Iwana. W porcie cumują liczne jachty i łódki, na okolicznych wzgórzach wznoszą się zaś domy i rezydencje zamożnych mieszkańców miasta.

Dubrownik to miasto które zachwyca klimatem, architekturą, historią... i nie ma w tym przesady, iż mianowane jest perłą Adriatyku. Kilka godzin spędzonych w mieście to stanowczo za mało, by dobrze go poznać i nacieszyć się jego pięknem...

Park Narodowy Krka i Szybenik
Park Narodowy Krka obejmuje obszary na południe od Kninu po Skradin. Tu krasowa rzeka Krka wśród bujnej zieleni tworzy liczne wodospady, progi wodne i przełomy - to wielka atrakcja turystyczna, porównywana często z Plitvickimi Jeziorami. W miejscowości Skradin wsiedliśmy na stateczek, by popłynąć w kierunku Skradinskiego buku - przepięknego wodospadu gdzie spadająca z wielkim szumem i siłą woda kształtuje liczne, malownicze kaskady. Miejsce jest urocze, a wielką frajdą jest kąpiel w pobliżu wodospadu. Z tego miejsca można popłynąć do miejscowości Visovac, gdzie pośrodku jeziora stoi klasztor Franciszkanów z cennymi zbiorami książek i dokumentów. Rejsy obejmują też Roski slap oraz bardziej odległe części parku. My jednak nie skorzystaliśmy z tych propozycji. Dalej trasa naszego przyjemnego spaceru wiodła po kładkach, wśród zieleni w górę malowniczej rzeki Krka. Teren jest oazą zieleni i miejscem życia wielu gatunków ptaków. Zwieńczeniem naszej wędrówki była wizyta w starych młynach. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zobaczyć cudowną panoramę - miejsce gdzie łączą się rzeki Krka i Cikola.

Tuż niedaleko ujścia rzeki Krka leży stare rodowe miasto Chorwatów - Szybenik. Na teren starówki wchodzimy od strony nabrzeżnej promenady, przez Bramę Morską. Na Placu Republiki Chorwackiej wznosi się XV wieczna katedra św. Jakuba wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Większa części świątyni jest dziełem znakomitego zadarskiego architekta i rzeźbiarza Juraja Dalmatinca. Budowla stanowi mieszankę stylów - gotyku i renesansu. Zewnętrzne ściany kościoła zdobią rzeźby kamiennych głów ówczesnych mieszkańców miasta - rybaków, rolników, wysoko urodzonych mieszczan, kobiet, dzieci. W surowym wnętrzu katedry zobaczymy ciekawe sklepienie zbudowane z wolnonośnych płyt kamiennych, podtrzymywaną przez kolumny kopułę, rzeźby świętych oraz sarkofag św. Jakuba. Obok katedry usytuowane jest babtysterium, pomnik Juraja Dalmatinaca oraz dawna loggia. Szybenik to miasto ufortyfikowane - znajdziemy tu twierdzę św. Mikołaja, Jana, Subievaca oraz zamek św. Anny z którego rozpościera się ładna ładna panorama okolicy.Stare miasto ma swój klimat-kręte, wąskie uliczki, schody, wszechobecne koty...warto tu zajrzeć choć na chwilę.

W drodze powrotnej do ośrodka Resnik przystajemy jeszcze na moment, by zobaczyć widok na malownicze miasteczko Primosten.

Jak podsumować krótko nasz pobyt w Chorwacji? Hmmm... to kraj pełen pięknej przyrody i kultury - znajdziemy tu wspaniałe widoki, cenne zabytki, odwiedzimy klimatyczne miasteczka, posłuchamy melodyjnych dalmatyńskich pieśni, skosztujemy wina, do woli nacieszymy się słońcem i morzem. Jednym słowem Chorwacja to mały kraj na wielkie wakacje!

Szukasz wycieczki? Zobacz nasze propozycje wakacji w Chorwacji:
Co warto zwiedzić?
  • Trogir,
  • Split,
  • Dubrovnik,
  • Szybenik,
  • Park Narodowy Krka.
Porady i ważne informacje

Chorwackie plaże są kamieniste, a w wodzie występują jeżowce, dlatego też dla bezpieczeństwa i wygody warto zaopatrzyć się w klapki bądź obuwie do wody.

Zauważyliśmy, że w autobusach komunikacji miejskiej bilet sprzedaje i kasuje kontroler.

Autor: Michasia_Bogus / 2005.07
Komentarze:
Brak komentarzy.