Oferty dnia

Jawa w Indonezji

Jawa - należąca do archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich i najbardziej zaludniona wyspa w Indonezji. Zamieszkuje ją ok. 130 mln. ludności. Stolica wyspy - Dżakarta, jest jednocześnie stolicą całego kraju. Mieszkańcy Jawy to głównie Muzułmanie. Główne miasta to Dżakarta, Yogyakarta i Bandung.

Dżakarta - największe miasto w Indonezji. Powstało w IV w. i początkowo funkcjonowało pod nazwą Sunda Kelapa, następnie Jayakarta, a w czasach holenderskich - Batavia. Nazwa Dżakarta funkcjonuje od czasów II wojny światowej, po wojnie miasto stało się stolicą kraju.

Dżakarta jest zatłoczonym, zanieczyszczonym i zakorkowanym miastem. Zdecydowanie przypomina stolice innych państw azjatyckich. Jest ogromnym ośrodkiem handlowym, przemysłowym i finansowym. Stolicę można podzielić na dwie części: Górne Miasto, gdzie znajdują się nowoczesne osiedla mieszkaniowe, oraz Dolne Miasto z wieloma zabytkami architektury holenderskiej. W Dżakarcie warto zobaczyć meczet Istiqlal oraz Monumen Nasional (Pomnik Narodowy). W samym mieście nie ma zbyt wielu rzeczy do zwiedzania, dlatego nie warto poświęcać mu za dużo czasu i wyruszyć na zwiedzanie innych części wyspy.

Yogyakarta to miasto położone w środkowej części Jawy. Jest to ważny ośrodek sztuki jawajskiej i siedziba wielu wyższych uczelni. Jest to także ośrodek przemysłu włókienniczego, spożywczego i farmaceutycznego. W Yogyakarcie warto wybrać się na zakupy, na bazarach znajdziemy wiele niepowtarzalnych towarów za wyjątkowo niską cenę.

Miasto słynie jednak z bliskości innej atrakcji turystycznej - buddyjskiej świątyni Borobudur. Borobudur jest jednym z największych zabytków Indonezji. Świątynia powstała pomiędzy 750 a 850 r. Wysoka na 35 m składa się z kilku tarasów. Brak tu pomieszczeń. Na pięciu dolnych tarasach znajdują się reliefy przedstawiające sceny z życia Buddy, na trzech wyższych stoją 72 dagoby (pagody), w których umieszczono figury Buddy. Całość wieńczy największa dagoba. Budowla odzwierciedla buddyjską wizję świata. Porośnięta dżunglą, odkryta została w 1814 r. W 1991 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W pobliżu Yogyakarty znajduje się też inna zabytkowa świątynia - Prambanan. Są to pozostałości po wzniesionym w IX i X w. hinduistycznym kompleksie świątynnym. Początkowo liczył 232 obiekty, został zniszczony przez silne trzęsienie ziemi w 1600 r. Najbardziej znany jest zespół Lara Djonggranag, czyli wzniesiona przez Dhaksę (króla Mataram) świątynia ku czci boga Sziwy. Została wybudowana w X w. Do dziś jest największą świątynią Sziwy w Indonezji. Wokół niej wznoszą się mniejsze świątynie poświęcone bogom Wisznu i Brahmie.

Jawa jest wyspą wulkaniczną. Najwyższą górą jest Gunung Semeru. Znajduje się tu także najbardziej aktywny wulkan w Indonezji - Merapi. Na wyspie można podziwiać jeden z najbardziej znanych widoków Indonezji - wulkan Bromo. Bromo znajduje się we wschodniej części Jawy. Jego wysokość to 2329 m n.p.m. Z jego szczytów można podziwiać piękne wschody i zachody słońca, a także widok na wulkan Semeru.

Wyżej wymienione miejsca to tylko niektóre z atrakcji na Jawie. Warto odwiedzić także miasto Bandung czy Solo. Z uwagi na wielkość Indonezji i różnorodność poszczególnych wysp, z których każda ma w sobie coś do zaoferowania, nie warto tracić zbyt dużo czasu na zwiedzanie miast na Jawie. Lepiej poświęcić go na obcowanie z przyrodą, wspaniałymi widokami i ruinami świątyń, a potem udać się na kolejne wyspy.