Oferty dnia

Bali w Indonezji

Bali - jedna z najbardziej popularnych wysp archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Zamieszkuje ją ok. 3,3 mln. ludności. Wyspa jest głównym ośrodkiem turystycznym w Indonezji. Bali to jednak nie tylko plaże i kurorty, ale także bogata, unikalna kultura, piękne świątynie i pałace, wulkany, wodospady, tarasy ryżowe oraz bujna roślinność.

Pierwsze ślady osadnictwa na Bali pochodzą sprzed 5 tysięcy lat. Rozkwit tutejszej kultury datuje się na 800 r. p.n.e. Przez długi czas na Bali rządzili Jawajczycy. W epoce kolonialnej pojawiali się tu Holendrzy, Francuzi i Brytyjczycy. W 1909 r. władzę nad wyspą ostatecznie zdobyli Holendrzy. Wtedy też zaczęli napływać tu pierwsi turyści. Po II wojnie światowej i opuszczeniu Indonezji przez Holendrów, Bali przyjęła rządy Dżakarty jako stolicy kraju.

Mieszkańcy Bali wyznają specyficzną odmianę hinduizmu połączoną z rodzimymi wierzeniami. Religia determinuje życie na wyspie. Sprawia, że codziennemu życiu towarzyszą liczne rytuały, które stają się niezapomnianym spektaklem dla zagranicznych gości. Przy odrobinie szczęścia można być świadkiem np. rytualnej kremacji.

Bali jest wyspą świątyń. Do najbardziej znanych należą: Pura Besakih - największa na Bali świątynia hinduistyczna, położona w Karangasem u stóp wulkanu Gunung Agung, Pura Tanah Lot - powstała w XVI w., jedna z najważniejszych świątyń wodnych na Bali, która podczas przypływu wygląda, jakby została wybudowana na małej wysepce, Pura Luhur Uluwatu - położona na klifie na Południu Bali, przyciągająca pięknymi widokami, oraz Pura Ulun Danu Beratan, jedna z najważniejszych świątyń irygacyjnych, zbudowana na jeziorze wypełniającym krater wygasłego wulkanu Beratan. Chcąc zwiedzać świątynie należy owinąć się sarongami i zakryć ramiona. Nie wszystkie obiekty są udostępnione turystom, np. w Tanah Lot można wejść tylko do części kompleksu na skałach. Ciekawym miejscem jest także Pura Goa Lawah, którą zamieszkują tysiące nietoperzy.

Południe Bali to głównie kurorty, w których nie ma zbyt wielu ciekawych miejsc. Warto jednak zobaczyć pomnik w Kucie upamiętniający ofiary zamachu bombowego z 2002 r.

Wschodnia Bali to miejsce, gdzie znajdują się najładniejsze pałace wodne na wyspie: Ujung i Tirtagangga. Władcy Bali lubili wypoczywać w swoich wodnych rezydencjach, a także przyjmować w nich ważnych gości z okolicznych państw. Pałac w Ujung został wybudowany w 1919 r. za panowania króla z późnej dynastii Karangasem, I Gusti Bagus Jelantika. Kompleks został wzniesiony w stylu balijskim i europejskim. Zniszczony podczas wybuchu Gunung Agung w 1963 r. a także poprzez trzęsienie ziemi z 1979 r., został odbudowany i udostępniony turystom.

Tirtagangga został zbudowany w stylu balijskim i chińskim przez króla Karangasem, Anak Agung Anglurah Ketuta w 1948 r. Miejsce to ma specyficzny klimat. Ogromne wrażenie robią stojące, jakby na wodzie posągi bogów, a także otaczający baseny, przepiękny ogród.

Podczas zwiedzania świątyń i pałaców, nie można zapomnieć o pięknie przyrody. Można wybrać się na wspinaczkę na dwa najwyższe wulkany - Gunung Agung (3142 m n.p.m.) i Gunung Batur (1717 m n.p.m). Przepiękny widok na Batur rozpościera się z miejscowości Kintamani. Oprócz wulkanów, jest tu dużo gorących źródeł (jedne z lepszych to Hot Springs w Banjar niedaleko Loviny), a także wodospadów, takich jak jeden z najpiękniejszych na Bali - Gitgit. Bardzo malownicza jest droga z Północy na Południe wiodąca przez środek wyspy. Krętej, górskiej drodze towarzyszą przepiękne widoki. Po drodze ze Wschodu na północ można zobaczyć najpiękniejsze tarasy ryżowe.

Będąc na Bali nie można zapomnieć o Ubud - kulturalnej stolicy wyspy. Znajduje się tu wiele galerii sztuki, a także odbywa się wiele spektakli i pokazów tanecznych. Można się tu wybrać na zakupy, gdyż stąd właśnie pochodzą najpiękniejsze wyroby rzemieślnicze na Bali. Atrakcją Ubud jest także Monkey Forest, las zamieszkany przez makaki.

Oprócz wyżej wymienionych miejsc, warto odwiedzić ładniejsze niż w kurortach plaże, takie jak Padang Padang i Dreamland w okolicy Jimbaran, Virgin Beach nieopodal Candidasy, czy jedno z najlepszych miejsc do surfowania - Uluwatu Beach. Do ciekawych miejsc należy czarna plaża w Lovinie, jednak nie należy spodziewać się po tym miejscu zbyt wielu atrakcji. Miejscowi zawsze próbują namówić turystów na wycieczkę „na delfiny”, która w zamiarach ma podziwianie dzikich ssaków, a w rzeczywistości przypomina polowanie na biedne zwierzęta. Bali to także baza wypadowa na pobliskie wyspy: Nusa lembongan, Nusa Penida i na tzw. Wyspę Żółwi.

Bali ma do zaoferowania wiele - od pięknej przyrody po bogatą kulturę. Po zamachach bombowych, które miały miejsce w Kucie w 2002 r. i w Jimbaran w 2005 r. turystyka na Bali podupadła, jednak obecnie odradza się, a liczba turystów przybywających na tą wyspę z roku na rok rośnie. Nic dziwnego, że Bali stała się najczęściej i najchętniej odwiedzanym miejscem w regionie/

Oprócz wspomnianych kurortów, na Bali są także inne miejsca, gdzie rozbudowana infrastruktura turystyczna przyciąga gości z innych krajów. Należą do nich np. niewielkie turystyczne miasteczko na Pułudniu - Sanur, które jest w większości oblegane przez starszych, pragnących spokoju turystów, Candidasa na Wschodzie wyspy, która przypomina małe, uśpione miasteczko, i w której można znaleźć nocleg w polskim hoteliku, a także Lovina na Północy, która słynie z wycieczek na podziwianie dzikich delfinów.

Choć Bali to najbardziej rozwinięte centrum turystyczne Indonezji, miejsca wypoczynkowe znajdziemy w całym kraju. Warto pojeździć po innych wyspach, chociażby przez kilka dni, aby wypocząć w mniej zatłoczonych miasteczkach, gdzie może nie znajdziemy zbyt wielu atrakcji, ale na pewno ładniejsze plaże niż na Bali.