Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#31 2011-04-10 22:13:26

plorenc

Re: Obróbka fotek

Bardzo dobrze Was rozumiem smile obróbka fotografii to nie jest bułka z masłem, zajmuje czasem znacznie więcej czasu niż jej zrobienie ... a jeszcze jak się nie zna danego programu to zaczyna to być straszna mordęga ...

Czy każde zdjęcie trzeba obrobić? na pewno nie smile i całe szczęście! Ale tu nie chodzi o to aby kreować coś nowego czyli tworzyć "zdjęcie którego nie było" - korekta zdjęcia wynika z kilku pobudek:
- świadomości niedoskonałości sprzętu jakim jest aparat (to bezduszny układ elektroniczny, który np. nie ma pojęcia że właśnie robi zdjęcie panny młodej i że jej suknia powinna na fotografii wyjść biała ... a on ją swoją "mądrością" uśredni do szarego .. itp.)
- chęci fotografa to przeciwstawieniu się tej bezduszności aparatu i skorygowaniu jego błędów jak również niektórych własnych (popełnionych bardziej lub mniej świadomie w momencie robienia zdjęcia - czasem po prostu nie było czasu aby zmienić balans bieli w aparacie albo w kadrze znalazła się taka rzecz, która odwraca uwagę widza od głównego motywu zdjęcia - tzw. "bohater drugiego planu")

i o ile możemy z różnych względów uznać że dane zdjęcie właśnie super nam pasuje aby wysłać je na "Demotywatory", "funiaste" albo do galerii na TM to wydaje się że nie o to chodzi aby włączyć tryb zdjęć seryjnych i przylepić plaster na spuście migawki ... a potem przeglądając zdjęcia zastanawiać się które nam gdzie bardziej pasuje ... tylko o świadome podejmowanie takiej czy innej decyzji - pomysł, kadr, światło, moment ... pstryk ... i jak tu się coś nie uda to kończymy nasze dzieło na komputerze ...

ale tak jak to już powiedziałem - na szczęście nie zawsze jest to konieczne ... ale z drugiej strony jakoś ciężko mi jest sobie wyobrazić że można nigdy nie czuć takiej ochoty aby poprawić kilka niedoskonałości procesu tworzenia zdjęcia.
nosimy ubrania do poprawy do krawca, urządzenia do zakładów naprawczych, poprawiamy obrus gdy krzywo leży ... czy choćby Panie swoje fryzury smile ... czy po tym miałbym wnosić że na zdjęciach aż tak nikomu nie zależy żeby je poprawić?
ja tam wolę np. poprawiać swój naturalny zapach smile i mam w nosie to że nie jest naturalny smile na szczęście ze zdjęciami jest trochę inaczej ... bo chodzi właśnie o to aby oddać im to co zabrały różnego rodzaju popełnione błędy ...

 

#32 2011-04-10 22:41:17

piea

Re: Obróbka fotek

kurcze...Piotrek, chyba się zapiszę do Ciebie na jakiś kurs w tej materii:)
Ty tak fajnie piszesz, o fotografii, że choć  brzmi dla mnie jak chińszczyzna, to zaczyna trochę intrygować....smile, pzdr:)

 

#33 2011-04-10 23:03:11

krakowianka

Re: Obróbka fotek

Po takim wykladzie Piotrek mam wielka ochote zapisac sie na jakis kurs dotyczacy fotografii. Juz i tak dzieki tej stronie kupilam aparat,ale teraz trzeba go potestowac. A to nie takie proste. Zwlaszcza jak trzeba do wszystkiego dojsc samemu... Wokol mnie sa sami laicy w tej dziedzinie,i nie mam kogo o co zapytac?A ja oprocz suchego czytania musze miec pokaz.
Moze kiedys tam i dojde do obrobki. Ale na dzis musze opanowac podstawy robienia zdjec cyfrowka.Pozdrawiam

Ps. Wlasnie przed chwila wrzucilam galerie z nowymi zdjeciami. To pierwsze moje zdjecia nowym aparatem Panasonic Lumix.Jakos mi nie pasuja,cos w nich brak...( te kolory). Poza tym jeszcze nie opanowalam wszystkich funkcji.Sama nie wiem.

Najgorsze to,ze aparatu nie da sie zwrocic,bo to prezent.

Ostatnio edytowany przez krakowianka (2011-04-10 23:09:46)

 

#34 2011-04-10 23:05:26

plorenc

Re: Obróbka fotek

a powiem Ci Alu że nie mam żadnego problemu żeby się tą wiedzą podzielić smile a co do chińszczyzny ... to właśnie używam paru ciekawych wynalazków made in China smile

 

#35 2011-04-11 08:15:03

Jurek

Re: Obróbka fotek

 

#36 2011-04-11 08:51:24

piea

Re: Obróbka fotek

Agnieszka, oglądałam twoja ostatnią galerię! wyszło bardzo ładnie! mnie się podoba, ale zapytaj o zdanie naszego foto-guru:Piotrka!
Pioterk, chętnie skorzystam z twoich fachowych rad odnośnie fotografii/wania, tylko czy bedziesz miał cierpliwość do takiego laika jak ja?
Próbowałam swoim Lumixem porobić zdjęcia w trybie nieautomatycznym, i tak coś w nim pokręciłam, poprzestawiałam, że teaz na auto juz nie robi takich rewelacyjnych kolorystycznie ujęć, jak przy ustawieniach początkowych- więc...smile obawiam się że mój talent do "psucia" jeż wyższy niż myślisz...smile , ale nic to! ja tam się nie zrażam!, ale niestety należę do tych co lubia kombinować i grzebać w aparacie, ( ale gorzej jest z powrotem do stanu początkowego!)

 

#37 2011-04-11 15:37:02

plorenc

Re: Obróbka fotek

Alu, chyba w prawie każdym aparacie jest coś takiego jak reset ustawień do ustawień fabrycznych ... smile

 

#38 2011-04-11 15:39:26

piea

Re: Obróbka fotek

hm.... może i jest(???), tylko gdzie(???) nie tak prosto to znaleźć!(przysięgam, że szukałam!)
A tak poza tym, to blondynka jestem....he...he...

 

#39 2011-04-11 16:16:14

plorenc

Re: Obróbka fotek

Jurek, no na pewno mistrzem to ja nie jestem ... guru pewnie też nie .. owszem, mam jakąś wiedzę i tym się dzielę - mam nadzieję że skutecznie smile
niestety forum to trochę za mało miejsca aby przekazać informacje pozyskane tak naprawdę z kilku książek i z praktyki - wiadomo, za każdym razem dotykamy jakiegoś małego skrawka "prawdy" o fotografowaniu i tu staram się być precyzyjny ... niestety czasem trudno oderwać się od szerszego kontekstu ..

ps. był kiedyś taki plan i jedno spotkanie - szkółka fotograficzna w ramach spotkań TM - myślę że to jedyne słuszne podejście aby w krótkim czasie przekazać wiedzę

 

#40 2011-12-31 01:23:57

kangur

Re: Obróbka fotek

Wymienilem komputer na nowy z najnowszym Windowsem i, niestety, moj ulubiony, stary-ale-jary program do obrobki zdjec PhotoImpression5 nie chce dzialac. Zaopatrzylem sie wiec w PhotoShop...na razie jestem na etapie rozgryzania co z czym sie je i czuje, ze zajmie mi sporo czasu zanim naucze sie go uzywac hmm Nie moge, np. dojsc jak podostrzac nieco rozmazane zdjecia. Na starym programie byla to kwestia paru sekund. Bede mial zajecie i lamiglowke na kilka tygodni smile

 

#41 2011-12-31 01:39:35

Fresh

Re: Obróbka fotek

No PhotoShop - profesjonalnie smile Nie wiem jaką masz wersję PS i językową (zapewne ENG).

W PS CS4 (PL) wystarczy wybrać z górnego menu "Filtr - >Wyostrzanie" (czyli pewnie Filters -> Sharpen) i tam jest w podmenu kilka opcji, np. "Inteligentne wyostrzanie" - działa dla całego obrazka, lub zaznaczonej części.

Można także z menu narzędziowego (po lewej) wybrać narzędzie "wysotrzanie" (tam gdzie są ikonki (Taki jakby trójkąt), jest w "zestawie" z "łezką" i "ręką z wysinietym palcem") i wtedy ustawiasz wielkość kursora narzędzia i możesz wyostrzać to gdzie klikniesz kiursorem smile

Udanej zabawy smile

 

#42 2011-12-31 02:31:50

kangur

Re: Obróbka fotek

Dzieki serdeczne Grzesku!  Teraz jestem w pracy ale jak tylko wyspie sie jutro po Sylwestrze zaraz siadam do PhotoShopa. Wlasnie zaoszczedziles mi kupe czasu i nerwow. Sam bym sie z tym meczyl i meczyl smile Jeszcze raz dzieki, pozdrawiam i zycze Szzczesliwego Nowego Roku i wspanialej zabawy w Sylwestra smile

 

#43 2011-12-31 02:42:15

Fresh

Re: Obróbka fotek

Polecam się smile
Najlepszego w Nowym Roku i spełnienia marzeń, także tych podróżniczych oraz udanej zabawy w Sylwestra smile

 

#44 2012-01-01 15:01:03

kangur

Re: Obróbka fotek

Grzesiek, jeszcze raz dzieki za podpowiedz smile , juz rozgryzlem jak poprawic ostrosc smile  Ten program ma tyle mozliwosci, ze bede mial z nim jeszcze wiele zabawy...i pewnie udreki hmm  Pozdrawiam

 

#45 2012-01-13 21:44:58

plorenc

Re: Obróbka fotek

Grzesiek (kangur) - nie wiem czy próbowałeś kiedyś uruchamiać pod Windows 7 programy "w trybie zgodności"?
może to być czasem odpowiedź na Twoje bolączki z próbą uruchomienia starszych wersji oprogramowania na tym nowym systemie ...
Jak to zrobić? Na ikonie programu (skrót) prawym klawiszem myszki -> Właściwości -> zakładka Zgodność -> ustawienie "Tryb zgodności".

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh