Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#61 2010-05-10 16:58:58

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

W związku z przerwą wakacyjną i zawieszeniem na ten czas spotkań TM mam do Was wszystkich zainteresowanych "Szkółką fotograficzną" pytanie ... czy zawieszamy na ten czas również nasze spotkania?

 

#62 2010-05-10 18:51:11

globusik

Re: Szkółka fotograficzna

Moze by te spotkania polaczyc??

 

#63 2010-05-10 23:39:36

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

Ale właśnie tak do tej pory było smile

Więc dlatego się pytam czy my również zawieszamy spotkania na czas wakacji czy też będziemy się spotykać mimo przerwy w spotkaniach TM.

 

#64 2010-05-11 14:53:28

globusik

Re: Szkółka fotograficzna

Sorry plorenc ale jestem nowy nie wiedzialem ale moim zdaniem zawies je.... W sezonie urlopowym nie bedziesz mial  duzo chetnych...

 

#65 2010-05-12 11:58:08

lagatta

Re: Szkółka fotograficzna

Myślę, że będzie lepiej jak również zawiesimy.

 

#66 2010-06-29 22:52:27

Valion

Re: Szkółka fotograficzna

Ostatnio edytowany przez Valion (2010-06-29 22:53:21)

 

#67 2010-07-13 22:57:03

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

Witam po długiej przerwie ...
no cóż ... prawdopodobnie chodziło o to aby wybierać ze zdjęć tylko te które są naprawdę warte pokazania ... a z tych jeszcze odrzucamy powtarzające się kadry (tj. jeśli mamy kilka zdjęć tego samego kadru to powinniśmy sami zdecydować który z kadrów najbardziej nam się podoba - niestety ... to trudna sztuka samokrytycyzmu wobec siebie ... ale trzeba się tego nauczyć) ... natomiast jeśli ktoś pisze puste słowa typu "złe fotki", "brzydkie" itp. to ja bym sobie z tego wiele nie robił ... ale zapytałbym co w tych zdjęciach jest do poprawy ...
Niestety, sporo jest takich "pstrykaczy", którzy żeby podnieść własne ego muszą kogoś zgnoić ... i tych ludzi powinniśmy nauczyć się ignorować ... ale jest też sporo znających się na rzeczy fotografików ... a Ci raczej rzadko pochylają się nad rzeczywiście słabymi "pracami" ...
Co więc robić? Czytać, czytać i jeszcze raz czytać i na bieżąco wdrażać w życie zdobywaną wiedzę - najlepiej od razu każdą "lekcję" przerabiając kilka razy w praktyce ..
Czy chodzić na kursy foto? Na pewno jakieś dobre są ... chociaż z mojego doświadczenia widzę że wałkuje się na nich coś w rodzaju "higieny osobistej" - tzn. zbiór zasad rządzących kadrem ... natomiast prawdziwa sztuka jest ponad to ... ale tak jak każda imponująca budowla - bazuje na tych fundamentalnych zasadach ...
Tak więc na początek kurs może być i dobrym wyjściem .. ale co potem - najlepiej rozwój indywidualny ... dobrze jeśli pod okiem "mistrza"

 

#68 2010-07-16 09:29:23

katerina

Re: Szkółka fotograficzna

Piotr moze napisalbys kilka rad dotyczacych zdjec robionych noca tzw.jakie parametry najlepsze itd.Fotografuje Canonem 1000D,ale moje fotki nocne pozostawiaja wiele do zyczenia.

 

#69 2010-07-16 10:35:54

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

Jeśli chodzi o fotografię nocną to przede wszystkim długie czasy ... a więc statyw wymagany. Tak więc nie ma też sensu używania dużych wartości ISO, bo jak i tak decydujemy się na długi czas i statyw to nie ma sensu "sztucznie" zwiększać czułości matrycy (przepuszczając przez nią dodatkowy prąd) a tym samym generować niepotrzebne szumy (od tego prądu).
Do tego jak zastosujemy dużą wartość przysłony (mocną ją zamkniemy) to otrzymujemy efekt "gwiazdek" na wszystkich światłach jakie będą w kadrze ... Długi czas naświetlania również "wyludni" nam kadr - znikną nam wszystkie osoby które będą przez niego w tym czasie przechodzić (no chyba że ktoś będzie nam stał przez tych kilkadziesiąt sekund non stop w jednym miejscu i w jednej pozie).
Czasy - długie, nawet powyżej 30 sekund (uwaga! maksymalny czas naświetlania jaki z reguły potrafi "wygenerować" nasz aparat to 30 sekund ... jeśli miałby być większy to trzeba użyć wężyka spustowego - a więc czas trzeba sobie samemu zmierzyć zegarkiem i np. na 60 sekund zablokować takim wężykiem spust migawki).
Przysłona - wysoka wartość na pewno więcej niż 8 - z reguły 16 i więcej ... im większa wartość przysłony tym źródła światła będą miały w kadrze mniejsze rozmiary i będą ładne "gwiazdki"
Tryb - zdecydowanie manualny - sami wszystko ustawiamy

Uwagi: polecam patrzeć na histogram zrobionego zdjęcia i na ew. przepalenia jeśli czas naświetlania okaże się zbyt długi ... spokojnie myślę że można jednak zacząć od czasu 30 sekund i przysłony 16 przy czułości ISO = 200 i zobaczyć co wyjdzie ... a potem w zasadzie regulujemy tylko czas ... czasem możemy (wedle gustu) zwiększyć wartość przysłony ... ISO pozostawiamy możliwie niskie (nie więcej niż 200). Jak aparat ma redukcję szumów związaną z długim naświetlaniem (np. Nikon D80, Nikon D90) to ją włączamy. Możemy poeksperymentować jeszcze z dodatkowymi światłami - np. przy długim czasie wejdziemy w kadr z czymś świecącym i nakreślimy w powietrzu jakiś wzór ... albo pstrykniemy w jednym miejscu lampą błyskową itp.

 

#70 2010-07-16 10:43:05

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

Fotografia nocna osób ... to zupełnie inna bajka ... tutaj czas z reguły musi być w miarę krótki .. - używamy wtedy lampy błyskowej, najlepiej nie tej wbudowanej, tylko zewnętrznej. Używamy też synchronizacji na tzw. tylną kurtynę - dzięki temu rejestrujemy sporo światła zastanego a lampą tylko doświetlamy daną osobę ...

 

#71 2010-12-10 10:34:21

magdaj

Re: Szkółka fotograficzna

Witam wszystkich...
jak mi powiedział kiedyś Tadeusz Rolke- jeden z najwiekszych polskich fotografów...
Wybierając dobre zdjęcie trzeba sobie zadac pytanie, czy chciałbys je pwiększyć i powiesić na ścianie?
Jeśli wyjdzie Ci że tak, to zdjęcie z pewnością jest dobre:)

 

#72 2010-12-10 17:45:56

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

Święte słowa smile ale myślę że trzeba też się nauczyć eliminować czynnik emocjonalny wobec własnych zdjęć smile Najlepiej więc jak zdjęcia ogląda osoba postronna i anonimowa - polecam publikowanie zdjęć na różnych portalach fotograficznych żeby przekonać się że każde, nawet wydawałoby się genialne nasze zdjęcie wcale takim być nie musi dla innych osób.
Kolejną ciekawą radą / metodą jest odwrócenie zdjęcia do góry nogami - jeśli to co wtedy ujrzymy nadal wydaje nam się dobrze skomponowane w kadrze to znak że pewnie faktycznie tak jest smile
Ja osobiście mam jeszcze inną metodę - czasem bawię się w kadrowanie już gotowego zdjęcia starając się zobaczyć w tym zdjęciu jeszcze kilka innych potencjalnych kadrów zbliżeniowych - możemy to robić na komputerze albo wyciąć sobie z papieru taką ramkę - tj. dwie litery L i złożyć je tak aby w środku powstało okienko (jedną literkę obracamy o 180 stopni). Bardzo fajna zabawa, ucząca kadrowania - parzymy sobie na nasze zdjęcie (albo nie nasze) i zastanawiamy się czy istnieją w nim "ukryte" takie nowe zdjęcia które by nam się podobały bardziej.
Wynik tych przemyśleń może być całkiem interesujący smile

 

#73 2010-12-11 13:39:42

dagatek

Re: Szkółka fotograficzna

No tak, proste a zarazem genialne.....
Zgadzam sie z opinia plorenca....mamy do wlasnych zdjec stosunek emocjonalny....
Ja np robie fotki tylko dla siebie(do albumu) , wiec nie kazde z nich moze podobac sie innym...
A jesli juz innosc zdjecia przyciagnie cudzą uwage,  to ciesze sie , ze patrzymy na cos-kogos z podobnym odbiorem...wink

 

#74 2010-12-11 17:05:44

krakowianka

Re: Szkółka fotograficzna

WITAM jestem na kupnie aparatu cyfrowego,nie wiem jaka wybrac marke? Chcialabym zeby byl to aparat rownoczesnie do robienia wszelkiego rodzaju zdjec. Bardzo lubie robic portrety,zdjecia widokowe,i szczegoly. Moze poradzilibyscie mi jakis model?

 

#75 2010-12-11 20:52:05

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

Witaj, niestety jest problem - z reguły wszystkie sprzedawane aparaty są przeznaczone do robienia wszystkich tych podstawowych typów zdjęć. Wybór właściwego to zawsze jakiś kompromis: jakość/cena, dobry/lekki itp.
Polecam poczytanie tego forum (jest tu też wyżej parę linków do stron ze sprzętem) oraz do forum: http://www.travelmaniacy.pl/forum/viewtopic.php?id=338
Nawet jeśli byś dysponowała nieograniczonymi finansami i ktoś by Ci tutaj polecił najnowszą lustrzankę którejś z wiodących firm (Nikon, Canon) to i tak mogłoby to okazać się totalnym niewypałem w Twoim przypadku ... bo stwierdziłabyś że nie chcesz nosić takich kilogramów i np. nie masz miejsca na 3-5 kg bagażu typowo fotograficznego w i tak mocno ograniczonych limitach przewoźników lotniczych (co dopiero jeszcze wnosić to na plecach na wysokości powyżej 4000-5000 m n.p.m.). No i żeby było zabawniej - ten sprzęt w ogóle się z kolei nie sprawdzi przy nurkowaniu poniżej 5-10 m pod powierzchnią morza - tam się stosuje specjalne aparaty, oświetlenie i mało kto zabiera tam drogie lustrzanki.

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh