Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#46 2010-04-09 16:47:24

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

hmm .. liczyłem na trochę większy odzew smile
a może lepiej będzie jeśli będę tu umieszczał jakieś ciekawe strony do poczytania na temat techniki fotografowania?

Dzisiaj natrafiłem na bardzo ciekawy artykuł ... i wydawało mi się że temat jest mi w miarę dobrze znany ... ale i tak dowiedziałem się paru nowych rzeczy - polecam:
http://www.waskiel.pl/portret-lampa-i-obiektywy-1.html

Myślę że nie ma znaczenia czy ten artykuł będzie czytała osoba początkująca czy bardzo zaawansowana. Ale jeśli pojawią się pytania to chętnie na nie odpowiem.

PS. Coraz bardziej chodzi mi po głowie pomysł spotkań w internecie (interaktywne prezentacje) - tylko jeszcze nie znalazłem właściwego oprogramowania (chodzi też o legalność ...) ... więc jeśli ktoś z Was zna coś dobrego i najlepiej darmowego to czekam na info smile

 

#47 2010-04-09 18:07:41

dagatek

Re: Szkółka fotograficzna

Czesc , ja tez sie melduje...bedę....

 

#48 2010-04-09 19:19:09

anet_zb

Re: Szkółka fotograficzna

Dzięki Piotrek za link do strony. Tym razem nie będziemy w Warszawie na spotkaniu:(

 

#49 2010-04-09 20:31:14

mariusznowy

Re: Szkółka fotograficzna

Ja tez niestety nie bede mógł być na spotkaniu,niestety pracuje sad

 

#50 2010-04-11 00:56:19

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

no to wciąż trochę mało nas ... 4 osoby razem z prowadzącym ...

 

#51 2010-04-14 14:54:07

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

W oczekiwaniu na dalsze zgłoszenia i w zadumie nad sensem robienia spotkania dla 3 osób + 1 prowadzący polecam Wam artykuł na temat fotografii podróżniczej jednego z prelegentów z warsztatów fotograficznych w których uczestniczyłem w ub. sobotę.

http://www.waskiel.pl/fotografia-podroznicza-1.html

 

#52 2010-04-14 22:53:33

dagatek

Re: Szkółka fotograficzna

Piotr , jak juz stan zadumy w jaki wpadles, sie skonczy....i powitasz nowe siły myślowe...to napisz co wkoncu wymysliłeś...i czy bedzie to spotkanie ,,przed,, czy nie wink....Moze ludzie zauroczeni zdjeciami z Tajlandii...przyjda w maju....ja poczekam , jestem cierpliwa...pozdr serdecznie...

 

#53 2010-04-15 00:54:44

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

czekam z decyzją do poniedziałku ...
a tak przy okazji nasuwa mi się taka refleksja ... że gdyby te nasze warsztaty nie były za darmo to pewnie nie byłoby gdzie nogi postawić ... smile ... nie mówiąc już o tym że odległość wtedy nie grałaby roli smile

 

#54 2010-04-15 15:32:50

anet_zb

Re: Szkółka fotograficzna

Piotrek jeśli jest 3 ludzi, którzy chętnie przyjdą i posłuchają o fotografii to czemu nie zrobić tego spotkania - warsztatu. Tym razem przyjdzie troje a następnym razem może więcej. Poza tym nie zawsze każdy kto był na jednym, czy drugim spotkaniu, będzie mógł przyjść na kolejne. Ważne, że są chętni, nikt przecież nie określa ile osób minimum powinno być obecnych. My kiedy  byliśmy na drugim spotkaniu travelmaniaków było bardzo kameralnie i naprawdę było miło. smileismile

 

#55 2010-04-15 17:12:17

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

Spotkać się i pogadać zawsze można ... to fakt ... ale trochę mi głupio prosić Andrzeja na otworzenie lokalu 2h przed czasem dla 4 tylko osób.
Z drugiej strony jest kwestia tematyki ... w takim kameralnym gronie możemy równie dobrze pozostać na tym samym co ostatnio czyli zupełnych podstawach ... albo wystrzelić daleko do przodu z materiałem.
O ile podstawy wydają mi się mało interesujące dla zdecydowanej większości zainteresowanych to z kolei bardziej zaawansowane tematy najlepiej aby były omawiane w jak najszerszym gronie (aby uniknąć w przyszłości powracania do tych zagadnień).
Tak czy inaczej wciąż poruszamy się w zakresie podstaw ... tyle że tym razem chciałbym odejść już od kwestii technicznych i skupić się na bardziej "rozmytych" kwestiach związanych z naszym postrzeganiem świata i fotografii.
Dopiero w przyszłości, jak będziemy umawiać się na jakieś plenery ... to wtedy nie będzie już tak wielkiej różnicy czy się było na tym czy na innym plenerze ...
Tak więc różnica jest trochę jak między uczeniem się stawiania pierwszych kroków ... a szlifowaniem formy do maratonu smile

 

#56 2010-04-15 23:35:04

dagatek

Re: Szkółka fotograficzna

No to czekamy do poniedzialku....teraz i tak zyjemy innymi sprawami....przed chwila wrocilam ze Starowki....Tak robilam zdjecia....bo tysiace ludzi i niesamowilte sceny sa warte ,,zatrzymania czasu,,....Ale niestety, zdjecia wyszly okropnie...porozmazywane....nie umiem robic nocnych zdjec....

 

#57 2010-04-16 09:41:39

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

bo z fotografią nocną to jest ciężka sprawa ... jest generalnie mało światła więc potrzeba długiego czasu aby na matrycy zarejestrować wystarczającą jego ilość ... co więc się robi? to trochę zależy czy chodzi o portret, pejzaż czy efekty specjalne.

1) portret ... tutaj bez oświetlenia sztucznego (czyli np. lampy błyskowej, latarki, świeczki itp.) się nie da, do tego raczej mała GO (głębia ostrości) (czyli przysłona ok. 2.8 - może być więcej lub mniej w zależności od tego jaką głębię chcemy uzyskać - eksperymentujcie)
artykuł na ten temat:
http://fotoblogia.pl/2009/01/06/poradnik-dla-poczatkujacych-metody-na-piekne-nocne-portrety/

2) pejzaż ... tutaj z reguły nie używamy lampy a fotografujemy tzw. światło zastane ... a żeby zarejestrować go wystarczająco dużo musimy zastosować długi czas naświetlania ... więc statyw jest obowiązkowy (ew. jakieś inne unieruchomienie aparatu ... ale nie w dłoni smile ) a do tego jakiś wężyk spustowy .... bo aparaty z reguły są w stanie robić zdjęcia maksymalnie do 30s ... ale gdy chcemy ten czas wydłużyć to pozostaje nam tylko tryb BULB (czyli sami trzymamy przycisk migawki tak długo jak ma być naświetlane zdjęcie) ... i wężyk spustowy (aby nie dotykać w tym czasie aparatu bo nasze dłonie na pewno go poruszą i zdjęcie wyjdzie zamazane) ... tak więc stawiamy aparat na statywie ... a gdy czas = BULB to używamy wężyka spustowego i zegarka smile

3) efekty specjalne ... tutaj z reguły wykorzystuje się i 1) i 2) ... czyli jakieś dodatkowe światła i statyw ... spróbujcie np. ustawić sobie aparat na statywie ... długi czas (np. 30 sekund lub BULB) i teraz stanąć przed aparatem np. z małą lampką (diodową) i zacząć kreślić w powietrzu jakieś obrazy ... a potem zobaczyć co wyszło na zdjęciu ... albo np. postawić kogoś i na chwilę zaświecić latarką na twarz ...

Wszystkie te uwagi dotyczą fot. nocnej ...
Jeśli szukacie jakichś porad dot. fotografii to w internecie jest ich naprawdę sporo ... wystarczy wpisać w Google co Was interesuje ... np. "zdjęcia nocne poradnik"

 

#58 2010-04-16 10:38:40

dagatek

Re: Szkółka fotograficzna

Piotr nie wiem co na to inni , ale ja chetnie bede placic za lekcje, ktore Ty bedziesz prowadzic....Bo wazne jest ,,umiec,, a wiedza kosztuje!
Dzieki za info...Pisalam juz , ze nie jestem techniczna, nie potrafie tez przyswoic rzeczy pisanych(teorii)....musze dotknac...zobaczyc...poprobowac...i moze wtedy...
Czytalam w komp. duzo rzeczy o fot ....i nic...
Portret w nocy jest u mnie przeswietlony...a pejzaz nocno rozmyty...o efektach specjalnych i nie ma mowy
Wiec czekam na spotkanie....teraz ,czy w maju....
                                                początkujaca Maja..wink

 

#59 2010-04-16 19:57:58

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

No wiesz? smile miło mi że uważasz mnie za takiego fachowca smile ale od samego początku tego wątku i naszej grupy założenie jest aby dzielić się swoją wiedzą nawzajem ... i jak dla mnie przypadkiem padło na mnie poprowadzić pierwsze spotkanie ... Może i mam jakąś wiedzę techniczną, może osiągnąłem jakiś tam poziom w sztuce robienia zdjęć ale bynajmniej nie widzę abym był w tym osamotniony smile wiele użytkowników tego portalu posiada taką czy inną wiedzę ... i uważam że fajnie byłoby tą wiedzą się nawzajem podzielić.

Ale wracając do sedna. Wydaje mi się że niestety będzie ciężko nauczyć się fotografować bez zaznajomienia się ze swoim aparatem. Aparat nie może bowiem przeszkadzać w robieniu zdjęć ... bo zdjęcia niosą ze sobą uczucia fotografa jakie żywi do przedmiotu swoich zdjęć ... i jak na tej drodze między przedmiotem fotografii a zdjęciem stanie aparat który przeszkadza to nic dobrego z tego nie wyniknie.

Z drugiej strony wiadomo że nie aparat robi zdjęcia tylko człowiek. Aparat jest jak pędzel w rękach malarza ... może być tani, może być drogi a i tak dobry artysta stworzy za jego pomocą arcydzieło ... ale taki pędzel nie może się też rozlatywać ... więc z tą taniością nie można przesadzać smile Aparat powinien dawać komfort pracy, ale nie musi to być zaraz ten najdroższy. Czasem więc warto się zastanowić czy nie wymienić swojego aparatu na coś nowszego i lepszego ... ale jest jeden warunek - musi to być świadomy wybór. Musimy wiedzieć dlaczego chcemy taki a nie inny aparat ... warto w tym celu poczytać recenzje np. na

http://www.optyczne.pl/ albo na
http://www.dpreview.com/

patrzcie na takie parametry jak:
- szybkość robienia zdjęć (w tzw. "małpkach" czas jaki mija od naciśnięcia spustu do zrobienia zdjęcia jest z reguły tak długi że czasem myślimy że już po wszystkim a ON dopiero robi zdjęcie np. z opóźnieniem jakieś 2-3 sek)
- dobra optyka (tzw. "szkła" czyli soczewki firm takich jak Leica czy Carl-Zeiss to często zapowiedź lepszych zdjęć ... choćby dlatego że taka optyka jest droższa od reszty "szkieł" a producenci raczej na siłę nie podnoszą kosztów produkcji danego aparatu bez uzasadnienia ... więc jak widać że ktoś zainwestował w lepszą optykę to znaczy że raczej ma to jakieś przełożenie na jakość innych parametrów aparatu)
- tzw. "gorąca stopka" (czyli miejsce gdzie montuje się zewnętrzną lampę błyskową - zapytacie po co? a po to aby robić LEPSZE zdjęcia w bardzo słoneczne dni i w nocy - lampy zewnętrzne posiadają z reguły różnego rodzaju nasadki rozpraszające światło, dzięki czemu możemy je bardziej "rozmiękczyć" i twarze nie wychodzą "trupie" ... można je regulować tak że nie będą błyskać na wprost  ... tylko np. na sufit, ścianę - dając tym samym bardziej przyjemny dla oka efekt ... no i w końcu nie świecą "na wprost" źrenic ... a więc mamy większą szansę uniknięcia efektu czerwonych oczu)
- zapis do formatu RAW (przydaje się, kiedy fotografujemy przy bardzo różnym świetle, głównie sztucznym - tradycyjny pomiar balansu bieli w aparatach z reguły w tym momencie zawodzi ... dostajemy zdjęcia z czerwonym albo niebieskim zafarbem ... kolory są nieprawdziwe ... ale gdy mamy plik RAW to na komputerze możemy takie zdjęcia potem poprawić i to bez straty jakości - tak samo jeśli chodzi o innego rodzaju obróbkę - nie związaną akurat z kolorem)
- możliwość pracy na bateriach paluszkach (są to najpopularniejsze na Świecie baterie ... a jak stare aparaty miały problemy z kliszą ... tak bolączką obecnych aparatów jest konieczność ich zasilania oraz karty pamięci - warto mieć zapasową kartę na wszelki wypadek)
- no i ostatnia sprawa choć wcale nie najmniej ważna ... aparat powinien się dać prosto obsługiwać ... małe aparaty są o tyle fajne że można je schować prawie wszędzie ... ale za to próba ustawienia czegoś ręcznie (wbrew automatyce aparatu) staje się ciężką pracą przekopywania się przez opcje menu ... warto więc zwrócić uwagę na aparat który ma pokrętła ustawienia trybów pracy, dedykowane przyciski do zmiany ekspozycji i innych parametrów aparatu (tak jak to ma miejsce w lustrzankach .. ale nie koniecznie musi to zaraz być lustrzanka)

z przydatnych ale nie najważniejszych cech aparatu można wymienić:
- bracketing
- ruchomy wyświetlacz LCD (przydaje się przy fotografowaniu z żabiej perspektywy)
- możliwość sterowania zdalnego (np. za pomocą wężyka spustowego)

 

#60 2010-04-19 16:50:56

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh