Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-02-03 13:13:11

plorenc

Szkółka fotograficzna

 

#2 2010-02-03 13:49:16

mariusznowy

Re: Szkółka fotograficzna

Bardzo dobry pomysł.Sam osobiście robie dużo zdjęć,prawie wszystkie w trybie automatycznym.Przymierzam sie do zmiany aparatu wiec wszystki wskazówki będa mile widziane.

 

#3 2010-02-03 17:09:28

lagatta

Re: Szkółka fotograficzna

Również uważam, że jest to fajny pomysł. Tylko czy fakt, że nie mam lustrzanki nie wyklucza mnie z tego przedsięwzięcia?

 

#4 2010-02-03 19:31:39

mariusznowy

Re: Szkółka fotograficzna

Też nie mam lustrzanki a mój aparat osiąga na allegro kosmiczna kwote ok. 150 zł smile Ale swoje juz przeszedł smile
Pomysł uważam za świetną okazję poznania tajników fotografii i dopiero poźniej podjąć decyzję o zakupie czegoś lepszego....

 

#5 2010-02-03 22:12:02

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

Jeśli ktoś uważa że do robienia dobrych zdjęć niezbędna jest mu lustrzanka to powinien zobaczyć jakie zdjęcia robi Mariusz swoim aparatem za 150 zł ... i aż jestem ciekaw co się stanie jak dostanie w ręce lustrzankę ...
To prawda że lepszy sprzęt pozwala na uzyskanie lepszych efektów, ale nie w tym tkwi siła fotografii ... Być może niektórzy z Was oglądają czasem stare czarno-białe fotografie które były robione bardzo prymitywnymi aparatami? Więc gdzie tkwi sedno pięknej, intrygującej fotografii? Tylko w naszych głowach ... głowach tych co fotografują i tych co potem te fotografie oglądają.
Dlatego do dyskusji i na spotkania zaproszeni są wszyscy. Nawet jeśli ktoś nie posiada jeszcze aparatu to ta wiedza na pewno mu się przyda. Kiedyś czytałem wywiad z Markiem Arcimowiczem i powiedział coś bardzo ważnego ... jechał w góry zrobić jedno konkretne zdjęcie które już miał w głowie i wiedział jak będzie wyglądało zanim je jeszcze zrobił.

 

#6 2010-02-03 23:05:36

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę to polecam takie publikacje jak:
1. Michael Freeman - "Okiem fotografa"
2. http://pokochajfotografie.pl/ - darmowy kwartalnik

 

#7 2010-02-03 23:16:40

dagatek

Re: Szkółka fotograficzna

Bardzo fajny pomysl....mam aparat - nie robie nim zdjec...bo nie umiem;(.  Oczywiscie czytalam instrukcje obslugi...ale to nie to samo jak ktos fizycznie pokaze....Tryb auto jest wyjsciem...ale skoro juz mam ten sprzet(od 2 lat lezy w szufladzie)..to czemu go w pełni nie wykorzystac....Wiec od kiedy zaczynamy kurs???Od spotkania lutowego???Pozdr.

 

#8 2010-02-03 23:31:59

Fresh

Re: Szkółka fotograficzna

Piotrek, inicjatywa jak najbardziej godna poparcia!!!
Zresztą sam chętnie przyjdę na takie spotkanie smile

 

#9 2010-02-04 19:53:57

anet_zb

Re: Szkółka fotograficzna

My również z chęcią dołączymy. Suuuuper pomysł. 

Nauki nigdy za dużo, a  w szerszym gronie zawsze łatwiej i przyjemniej zgłębić ten temat:)

Jeśli chodzi o publikacje to polecamy książkę: "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej" Scotta Kelby'ego. Książka napisana jest przystępnym językiem, ciekawie, z dużą ilością dobrego humoru. Zawiera wiele ciekawych informacji praktycznych poszerzających podstawową wiedzę fotograficzną.

Ostatnio edytowany przez anet_zb (2010-02-04 19:54:21)

 

#10 2010-02-07 14:39:50

aroni54

Re: Szkółka fotograficzna

Świetny pomysł.Zdjęcia robię raczej intuicyjnie  i sercem prostym Kodakiem. Na pewno trochę wiedzy i doświadczenia od znających się na rzeczy przyda się.

 

#11 2010-02-07 15:21:04

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

Na dzień dzisiejszy jak zdążyłem się zorientować to w Klubie Podróżnika moglibyśmy mówić o godzinach raczej wczesno-popołudniowych (czyli przed innymi spotkaniami) i raczej w weekendy (bo w tygodniu lud pracujący i chcący do nas dołączyć z innych miast to raczej by nie dali rady).
Myślałem więc też o jakiejś formie "internetowej" spotkań (jak Live Meeting itp.) ale na razie nie znalazłem niczego darmowego i spełniającego wymaganie żeby każdy mógł współdzielić "wspólny pulpit". Może jeszcze wymyślę taką formę która dałaby się zastosować przez internet (bez wychodzenia z domku) ale nie wiem czy bylibyście zainteresowani taką formą. Zawsze też miło spotkać się twarzą w twarz w Klubie Podróżnika i taka forma byłaby najlepsza (tylko czy takie terminy by Wam odpowiadały?).

 

#12 2010-02-07 21:19:05

dagatek

Re: Szkółka fotograficzna

Widac , ze mamy do czynienia z profesjonalistąwink....Juz sam sposob pisania o zdjeciach, techniczny komentarz, powala z nog....dla mnie to chyba za trudne;)...

 

#13 2010-02-07 23:50:31

lagatta

Re: Szkółka fotograficzna

Ja proponuję uczyć się fotografowania przed naszymi comiesięcznymi spotkaniami. Czyli pierwszą lekcję zrobilibyśmy 27 lutego o godzinie powiedzmy 17-tej. Hmm...??

Ostatnio edytowany przez lagatta (2010-02-08 00:03:55)

 

#14 2010-02-08 01:49:22

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

To jest jakaś propozycja smile Generalnie jednak w przyszłości może kolidować komuś kto będzie się przygotowywał do pokazu zdjęć z podróży ... ale tym razem akurat takiej kolizji nie będzie smile
Moja propozycja tematyki pierwszego spotkania:
- omówienie podstawowych pojęć jak: ogniskowa, przysłona, czułość, korekta ekspozycji, balans bieli, głębia ostrości
- jak starczy czasu to powiem coś na temat kadru
- w przyszłości planuję omówić większość zagadnień z książki Michaela Freemana "Okiem fotografa" (np. perspektywa, kontrast, dopełnienie, dynamika itp.)
- zrobić choć jedną "bitwę fotograficzną" (zdjęcia będą się pojawiać w losowych parach - zwycięskie przechodzi do dalszej fazy, zdjęcia będą komentowane przez publiczność i "bronione" przez autorów, o punktacji będzie decydować publiczność)
- wziąć aparaty i pójść / pojechać sobie w plener i porobić zdjęcia (wymyślimy sobie temat co będziemy chcieli pokazać i potem sami ocenimy na którym zdjęciu udało się to najlepiej)
a w "bitwach" czy w innych "konkursach" możemy np. sobie sami ufundować jakieś upominki ... wszystko zależy od naszej wyobraźni i chęci smile

 

#15 2010-02-15 17:49:16

plorenc

Re: Szkółka fotograficzna

Jest mi niezmiernie miło poinformować Wszystkich że w dniu 27.02 o godzinie 16-tej (2h) przed comiesięcznym spotkaniem Travelmaniaków w Klubie Podróżnik rusza nasza "Szkółka Fotograficzna".
Na pierwszy ogień zupełne podstawy, trochę spraw technicznych (czas, przysłona, głębia ostrości, balans bieli, pomiar ekspozycji, korekta ekspozycji itp.) Jak starczy czasu to będziemy też rozmawiać o kadrze czyli formaty kadru, podział kadru, mocne punkty.
Spotkanie jest oczywiście otwarte - zapraszam wszystkich chętnych ... i choć zapewne głównie będę mówił ja to liczę jednak na bardziej swobodną atmosferę, pytania i dyskusje smile

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh