Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#121 2017-09-23 07:51:43

piea

Re: Botswana Zimbabwe się kłania :)

Oskar, foty jak zwykle wymiatają....  takie oglądanie zwierzaków w naturze - to są właśnie najwspanialsze wspomnienia jakie może miec każdy turystyczno-podróżniczy świr smile (i to bez względu na te ich wszystkie nazwy gatunkowe)

 

#122 2017-09-23 09:28:56

oscar

Re: Botswana Zimbabwe się kłania :)

mimo wszystko lubię wiedzieć, na co patrzę smile smile

 

#123 2017-09-23 10:26:50

papuas

Re: Botswana Zimbabwe się kłania :)

Tutaj zdecydowanie popieram Oskara. Każdy nie nazwany (nieznajomy) gatunek wywołuje u mnie ADHD szukania. Chociaż z tymi nazwami gatunkowymi to się teraz pokręciło. Często zastanawiam się jaki autorytet naukowy stoi za tymi słownymi dziwolągami z Wikipedii typu antylopowiec, antylopik, mangustolisek i wiele innych. W mądrych książkach są stare nazwy (a może ciągle aktualne?? bo Wiki zdecydowanie wydziwia) antylopa końska, szabloroga, gazela jakaś tam, mangusta lisia itd. Wydaje mi się, że te dziwolągi powstają z dosłownego tłumaczenia np. z języka angielskiego i ze zmianami naukowymi niewiele mają wspólnego. Mogę jeszcze zrozumieć zastąpienie angielskiej nazwy polską - szpringbok lub dawniej antylopa skoczek dziś w Wiki skocznik antylopi (też trochę dziwacznie). Na podobnej zasadzie można by zacząć używać nazwy koniowiec pospolity lub pociągowiec koniowaty.  smile

 

#124 2017-09-23 12:20:49

Angela

Re: Botswana Zimbabwe się kłania :)

Ja mam tak w górach - lubię wiedzieć, na jakie szczyty spoglądam w oddali i sporo znam z nazwy. A czego nie znam, to mam pościągane panoramy w telefonie i wystarczy, że tam zerknę i już wiem smile

 

#125 2017-09-23 12:46:29

oscar

Re: Botswana Zimbabwe się kłania :)

Papuas, Angela, Hapol, ja ! Jak widać ta nasza ciekawość jest dość powszechna smile smile
Co do nazw w necie też mam spore zastrzeżenia, ale to chyba taki wymóg czasu.
sprawdziłem  w leksykonie zwierząt wydanie z 1991 Pod redakcją Instytutu Zoologii PAN.
Antylopa końska i szabloroga są bez zmian! Nowością jest Antylopowiec szablorogi i Antylopowiec koński

Ostatnio edytowany przez oscar (2017-09-23 12:50:19)

 

#126 2017-09-23 13:19:25

piea

Re: Botswana Zimbabwe się kłania :)

czytąjąc Wasze komentarze - wyszłam na ignorantkę! wink
a to wcale nie jest tak, że nie lubię wiedzieć na co patrzę, bo lubię smile (Angela, szczególnie te szczyty smile , ale już takie dociekliwości gatunkowe , międzygatunkowe, podgatunkowe, itd... to bardziej dla biologów, zoologów, ornitologów i innych ...logów tongue ; tak czy siak zwierzole są cuuuudowne!

 

#127 2017-09-23 13:35:44

Angela

Re: Botswana Zimbabwe się kłania :)

Piea ja Cię tak nie odebrałam smile Ja też nie znam nazw oglądanych zwierząt i dobrze mi z tym wink Zebra to zebra, a że jest kilka odmian... wink No ale góry, to dla mnie inna bajka smiech to jak na razie moja największa pasja. Mąż który jeździ ze mną dzielnie na wszystkie wyjazdy, nie zna nawet jednej trzeciej tych górskich nazw, co ja wink bo jemu to do życia niepotrzebne - a jak będzie chciał, to się dowie ode mnie.

 

#128 2017-09-23 14:13:04

AniaMW

Re: Botswana Zimbabwe się kłania :)

No i w tym, Angela, doskonale Cię rozumiem smile
Lubię patrzeć na góry ze świadomością ich nazw własnych smile
A w przypadku naszych Tatr - nie odpuszczam najmniejszym "Szczerbinkom"... Tak mi juz zostało, z dzieciństwa.

 

#129 2017-09-23 14:51:29

oscar

Re: Botswana Zimbabwe się kłania :)

jak to było smile smile

Turyści podchodzą do górala.

- Baco, gdzie jest Giewont?

- Zaraz wam wytłumaczę. Widzita ta górka?

- Tak.

- A widzita ta druga górka?

- Tak.

- A widzita ta trzecia górka?

- Nie.

- To właśnie jest Giewont.

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh