Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#1 2017-06-17 15:48:39

AniaMW

okolice Kazimierza Dolnego - JANOWIEC

Kazimierz nad Wisłą większość z nas zna smile
Jednak znacznie mniej osób odwiedza leżący po drugiej stronie Wisły Janowiec... Tak było i ze mną.
W Kazimierzu - wielokrotnie, a w Janowcu jeszcze nie. Teraz odrobiłam zaległości big_smilebig_smilebig_smile

Zdecydowanie polecam!

Co warto zobaczyć?

Zamek - znacznie okazalszy od tego w Kazimierzu; z ciekawą kolekcją zbiorów: na jednej kondygnacji eksponaty dot. bezpośrednio zamku, a na drugiej (dolnej) - ekspozycja fajansu holenderskiego.
Zresztą, nie tylko zamek można tam zwiedzić. Zostawiając na parkingu przy zamku samochód (cena parkingu 6 zł bez limitu czasu!), parę kroków obok, na ten sam bilet, który umożliwiał wstęp na zamek jest jeszcze do zwiedzania Dwór z Moniak - naprawdę interesujący obiekt.

U podnóża wzgórza zamkowego rozciąga się mieszkalna część Janowca: ryneczek, zabytkowy kościół, itd.
I tam też można się posilić.
Na obiad polecam "Maćkową Chatę" - szeroki wybór smakowitych dań, a na dodatek w przystępnych cenach. Każdy z nas zamówił inne danie, każde było znakomite!!!

Ostatnio edytowany przez AniaMW (2017-06-17 15:50:38)

 

#2 2017-06-18 11:28:16

texarkana

Re: okolice Kazimierza Dolnego - JANOWIEC

Dzięki, przyda się! O Janowcu słyszałam, ale faktycznie nigdy nie byłam.

 

#3 2017-06-18 11:46:41

Kolka

Re: okolice Kazimierza Dolnego - JANOWIEC

Ja się przyznaję...pierwszy raz słyszę  hmm

 

#4 2017-06-18 13:10:11

oscar

Re: okolice Kazimierza Dolnego - JANOWIEC

W takim razie krótki przewodnik. Do Janowca można dojechać drogą od Puław lub z Kazimierza przeprawić się promem przez Wisłę. Są dwa promy. W Kazimierzu (kierunek na Mięćmierz i w Bochotnicy – to ok. 4 km w kierunku Puław. To właśnie z tą miejscowością związany jest powód powstania pomnika kundelka w Kazimierzu  przy rynku. Od wielu lat na terenie zamku organizowane są turnieje rycerskie, noce teatralne czy znany już festiwal filmowy „Dwa brzegi”. Nie wspomnę o zlotach starych samochodów, motocyklistów, winiarzy itp.
Wzdłuż skarpy na wzgórzu zamkowym istnieje ścieżka z pięknym widokiem na Kazimierz i okolice. W sezonie z Kazimierza na Janowiecki zamek kursują wagoniki.
Janowiec to jeden z trzech miejsc w okolicy z górami trzech krzyży. Kazimierz, Janowiec przy zamku i Parchatka-Zbędowice. Trzeci chyba najsłabiej znany ale z przepięknym widokiem na Wisłę.
Gdy tam już będziecie warto zajrzeć do ruin zamku Esterki w Bochotnicy do których prowadzi zarośnięta ścieżka. Piękny widok gwarantowany. Dalej przez góry można przejść do samego Kazimierza, lub po wyjściu na sam szczyt skręcić w prawo za domkami i wrócić do Bochotnicy przepięknym wąwozem.
Piękną panoramę na Janowiec zobaczymy z Pogórza – to z 10 km za Kazimierzem jeszcze za Wilkowem. Gdy tam już będziecie warto zajrzeć do pobliskiego grodziska Żmijowiska.
Wracając, koło zajazdu Piastowskiego skręćcie w lewo dojedziecie do Mięćmierza gdzie warto zajść do wiatraka a na początku wsi (po prawej) wdrapać się na punkt widokowy. Można tam też dojść ścieżką z Kazika. Wpadnijcie też do Albrechtówki. To wspaniałe widokowe miejsce na skarpie wislanej.
postaram się wkleić kilka zdjęć

 

#5 2017-06-18 13:46:55

oscar

Re: okolice Kazimierza Dolnego - JANOWIEC

 

#6 2017-06-18 13:57:19

oscar

Re: okolice Kazimierza Dolnego - JANOWIEC

Jako ciekawostke dodam że to ostatni prywatny zamek w prl-u. jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku należał do prywatnej osoby, Leona Kozłowskiego. Dziwaka i ekscentryka, który chętnie oprowadzał po swoich włościach.

 

#7 2017-06-18 15:34:09

AniaMW

Re: okolice Kazimierza Dolnego - JANOWIEC

Oscar,
dzięki za rozbudowane informacje i foto-wklejkę smile
Moje zdjęcia na razie w aparacie, a właściwie w aparatach... Kiedyś będą w relacji, gdy poukładam, ale na razie czeka jeszcze włoska część majowego rejsu.
Zastanawia mnie, skąd Ty bierzesz na to wszystko czas! Ledwie wróciłeś z IS, a już masz pod ręką zdjęcia z Janowca i okolic..., a za chwilę wybywasz znów gdzieś w stronę Himalajów...
Mogę tylko pogratulować, no i trochę pozazdrościć smile

 

#8 2017-06-18 16:19:39

oscar

Re: okolice Kazimierza Dolnego - JANOWIEC

W Kaziku i okolicach (ja osobiście wolę już okolice) bywam kilka - kilkanaście razy w roku. Moja lepsza połowa uwielbia tamte klimaty. Zupełnie dobrze znam tamte strony. Złaziłem je w butach i zjeździłem rowerem.
Zdjęcia? 3/4  gdzieś wyparowało. Zostały marne resztki. Nic to. Będą następne. Trzeba jeszcze przejrzeć inne dyski.
Karakorum i Himalaje dopiero za tydzień. Mam jeszcze zamiar wpaść do Poleskiego parku. Mam tam ścieżkę do przejścia, którą opuściłem poprzednim razem. Byle pogoda dopieściła smile

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh