Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#1 2015-01-29 21:13:51

Pawel_88

Katakumby zwiedzanie

Przeglądając Internet w poszukiwaniu ciekawych rzeczy do zobaczenia itp. itd..smile Natknąłem się na miejsca gdzie można zwiedzać katakumby Np w Palermo (zdj w Internecie jak dla mnie mocne, szokujące), co sądzicie o takich miejscach był ktoś? Odważylibyście się iść w takie miejsca? Ciekawią mnie wasze opinie na ten temat. Jeśli chodzi o mnie to chyba bym się skusił na takie niekonwencjonalne zwiedzanie.

 

#2 2015-01-30 13:56:18

AniaMW

Re: Katakumby zwiedzanie

Owszem, byłam. Zwiedzając Rzym udaliśmy się również do katakumbów. I uważam, że to było potrzebne. Tak samo, jak np. koloseum, czy zupełnie inne - trudne - miejsca jak obozy zagłady... To jest historia. Warto poznając świat odwiedzać nie tylko miejsca piękne i przyjemne w odbiorze, lecz i te skłaniające do głębszych refleksji.

 

#3 2015-01-30 18:37:18

Pawel_88

Re: Katakumby zwiedzanie

Zgadzam się trzeba pamietac taka przeszlosc .Sam byłem wielokrotnie w Oswiecimiu.
Bardziej mi chodzilo o cos typu jak w Palermo pod klasztorem  gdzie ciała zmarłych wisza na scianach..  po wpisaniu w wyszukiwarce mozna zobaczyc pare zdjec i jak dla mnie to dosc mocne a co dopiero na zywo

 

#4 2015-01-30 18:39:27

Pawel_88

Re: Katakumby zwiedzanie

tutaj jest galeria . http://fakty.interia.pl/galerie/ciekawostki/katakumby-kapucynow-w-palermo-zdjecie,iId,1022598,iAId,72590

 

#5 2015-01-30 19:05:53

AniaMW

Re: Katakumby zwiedzanie

Masz rację, mocne zdjęcia...
Skojarzyły mi się trochę z naszą kaplicą czaszek w pobliżu Kudowy.

 

#6 2015-01-30 20:08:24

Pawel_88

Re: Katakumby zwiedzanie

Słyszałem o tej kaplicy ale nie miałem okazji byc w tamtym regionie. Wracajac do Palermo to wydaje mi sie ze to bedzie chyba jedyne takie miejsce na swiecie jesli chodzi o  to co widzimy w galerii. Jesli kiedys bede miał okazje to bym się skusił na takie zwiedzanie ale jak dla mnie to dosc kontrowersyjne miejsce. Ciekawi mnie jak tam ma sie temat higieny powietrza  bo nie wyglada zeby te ciała były odizolowane w jakichs gablotach czy czyms podobnym

 

#7 2015-01-30 20:20:50

Pawel_88

Re: Katakumby zwiedzanie

W Krakowie tez sa ale zwiedzanie nie odbywa sie codziennie

 

#8 2015-02-04 00:33:27

texarkana

Re: Katakumby zwiedzanie

Katakumby w Palermo okropne (po porstu horror) i zarazem fascynujące. Sama tam nie byłam, mówię na podstawie zdjęć z netu. Generalnie lubię takie ekspozycje np. ciekawią mnie mumie - właśnie tydzień temu oglądałam mumie faraonów i królów w Muzeum Narodowym w Kairze. Włosy, rzęsy, paznokcie, obłażąca skóra, ciało odpadnięte do kości - to robi wrażenie, ale mnie nie zmroziło. Uczciwie mówiąc, mumie wyglądały bardziej jak kukły niż autentyczne ludzkie szczątki. Najbardziej niesamowite jest to, że niektóre mają kilka tysięcy lat! To trochę tak, jak gdyby były zmyślone...
Ale ciała z Palermo to inna kategoria. Nie okręcone bandażami, tylko w ubraniach (w dodatku zmienianych przez krewnych - brrr!!!) Niektóre całkiem "świeże". I tego właśnie nie rozumiem. Wjakim celu są wystawiane na widok publiczny? Mumie mające kilka tys. lat to co innego - to jak cud! Ma wartość edukacyjną. Ale tutaj? Trąci brakiem szacunku... Nie zmienia to jednak faktu, że bedąc w Pd Włoszech na pewno się tam wybiorę. Będę się musiała jakoś przygotować psychicznie i fiycznie. Myśle, że jeśli tam śmierdzi, to dadza jakieś zatyczki do nosa (knoty z ziół czy coś w tym stylu, jak w marokańskich garbarniach skór). Z drugiej strony, zapach rozkładającego się ciała każdy zna, np. padlinak przydrożna albo chpoćby z pogrzebu odbywającego się upalnym latem. Czy może być coś gorszego niż zapach rozkładu wydobywający się z trumny osoby nam bliskiej? A tu w Palermo są obce osoby... Fakt, jest ich sporo...
Ciekawe, ile kosztuje bilet i jak wiele osob ma odwagę zwiedzac te katakumby.

 

#9 2015-02-04 00:51:52

texarkana

Re: Katakumby zwiedzanie

Aha, w miejscowosci Sedlec (przedmieście Kutnej Hory w Czechach) jest kaplica dużo "lepsza" (przepraszam za słowo) od Kaplicy Czaszek w Czermnej (Kudowa-Zdrój). Pewien wariat udekorował ją ludzkimi koścmi, których sterta lezala na pobliskim cmentarzu powojnie 30-letniej i morach... Zrobil np. zyrandol ze wszystkich kosci ludzkiego szkieletu, jest i kostnamonstrancja (zapraszam do mojej galerii z Czech, parę fotek tam jest). To się dopiero wydaje niemoralne - bawić się ludzkimi szczątkami, układać z nich wzorki! Nie wiem, czy na pewno lepiej, że walające się kości zostały "wykorzystane" - mogły po prostu zostać pochowane, nawet we wspolnej mogile, anonimowo. Bardzo duże wrazenie zrobilona mnieto miejsce. A dowiedziałam się io nim od... Nowozelandczyka, ktory gdzieś o tej kaplicy wyczytał i specjalnie przyjechał do Europy Śr., zeby ją zobaczyć. Wiem, że takich miejsc jest dużo więcej na świecie. Np. katakumby w Paryzu też mają wzorki układane z kości (wybralam się, ale byly zamkniete z powodu jakiejs awarii). I myslę, że Palermo pewnie też nie jest jedyne. Chociaż zapewne trudno mu dorównać. W tym roku latem oglądałam mini-katakumby w podziemiach klasztornych w Liszkowie na Litwie, są tam szczątki zakonników, uważałam je za wybitnie szokujace, bo zachowało się nieco ciała, ale widzę, że to nic w porównaniu z Palermo.

 

#10 2015-02-04 08:49:00

Pawel_88

Re: Katakumby zwiedzanie

Texarkana gdzies czytalem ze wstep kosztuje 3 euro. Rowniez uwazam to za szokujace miejsce jak na zwiedzanie. Wszedelm na twoja galerie zobaczyc ten żyrandol bo nie moglem sobie tego wyobrazic, faktycznie jakis wariat to robil bo normalnemu czlowiekowi by to nawet do glowy nie przyszlo. Przy okazji zobaczylem pare ciekawych miejsc do ktorych jak mi się uda to kiedys sie wybiore smile

 

#11 2015-02-04 20:39:03

texarkana

Re: Katakumby zwiedzanie

Pawel_88, wybierz się koniecznie zwłaszca do Szwajcarii Czesko-Saskiej! Dla mnie to dwa niezapomniane wyjazdy. A o Sycylii już myślę. Może jednak zamiast Bawarii?

 

#12 2015-07-02 18:33:53

Tifa

Re: Katakumby zwiedzanie

W kaplicy czaszek byłam, miejsce robi wrażenie. A te katakumby... sama nie wiem, czy bym się zdecydowała... pewnie tak, bo ciekawość nie pozwoliłaby mi zostać na zewnątrz, ale czy by mi się podobało to już inna kwestia.

 

#13 2015-07-02 21:32:46

piea

Re: Katakumby zwiedzanie

byłam i zwiedzałam..... brr.... dokładniej wszystko opiszę Wam w drugiej sycylijskiej relacji niebawem.
Agata, już tam nie śmierdzi; czas zrobił swoje, ale jest zaduch i mrok:))
poza tym od 95 lat już tam nikogo nie "pochowali";
niektóre ciała zachowane są fenomenalnie, aż się wierzyć nie chce że mała Rozalka Lombardii nie żyje prawie od 100 lat.... wygląda jakby słodko spała!

są też ciała w "gorszej kondycji" takie upiorne truposze niestety też:)) , ale to była kwestia zamożności rodziny nieboszczyka jak mu to ciałko przygotowali do życia wiecznego:))
te kąpiele w arszeniku.... i mnóstwo innych ciekawostek:))
Mimo makabrycznej i nieco horrorowej atmosfery wokół- jak będziecie kiedyś  w Palermo- to naprawdę warto to wszystko moim zdaniem zobaczyć. Ja mimo wszystko polecam:))

 

#14 2015-07-02 21:42:32

piea

Re: Katakumby zwiedzanie

A i jeszcze jedno: byłam też kiedyś w Czermnej, w Kaplicy Czaszek, gdzie dyndają nam nad głowami te wszystkie piszczele i główki.....brr, ale to jest jednak nieporównywalna i zupełnie inna bajka niż Katakumby Klasztoru  Kapucynów w Palermo!

 

#15 2017-03-06 20:11:06

Ania22

Re: Katakumby zwiedzanie

Mnie przerażają takie miejsca i nigdy bym się nie zdecydowała je zwiedzić.

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh