Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#1 2014-03-04 12:25:09

myszka

Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

Hej, wszystkim forumowiczom. W tym roku z mężem ustaliliśmy Bałkany i troszkę zmodyfikowaliśmy trasę o Liechtenstein i Słowenięsmile

Proszę o pomoc wszelką:
- co zwiedzić
- co warto zabrać
- jedziemy autem więc czy nie ma problemu z tankowaniem gazu LPG
- winiety
- przybliżone ceny
- przewodniki
- dokumenty
- wyposarzenie auta czy wystarczy standardowe (gaśnica, apteczka, trójkąt) czy coś     więcej potrzeba
- jaka waluta najlepsza
- i co Wam jeszcze do głowy przyjdzie

Część z tych informacji już mam na podstawie Waszych podróży, artykułów na stronce TM itd. Ważna będzie każda informacja. Czy ktoś z Was ma może jakiś fajny przewodnik do polecenia o tych krajach? Może możecie oddać/pożyczeć/sprzedać jakiś przewodnik?

Trasa pi razy oko: Szczecin - Vadus - przez Austrię - Słowenia - Chorwacja wybrzeżem do Bośni - wjazd do Bośni na wysokości Trogiru mniej więcej - Sarajewo - trochę wschodnio - zachodniego  slalomu po Bośni - potem wschodem Chorwacji (okolice Zagreb) do Słoweni - wschód Słowenii - powrót do Polski

Przewidywany  czas ok. 3 tygodnie.

Ostatnio edytowany przez myszka (2014-03-04 12:26:39)

 

#2 2014-03-05 12:26:46

rexxx

Re: Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

Zwiedzać wszystko co się da!! wink
Nie byłem w Liechtensteinie, ale jeżeli chodzi o resztę to pomogę:

Słowenia:

*Lublana
*Piran
*jaskinie krasowe
Tygodniowa winieta 15 euro, 30 dniowa - 30 euro.

Chorwacja:
*Zagrzeb
*Plitvickie Jeziora
*Trogir
*Split
*Dubrownik
*Park KRK
*Wybrzeże Adriatyku

Autostrady drogie i bliżej im cenowo do tych polskich.
Płatne za odcinek

Bośnia i Hercegowina

*Sarajewo
*Mostar
*Sklepy bo jest bardzo tanio smile


Jeżeli chodzi o walutę, to najlepiej założyć konto w banku który pozwala na wypłatę gotówki za granicą bez pobierania prowizji. W aucie obowiązkowo kamizelka na każdego pasażera. Do Bośni ZIELONA KARTA od samochodu bo skasują 20euro za 1 dzień. W Polsce chyba 5 złoty na cały rok.

 

#3 2014-03-05 20:12:05

papuas

Re: Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

no, zaszalałaś
Pomóc raczej nie mogę, bo zawsze autobusem. Dorzucę do zabytków Porecz w Słowenii a krajobrazowo okolice Bledu.
Chorwacja piękna i do w/w zabytkowych dorzucę Zadar i Szibenik.
Krajobrazowo oprócz obowiązkowych Plitvickich i rzeki Krka dorzucę wąwóz Paklenicy z wysoko położoną jaskinią.
Oprócz dostępnych korzystam z "Przewodnika po Jugosławii" Branko Cilica z 1974r który opisuje miasta po trasie jazdy samochodem. Od tego czasu drogi się zmieniły, przybyło autostrad ale zamieszczone tam plany zabytkowych starówek miast zawsze aktualne.

 

#4 2014-03-06 11:37:32

myszka

Re: Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

Dzięki za te informację. Część z nich już znałam ale są też nowe perełki do mojej trasy:)
W Chorwacji miałąm okazję być i Dalmację (Trogir, Split, Szibenik, Dubrownik, KRK) Wracam tam głównie dla Plitvickich i pięknych widoków, które chciałabym żeby mąż też podziwiał tak jak ja w 2008 roku. A po za tym po zeszłorocznej Skandynawii trochę brak słonca mam w organiźmie i tam można w tym zakresie doładować akumulatory.

Kamizelki rozumiem odblaskowe mają być. A może być np kurtka rowerowa odblaskowa żeby nie kupować kamizelki? Czy trzeba je mieć na sobie jak się wysiada z auta na ulicę? 

Jeśli o waluty - planuję wziąść Euro, Franki,  Kuny i jakieś zł w zanadrzu bo w Chorwacji w hotelu można było zł wymieniać (banknoty 50, 100 zł).


Rexxx dzięki za sklepy w Bośni, a co warto tam kupić? W ogóle co warto kupić w tych krajach na prezenty dla bliskich? Na pewno alkoholu trochę zwieziemy. Ale co z ubraniami czy są korzystne cenowo? Lubię sobie jakiś ciuszek na wyjeździe sprawić. Piszcie koniecznie co warto kupić bo jedziemy autem więc z miejscem nie ma problemu. Mamy też lodówkę turystyczną więc coś schłodzić też no problem, no i przeznaczełam trochę kasy na "szaleństwa w supermarkecie". smile

Papuas dzięki za ten wąwóz o nim nie wiedziałam jak tylko mąż zatwierdzi że w miarę po trasie jest to na pewno włącze do listy miejsc must see:) A moja w tym głowa, żeby zatwierdził. smile Wujek google mówi, że są one niedaleko Zadaru więc po drodze:) Mam nadzieję, że się uda.

Papuas czy w tym przewodniku są zdjęcia miejsc, opis historii, kultury ludzi, kuchni danych krajów?

Sorki za głupie pytania i ewentualne błędy.

 

#5 2014-03-07 21:37:44

malik

Re: Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

Ja dorzucę nekropolię bogumiłów, szalenie ciekawej sekty chrześcijańskiej działającej od X do XII wieku ( niektórzy nazywają ich prekursorami katarów), nekropolia w pobliżu miejscowości Stolac, Radimlja Stoi tam kilkadziesiąt średniowiecznych nagrobków. Warto o bogumiłach troszkę poczytać . 30 km od Mostaru leży Pociteli, pięknie położone z orientalną zabudową. Z zamku górującego nad miastem piękne widoki. 15 km na południowy wschód od Mostaru , miejscowość Blagaj z  unikatowym domem derwiszów u podnóża   malowniczej skały. I jeszcze wodospady Kravica niedaleko Medjugrje.
Jeżeli chodzi o jazdę samochodem , pamiętam dużo policji na drogach i koieczność przestrzegania prędkości.

Zakupy jedzeniowe jak na całych Bałkanach : oliwa, wino, sery . Te ostatnie warto kupić na jakimś wiejskim targu.
Na Słowenii ładne damskie buty ( ceny nie niższe niż w Polsce niestety).
m.

 

#6 2014-03-08 18:39:03

AniaMW

Re: Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

Myszka, tak na gorąco - polecam w Słowenii na nocleg camping Terme Catez - jest "po drodze", stamtąd już blisko doJasknii  Podstojnej (którą na pewno macie na liście lektur obowiązkowych!). Dlaczego polecam? Też tam się zatrzymywaliśmy i byliśmy b.zadowoleni. Jest przy samej drodze, dobrze oznakowany, ma duży wybór domków, można też rozbić namiot (jeśli zabieracie) i na tym campingu jest kompleks basenowo- aquaparkowy. Po kawłaku jazdy z PL taki przerywnik jest wręcz wymarzony smile
Szczegóły cenowo-lokalizacyjne znajdziesz na stronie tego campinu. Dokładnego adresu www nie pamiętam, ale jak zapodasz wujkowi Googlowi nazwę campingu - wyświetli namiary!

 

#7 2014-03-09 17:11:11

myszka

Re: Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

Dzięki za rady. Czekam na kolejne:) Na razie będę kuć do egzaminu. Ale później plan wyjazdu co do szczegółów będę rozpatrywać. smile

 

#8 2014-04-03 11:38:56

myszka

Re: Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

Czekam cały czas na przydatne informacje, i rady. Wyjazd coraz bliżej etap przygotowań rozpoczęty pełną parą.

Jakie są opłaty za autostrady w Chorwacji i czy droga wzdłuż wybrzeża jest w całości płatna? Jak myślicie winiety lepiej kupować na miejscu czy wcześniej? Bo widzę że jest możliwość w Polsce kupić ale jakoś chyba drożej wychodzi (np. Austria).

 

#9 2014-04-03 16:59:23

AniaMW

Re: Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

Myszka, najaktualniejsze informacje drogowe znajdziesz na stronie PZMot-u smile
Np. ceny paliw: http://www.pzmtravel.com.pl/paliwa-w-europie.html inne zakładki tej samej strony podają też opłaty autostradowe - dokładnie w całej Europie - wszystkie odcinki... To b.pomocna strona przy planowaniu przejazdów!!!!!
Kupowanie winietek zdecydowanie NA MIEJSCU, na stacjach benzynowych kraju, w którym będą wykorzystywane. U nas - przepłacisz.
Powodzenia!

 

#10 2014-04-03 19:19:01

piea

Re: Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

Myszka,
trasa bałkńska absolutnie piękna:) w B&H nie byłam, ale pozostałych miejscach tak; to absolutne perełki; Słowenia i Chorwacja są przecudne; co do Lichtensteinu:
Ja bym na Twoim miejscu zmodyfikowała nieco trasę;  taki urlop własnym samochodem po Europie daje mnóstwo możliwości i całkowitą swobodę podróżowania (sami tak kiedyś jeździliśmy, w czasach jak dzieciaki były małe, i choć niewiele z tych podróży zamieściłam tu na TM , to uwierz mi na słowo, że dziś wspominam te spontaniczne wyjazdy „na wariackich papierach” bardzo miło i strasznie tęskno mi za tamtymi czasami….smile; to były najlepsze wyjazdy!
Myszka, przede wszystkim porzuć myśl o Lichtensteinie!; miejsce owszem jest malownicze, ale nie bardziej niż inne atrakcje po drodze; samo Vaduz jest wręcz nudne (byłam , zwiedzałam i niczego szczególnego tam niema; poza zamkiem Lichtensteinów, którego i tak nie można zwiedzać, jeśli Książę akurat jest „u siebie”); znacznie lepiej zrobicie jak nieco bliżej trasą z Berlina pojedziecie w stronę przepięknej Bawarii; po drodze (przed Monachium macie co podziwiać do wyboru do koloru: wspaniały Bamberg, historyczna Ratyzbona,); a jeśli na samo Monachium nie starczy Wam czasu , to chociaż wygospodarujcie z jeden dzień na okolice Fussen i drogą RBS koniecznie rzućcie okiem na Neuschwanstein, albo którykolwiek z niesamowitych zamków szalonego  Ludwika bawarskiego (RBS : Romantische Bayerische Strasse);
Jeśli jednak koniecznie chcecie jechać trasą na Lichtenstein; to zdecydowanie polecałabym bardziej Innsbruck i okolice!, można by się pokusić też o pobliski i wspaniały Salzburg; ale ten zakątek Austrii oferuje tyleż atrakcji , wspaniałych jezior, gór, szlaków, kurortów, wodospadów, itd., że to w zasadzie nie jest miejsce na „przejazd” po drodze na Bałkany,  tylko na cały osobny urlop!! smile ; no ale zawsze można tam wyhaczyć jakąś jedną piękna atrakcję ( uwierzcie mi, że na bank cokolwiek byście nie wybrali  - będzie to ciekawsze o niebo od dość nudnego Vaduz!);

Generalnie szykuje Wam sie fantastyczny urlop!; a cała trasa - to bajka, do pozazdroszczenia.
Pozdrowionka, Ala

 

#11 2014-04-04 11:00:32

myszka

Re: Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

Dzięki Ania za info drogowe. Piea musisz wrócić do tych pięknych czasów i następny wyjazd autem:) Z Lichtein... mąż się uparł bo mam koleżanki stamtąd. Ale może uda się coś zmienić smile

 

#12 2014-06-16 16:33:37

texarkana

Re: Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

Na mojej liście miejsc do zobaczenia Słowenii oprócz tego, co już wspomniane w postach powyżej są jeszcze:
1 - malowniczy, nadmorski Koper z ciekawą starówką
2 - rybackie miasteczko Izola o bardzo ciekawej historii i pięknie położone
3 - Cerknica: znikające jezioro, wąwóz Rakov Skocjan
4 - Dolina Logarska w Alpach Kamnicko-Sawińskich, jedna z najpiekniejszych dolin polodowcowych Europy
5 - no i oczywiście Triglavski Park Narodowy, po prostu przepiękny - ale trzeba pójść w góry, a szlaki są długie i męczące

 

#13 2014-06-17 21:46:48

roman_gor

Re: Liechtenstein, Słowenia, Chorwacja, Bośnia - Pomoc

Tydzień temu wróciliśmy z wycieczki objazdowej po Bałkanach / Serbia, Bułgaria zachodnia, Macedonia południowa i zachodnia/. Wycieczka była zorganizowana przez biuro podróży, tylko w ten sposób podróżujemy. Serbia jest bardzo ciekawa, kilkadziesiąt zdjęć z tej części już mamy dodane. Pozostałe w następnych dniach :-) Jeżeli coś z naszej wycieczki się spodoba to polecamy. Słowenię i Chorwację zwiedzaliśmy kilka lat temu /kierunek północ - południe/, byliśmy zachwyceni. We wrześniu tego roku jedziemy ponownie, ale raczej będzie to część północna i wschód - zachód. Życzymy udanej wyprawy, wielu cudownych wrażeń, pięknych zdjęć i wspaniałych przygód. Pozdrawiamy :-)

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh