Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#1 2011-11-02 23:51:11

lagatta

Schronisko dla koni Tara

Założyłam ten wątek, ponieważ jestem pewna, że wśród Travelmaniaków są osoby, które tak jak ja kochają zwierzęta.

Fundacja Tara - instytucja zajmująca się od wielu lat prawami zwierząt w Polsce z wyszczególnieniem na prawa koni. Zarejestrowana jako Organizacja Pożytku Publicznego w 2004 na podwalinach istniejącego od 1995 roku schroniska dla koni. Po 3. przeprowadzkach, w 2010 roku, pozyskała na drodze darowizny duży zrujnowany obiekt w okolicach Wrocławia, który wcześniej, od 2007 roku, dzierżawiła i remontowała. Fundacja będąc organizacją uprawnioną, otrzymując 1% odpisu od podatku, posiadając stałą siedzibę, mogła rozwinąć skrzydła w swych działaniach, rozpocząć tworzenie schroniska dla koni z prawdziwego zdarzenia.
Tara prowadząc schronisko dla koni przez szereg lat ratowała te, które wołały o pomoc, pomagała, dawała schronienie i szansę na nowe życie . Dzisiaj dalsza działalność Tary stoi pod znakiem zapytania. W 2009 roku przez obiekt w Piskorzynie przeszło tornado demolując dachy. Fundacja mając już wydatkowane pieniądze na zimową paszę dla zwierząt zmuszona była zaciągnąć roczny kredyt w wysokości 200.000zł na remont dachów grożących zawaleniem. Rok minął szybko, w wyniku wielu niezależnych do Fundacji przyczyn odpis 1% był o wiele mniejszy niż w roku poprzednim. Tara zakupując paszę dla zwierząt, nie była w stanie spłacić kredytu którego zastawem jest część budynków w schronisku dla koni. Bez tych budynków Fundacja nie będzie w stanie istnieć. Czas jaki pozostał na spłacenie kredytu jest wyznaczony do 30.11.2011 - po tym okresie budynki zostaną odebrane.
Przez tak wiele lat Fundacja nigdy nie poddawał się w swej walce o zwierzęta, była nieustępliwa, i w przypadku tego ogromnego problemu też nie zamierza złożyć broni, ale, szanowni Państwo, bez waszej pomocy Tara może przestać istnieć.
FORMY POMOCY:
• wpłata na konto Fundacji Tara - nr konta 75 1020 5242 0000 2902 0191 7236 z dopiskiem „RATUNEK DLA TARY”;
Więcej o tym jak pomóc tu: http://www.fundacjatara.info/index,pl.html

Warto też przeczytać całą historię Tary: http://www.fundacjatara.info/sub,pl,nasz-historia-i-przyszlosc.html

 

#2 2013-03-06 11:42:33

AnthroposSofos

Re: Schronisko dla koni Tara

8 lutego 2013 roku zamieściłem na Facebooku Tary pytanie – prośbę o kilka informacji związanych z finansami Fundacji. Niestety nie mogę zamieścić linka, bo wątek został z Facebooka usunięty. Powiedzmy, że z powodu ‘zestarzenia się’. Mogę za to zamieścić mail otrzymany od Tary w tym samym dniu: „Szanowny Panie, Odpowiedź na zadane pytania otrzyma Pan drogą mailową w trakcie tygodnia roboczego. Fundacja Tara”

Kika godzin później na Facebooku wypowiedziała się sama Scarlett. Powiedziała, że Tara jest otwartą księgą, nie ma niczego do ukrycia, wszystko jest jawne, wystarczy przyjechać. Otwarta księga – to zresztą dość często stosowane określenie w odpowiedzi na pytania o finanse – „przyjedźcie, zobaczcie, nie mamy nic do ukrycia”. Obawiam się, że Scarlett zapomniała w jakich czasach żyjemy. Nie ujmując niczego – w szczególności nie podważając zaangażowania – osobom pracującym w Tarze – jeżeli prosi się o pieniądze, udzielanie podstawowych informacji np. mailem lub – najlepiej – opublikowanie ich w sieci – powinno być rozumiane jako wręcz obowiązek. Zaproszenie do przyjazdu i samodzielnego zapoznania się z dokumentami budzi natomiast wątpliwości, czy przypadkiem nie chodzi o to, żeby wszystkiego nie pokazać, nie powiedzieć, coś ukryć. Przecież pieniądze mają przekazywać tysiące ludzi. Czy nikt w Tarze nie uważa, że należy im się jasna informacja, co z ich pieniędzmi się dzieje – poza dość jednak ogólnym stwierdzeniem – „wszystko idzie na potrzeby zwierząt” ? Opisy prac wykonywanych w Tarze czyta się dobrze, natomiast to jest jednak – bez możliwości zajrzenia do dokumentów – tylko beletrystyka. Nie wiadomo, ile co kosztuje, jak jest finansowane – niby drobiazgi, ale jednak wydające się być istotnymi.

W tym roku Tara straciła możliwość pozyskiwania środków finansowych pochodzących z odpisów 1% PIT na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Przyczyna okazała się (po krótkim poszukiwaniu w Internecie) dość prozaiczna. Otóż OPP zobowiązane są do składania sprawozdań finansowych w terminie 15 dni od daty zatwierdzenia, które musi nastąpić nie później, niż w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego – czyli mówiąc prosto – do 15 lipca każdego roku. Sprawozdanie musi być sporządzone do 31 marca. Tymczasem sprawozdanie Tary za rok 2011 zostało złożone (opublikowane) na stosownej stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 22 grudnia 2012. No ale Tara jest jak otwarta księga, więc to zapewne dlatego.
Aktualny stan można sprawdzić tu: http://bopp.pozytek.gov.pl/opp_pokaz.do?oppId=41567

Ad rem, czyli do rzeczy.

Ponieważ nie doczekałem się odpowiedzi, pozwolę sobie powtórzyć pytania bardziej publicznie. Może ktoś posiada jakieś informacje, może ktoś dał się namówić i już do Tary pojechał i zapoznał się z tymi dokumentami, które nie są ukryte. Jeszcze tylko jedna uwaga – wszystkie dane pochodzą z publicznie dostępnych (w Internecie) dokumentów. Na stronie Tary zamieszczone są sprawozdania z lat 2005 – 2009. Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (link wyżej) dostępne są wszystkie złożone sprawozdania: od 2005 do 2011 roku. Chętni do szczegółowej analizy mogą obejrzeć i przeanalizować całe dostępne dokumenty.

Pytania, o których wspominałem dotyczyły przyrostu zobowiązań:
W roku 2010 w sprawozdaniu możemy znaleźć następujące dane:
- „Kredyty i zobowiązania”   : 300.000,00 PLN
- „Inne zobowiązania   ”   : 338,787.61 PLN
W roku 2011 było dość głośne zamieszanie w sprawie spłaty kredytu – bank domagał się zwrotu pieniędzy (dziwne samo w sobie, ale niech tam). Wreszcie kredyt został spłacony – część pieniędzy pochodziła ze zbiórki prowadzonej na ten cel. Tymczasem w sprawozdaniu za rok 2011 można znaleźć następujące dane:

- „Kredyty i zobowiązania”   : 430,959.27 PLN
- „Inne zobowiązania”   : 385,289.13 PLN

Pytałem więc, jaka jest przyczyna takiej zmiany, skoro pieniądze zostały zebrane i kredyt udało się spłacić.

Kolejne pytanie także dotyczyło dużej różnicy między kwotami wykazanymi w roku 2010 i 2011 – tym razem w rachunku wyników. Pozycja „Usługi obce” – w 2010 roku kwota wynosiła 16,498.34 PLN, w roku 2011 –153,431.39 PLN.

Widać nie byłem godny uzyskania odpowiedzi, skąd takie różnice. Cóż – nie będę jeździł do Tary, żeby zapoznać się z dokumentami, co ponoć jest możliwe. Po prostu przekażę pieniądze gdzie indziej.

Teraz Tara nawołuje za pośrednictwem strony do przekazywania odpisów 1% na rzecz „Fundacji Karuna – ludzie dla zwierząt”, z przeznaczeniem na projekt „Feniks”.
Będzie jeszcze bardziej przejrzyście i jeszcze bardziej otwarcie niż dotąd. Jeśli ktoś ufa – życzę powodzenia („Błogosławieni, którzy nie widzieli i uwierzyli”). Ja jestem jednak niedowiarkiem.
Jeśli ktoś nie chce odpowiedzieć na pytanie, co się dzieje z kasą, oczywiście nie musi. Tak samo, jak nie musi oczekiwać, że dostanie ode mnie i mi podobnych cokolwiek.
Szczęśliwie dla osób chcących przekazać ‘swój 1%’ na rzecz organizacji pro-zwierzęcych jest jeszcze kilka możliwości. Np. Fundacja „Centaurus” (KRS 0000257551), której udało się złożyć sprawozdania wymagane prawem już w lipcu.

 

#3 2013-03-07 06:45:52

texarkana

Re: Schronisko dla koni Tara

No cóż...
Za dużo trochę tej żebraniny dookoła! Nużące są już (i nawet wkurzające) te bezustanne zaczepki, to wyciąganie ręki do społeczeństwa i zapoznawanie go z marnym losem żebrzącej osoby lub instytucji!
Ja lubię zwierzęta, ale to nie oznacza, że muszę płacić Tarze - a potem kolejnej firmie i kolejnej - bo przecież lubię zwierzęta!
Każdy żebrak stara się jakoś grać na emocjach ludzi. Albo ich "przydybać" w momencie, kiedy ewidentne będzie, że mają pieniądze, tylko się nie chcą, świnie, podzielić.
Jestem na NIE!

Ostatnio edytowany przez texarkana (2013-03-07 06:56:13)

 

#4 2013-04-11 16:05:30

Imbachhorn_eu

Re: Schronisko dla koni Tara

To też poniekąd fakt,ale chętnie zobaczę zdjęcia z tego schroniska dla koni i jak przedstawia się tam sytuacja. Na innych forach widziałem bardzo podobne wpisy.

 

#5 2013-07-16 15:26:08

marioka

Re: Schronisko dla koni Tara

Ja pomagam już koniom z fundacji Centaurus. Biedne zwierzaki, strasznie mi ich szkoda.

 

#6 2013-12-05 15:11:59

Jastrzebiec_eu

Re: Schronisko dla koni Tara

Ja także poproszę o zdjęcia,możesz je dla nas wstawić? Tak aby każdy na forum wiedział o czym piszesz i mógł zobaczyć konie ze schroniska chociaż na zdjęciach.

 

#7 2013-12-06 21:31:31

lagatta

Re: Schronisko dla koni Tara

Zapraszam na stronę internetową: http://www.fundacjatara.info/
oraz fanpage na FB: https://www.facebook.com/taraschroniskodlakoni?fref=ts

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh