Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#1 2013-06-07 20:10:00

jarno12

Z plecakiem przez Europę

Witam na forum.
Zalogowałem się tu by poznać opinię innych fanatyków podróżowania.
Plan na lipiec. Jest to na razie zarys wyprawy. Szczegóły będą pojawiać się systematycznie. Planuję podróżować tylko z plecakiem, podróżując najtańszymi środkami komunikacji. Nie wykluczam również stopa. Noclegi w namiocie, lub tanich schroniskach/motelach. Koszt wyprawy nie przekroczy 1000zł. Wyprawa ma na celu spełnienie marzenia. Zamiarem jest spontaniczna podróż, poznawanie miejsc, ludzi. A tak wyglądają główne miasta-bazy na trasie wycieczki. Zaczynając od Zielonej Góry i dalej: Praga-Wiedeń-Rzym-Marsylia-Barcelona-Gibraltar- Lizbona-Porto-Bilbao-Bordeaux-Paryż-Amsterdam-Hamburg-Gdańsk-Warszawa-Zielona Góra. Pomimo tego, że wyglądać to może na szaleństwo traktuję to całkiem poważnie. Proszę o porady, przestrogi i masę, masę pomysłów. Pozdrawiam Kuba.

 

#2 2013-06-08 00:09:50

texarkana

Re: Z plecakiem przez Europę

Sama idea jest fajna, kiedyś również podróżowałam po Europie czym się da i dokąd los poniesie.

Jednak nawet gdyby zabrać ze sobą pół plecaka konserw i od czasu do czasu nocować na dziko, to 225 EUR nie wystarczy na jedzenie, spanie i przejazdy. Zależy jeszcze ile tygodni ma trwać ta wyprawa. Oczywiście można zakładać, że się człowiek wyżywi po freegańsku, ale to zajmuje dużo czasu.

Mój kolega podróżował po Europie i we wsiach za nocleg z kolacją i sniadaniem się wynajmował do robót polowych - ale to było dawno, czy dzisiaj by się dało tak samo - nie wiem.

Jest też sieć miejsc/osób, które udzielą noclegu trampowi za darmo, głównie w miastach.

W tym wszystkim widzę jednak podstawową sprzeczność: jeśli zaklepiemy noclegi, ustalimy trasy i wszystko zaplanujemy co do eurocenta, czy nie zatraci się w tym gdzieś smak PRZYGODY?

Gdy ja podróżowałam stopem-i-czym-się-da po Europie, bywało nie raz, że chcieliśmy dojechać do zaplanowanego punktu A, a trafialiśmy do punktu B odległego od pkt A o 300 km (którego oczywiście w planach nie było). I było super! A jak nam sie zachciało zobaczyć "co jest za tamtą górą" (o istnieniu której nie mieliśmy wcześniej pojęcia), to rzucaliśmy wszelkie plany i szliśmy/jechaliśmy za tę górę, a potem za jeszcze następną i tak nas znosiło z trasy na wiele km.

Nie raz byliśmy trochę głodni, bywało i tak, że spać nie było gdzie i człowiek kładł się w śpiworze pod gołym niebiem. I tak bywało, że nie było czym jechać dalej, bo autobusy chodziły raz na tydzień, pociagi zlikwidowano, a na stopa nikt nie chciał zabrać. O tym, że człowiek nieumyty i w nieupranej koszulce podśmiarduje to chyba nikomu przypominać nie muszę.

Ludzi spotykaliśmy różnych, wielu dobrych i pomocnych, czasem jakichś freaków, ale też złodziei, którzy czyhali nawet na tak skromny ekwipunek jak nasz, i bogaczy w wypasionych furkach, którzy wyśmiewali się z ludzi stojących przy szosie z plecakami i czekających na litość...

W sumie jednak - polecam! Póki człowiek młody, póki niestraszny mu trud i brud, póki dni urlopu nie musi liczyć i o dzieciach myśleć - niech sobie zafunduje takie niskobudżetowe lato wagabundy. Z planem elastycznym i dodatkową kasą "na wszelki".

 

#3 2013-06-08 00:57:31

jarno12

Re: Z plecakiem przez Europę

Dziękuję za odpowiedź. Na taką odpowiedź liczyłem smile Jakieś głosy z pomysłami jak mimo wszystko w granicach 1000 zł przetrwać taką trasę. oczywiście jestem przygotowany nawet na żywienie się na dziko, lub złapanie jakiejś roboty choćby za zamieszkanie, czy posiłek.

 

#4 2013-06-19 09:38:12

GdanskaNocka_pl

Re: Z plecakiem przez Europę

Niesamowita przygoda,ja chyba jednak mimo wszystko nie zdecydowałbym się na taka podróż w ciemno i na dziko. To wymaga sporo odwagi... Czy zmieścisz się w granicach 1 tyś zł- ciężko powiedzieć.

 

#5 2013-06-26 10:50:28

klara

Re: Z plecakiem przez Europę

1000 zł może być za mało, bo trasa jest długa. Na szczęście w Europie są bankomaty smile

 

#6 2013-07-04 11:01:39

Hotel_Lidia_pl

Re: Z plecakiem przez Europę

No tak,ale każda wypłata w bankomacie poza Polską w euro- kosztuje Cie dodatkowa prowizję,nie wiem jakie konto posiadasz,ale w większości banków tak właśnie jest,więc musisz uważać. Lepszym wyjściem byłoby posiadanie gotówki przy sobie.

 

#7 2013-07-06 13:15:22

papuas

Re: Z plecakiem przez Europę

niestety nie pomogę
Taki sposób podróżowania to niewątpliwie wielka przygoda. Nigdy tak nie jeździłem, nawet jak jechaliśmy do Rumunii gdzie wszystko było improwizacją mieliśmy bilety na pociągi tam i z powrotem. Mam nadzieję, że masz jakiegoś współtowarzysza "niedoli" - zawsze to raźniej i bezpieczniej. Też mam wątpliwości czy te 225 euro jak ktoś policzył wystarczą. Człowiek może nie spać, nie jeść, ale pić musi. a woda kosztuje. Trasa ambitna pewnie z 12tys km i ciepła - więc ta woda. Dorzuciłbym jeszcze Wenecję jak będzie taka okazja i może Brugię. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Do odważnych świat należy w przenośni i w realu.

 

#8 2013-07-07 15:30:23

texarkana

Re: Z plecakiem przez Europę

Ja bym skróciła trasę, bo inaczej to będzie prawie sam przejazd - chyba, że tylko o kilometry chodzi. Ale jeśli człowiek ma mieć jakiś ubaw, przyjemność, odpoczynek - trzeba czasu, żeby spokojnie usiąść na... trawce.

Na pierwszy raz bym obrała krótszą trasę z jakimś "klejnotem" jako celem końcowym. Może po prostu Paryż, albo Rzym, Neapol, albo Amsterdam, czy piękna Lizbona. I nie wszystko naraz. Dotrzeć do celu, zwiedzając i zdobywając żywność po drodze, a potem powrót trochę inną trasą. Wszystko zależy, ile osób ma jechać (najlepiej 2-maksimum 3, więcej to za dużo, a samotnie nie do końca bezpiecznie).   

Co do wody, to da się bez kupowania. Jeśli się zapuka do chałupy i poprosi człowieka o łyk wody, raczej się nie zdarza, żeby odmówiono. W miastach często są studnie/pijawki (trzeba sprawdzić, czy woda nadaje sie do picia). Czasem jednak faktycznie trzeba kupić wodę - wtedy trzeba liczyć średnio około 1 EUR za dużą butelkę (jeśli się tu mylę, niech ktoś mnie poprawi). 

Zaproponowana przez papuasa Wenecja to dobry pomysł... Tam jest drogo, ale jakoś można przebiedować, a wrażenia są niezapomniane. To było ostateczny cel mojej pierwszej wyprawy stopem z plecakiem. Niektórzy ludzie spali na trawie w zamykanym na noc ogrodzie w centrum miasta (oczywiście nie wolno). My łaziliśmy po nocy jedzac kolejne porcje pysznych lodów, a jak sie zmęczyliśmy, kimaliśmy na ławce nad-kanałem-pod-arsenałem leżąc na śpiworze. Podchodziły do nas ciekawskie szczury, a gdy wyszło słoneczko - uliczne koty. Zanim Wenecja się zbudziła, już mieliśmy kawkę i kaszkę instant ugotowaną na maszynce. I się żyło... Teraz bym bezwzględnie wykupiła hotel, ale 20-cia lat temu byłam happy na takiej włóczędze.

jarno12, jak tam przygotowania? a może zrezygnowałeś?

 

#9 2013-07-17 15:30:16

klara

Re: Z plecakiem przez Europę

 

#10 2013-07-18 14:49:21

AniaMW

Re: Z plecakiem przez Europę

Zdecydowanie zgadzam się z Klarą! Wypłata z bankomatu poza PL kosztuje zazwyczaj ok. 7-12 zł (w zależności od banku), więc nie sa to wielkie pieniądze, a wygoda znacznie większa niż zabieranie (i pilnowanie!) większej gotówki w podróży...

 

#11 2013-07-18 18:06:28

papuas

Re: Z plecakiem przez Europę

sorry, ja bym czytał od początku, a nie tylko ostatni wpis
jeżeli ktoś przeznacza na podróż 1000 zł to nie po to by tracić na wypłacie 12 zł

 

#12 2013-07-23 14:07:38

daniel323

Re: Z plecakiem przez Europę

Faktycznie szalona wyprawa i osobiście skróciłbym trasę, no ale może o to szaleństwo właśnie chodzi, więc z tym nie polemizuję. Natomiast co do zasobów finansowych to przy takim "maratonie" jest to trochę mało... ale próbować można, byleby był jakiś zapas na koncie w razie czego:) Powodzenia życzę i sprzyjającej pogody, w razie konieczności spania "pod chmurką" smile

 

#13 2013-07-24 20:10:34

myszka

Re: Z plecakiem przez Europę

z kasa to faktycznie moze byc malo, mysle ze Ci moze zbraknac i na koncie na wszelki sie cos przyda miec, a poza tym jak masz wiecej czasu na wyprawe przeznaczone to moze znajdziesz zajecie za wikt i opierunek:) i moze dadza na droge cos do szamania to wtedy masz na kolejny dzien czy 2 jedzonko. sorki za brak polskich znakow ale pisze z norweskiej klawiatury i tu ni mam takich. powodzenia przez duze P i mam nadzieje ze opiszesz swoja podroz jak juz sie skonczy. Aga

 

#14 2013-08-11 11:12:38

Ferosystem_pl

Re: Z plecakiem przez Europę

Moim zdaniem zabraknie, powiedzmy ten 1 tyś zł to naprawdę mało jak na same noclegi czy wyżywienie. Pomijam podroż. Pomysł godny uwagi,może trochę szalony ale wypali pod warunkiem posiadania większego budżetu.

 

#15 2014-04-11 10:25:35

marcepan

Re: Z plecakiem przez Europę

Zgadzam się z wypowiedzią użytkownika Ferosystem_pl, lecz pomimo wszytko trzeba pochwalić osobę za odwagę. Sam byłbym chętny na taką podróż, gdyby nie fakt obecnego braku funduszy oraz czasu.

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh