Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#31 2017-03-01 09:11:25

oscar

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

Ostatnio edytowany przez oscar (2017-03-01 09:29:02)

 

#32 2017-03-01 14:33:11

AniaMW

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

Cześć, Malaria,

Dopiero dziś otworzyłam Twój wątek, włączę parę swoich uwag...
Byłam w tamtych stronach wiosną 2007 - opisałam kilka odcinków w relacjach na swoim profilu smile zdjęcia też są smile

Na pytanie czy warto do Arequipy odpowiadam zdecydowanie TAK, z paru powodów.
W zasadzie powinny wystarczyć 2 noclegi, z 1 dniem na zwiedzanie - miasto bezpieczne (!), ciekawe architektonicznie,  ma swój "klimat", pięknie położone - w otoczeniu wysokich (ponad 6 tys.) szczytów wulkanicznych a podstawowa jego wartość w czasie podróży, to -wg mnie - najlepsze miejsce na stopniową aklimatyzację. Żeby z poziomu morza nie wylądować zaraz powyżej 3000 big_smile
Arequipa leży sobie na ok. 2 tys. jeśli dobrze pamiętam i to jest fajna, przejściowa wysokość i ciekawy przerywnik na trasie.

Wysp na jeziorze Titicaca też bym nie odpuszczała, bo to jedyne takie, zwłaszcza na tak dużej wysokości i stąpanie po nich stanowi niepowtarzalne odczucie, zapadające w pamięć.

Jeżeli jeździsz na nartach, to tuż tuż powyżej La Paz jest najwyżej na świecie położony ośrodek narciarski (wyciągi powyżej 5 tys. m npm!)... ciekawostka...

 

#33 2017-03-01 18:38:15

oscar

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

Choroba wysokościowa pojawia się u osób, które bez przygotowania znajdą się na wysokości około 2500 m n.p.m. To jest dolny próg wysokości dla osób wrażliwych, zdrowych. Zdecydowana większość osób odczuwa skutki choroby powyżej 3000m.n.p.m.. Niemal wszyscy odczuwają chorobę na wysokości 4500m. Te dane dotycza osób, które zdobywają te wysokości wspinając się o własnych siłach. Gdy wjeżdżamy tam samochodem tolerancja jest zdecydowanie większa. Ratowanie polega na podaniu tlenu i zniesieniu chorego o ok. 300m niżej, gdzie powinien pozostać ok. doby
Jest tez inna zasada: Po każdym kilometrze w górę obowiązuje doba odpoczynku, ale to też zaczyna sie od 2500m.n.p.m.
Aklimatyzacja do dużych wysokości polega przede wszystkim na adaptacji do niższego ciśnienia parcjalnego tlenu we wdychanym powietrzu. Gdy organizm nie otrzymuje dostatecznej ilości tlenu, jest zmuszony do przystosowania się do tej sytuacji. Człowiek zaczyna szybciej i głębiej oddychać. Rozpoczyna się wzmożona produkcja czerwonych krwinek, co jednak wymaga czasu
Aklimatyzacja na 2000m niewiele da.
Wysokość ta nie stymuluje organizmu do produkcji czerwonych krwinek i spokojnego przyspieszania oddechów.

Ostatnio edytowany przez oscar (2017-03-01 18:48:25)

 

#34 2017-03-02 08:54:10

oscar

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

 

#35 2017-03-03 08:23:23

malaria

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

Dziękuję za wszystkie cenne uwagi smile
Oskar próbowałeś taki napar przywieźć do PL? Ciekawe co nasi celnicy na to haha.
Takie pytanie mam jeszcze... Jeśli zdecyduję, że do Arekipy będę przemieszczać się autobusem, zatrzymując się na wyspach Ballestas i Nazca, to ile potrzebuję czasu? Czy w każdym miejscu muszę brać nockę? Czy da się ogarnąć to szybciej? Nie ukrywam, że średnio mi na tym zależy i cały czas myślę czy do Arekipy nie śmignąć samolotem.

 

#36 2017-03-03 08:23:49

oscar

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

 

#37 2017-03-03 08:39:10

oscar

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

 

#38 2017-03-03 09:41:27

katerina

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

Peru do porannej kawy,jak znalazł wink super

 

#39 2017-03-03 16:15:40

AniaMW

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

Oscar, nie wiem, skąd wziąłeś te swoje 2500 m jako dolną granicę do aklimatyzacji ????
Całe życie chodzę po górach i wiem, że do każdej wysokości w górach warto adaptować się stopniowo (nawet w naszych Tatrach, ci którzy kolejką wyjeżdżają na Kasprowy i idą dalej granią, czy to na wschód, czy na zachód, nie dochodząc do 2500!!! mają czasem więcej problemów niż ci, którzy pokonują trasę na własnych nogach, podchodząc od samych Kuźnic, porozmawiaj z TOPRowcami, jeśli masz wątpliwości).
Sprawdziłam, Arequipa leży na wys. przekraczającej 2300, więc i tak bliżej Twojej "granicznej" 2500, niż mojej przybliżonej i zaokrąglonej 2000, ale niech Ci będzie, jak tam sobie chcesz. Nie zmienię zdania, że do każdej wysokości warto się adaptować stopniowo, to daje lepsze efekty dla naszej kondycji w górach, bez względu na wartości liczbowe wysokości smile

Malaria,
Nam przejazd drogą zajął z Limy do Arequipy 2 dni:
1/ wyjazd wcześnie rano, jeszcze przed świtem z Limy, żeby do wysp Ballestas dojechać w godzinach przedpołudniowych (im wcześniej rano, tym woda w oceanie mniej wzburzona, dogodniejsze warunki do rejsów motorówkami), tego samego dnia dojechaliśmy do Nazca i był jeszcze czas na przelot nad liniami; nocleg Nazca
2/ z Nazca do Arequipy przejazd, ze zwiedzaniem po drodze stanowiska archeologicznego Puerto Inka.
A więc technicznie jest to do zrobienia w 2 dni z 1 noclegiem.

Dla mnie (osobiście!), podobnie jak dla Oscara, właśnie płaskowyż Nazca był jednym z głównych punktów, na jakich mi zależało w Peru.

Herbatki Mate de Coca są akceptowane przez służby celne big_smile big_smile big_smile
Ich skład nie należy do środków psychoaktywnych smile
Też przywiozłam paczkę do Polski, na poczęstunek z wyjazdu.

Życzę owocnych dalszych analiz na etapie przygotowawczym do wyjazdu...

 

#40 2017-03-03 19:15:25

oscar

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

Aklimatyzacja wskazana jest wtedy, kiedy coś daje. Rozmawiamy o Peru i wysokościach do 5000m. Poważnym i częstym zagrożeniem w tamtych rejonach jest choroba górska. (opis wyżej)
Nie mylić z wyczerpaniem, kacem, czy następstwami chorób układu krążenia.
99,9% ludzi bez problemu osiąga i dobrze się czuje na 3000m.n.p.m. i to ta wysokość jest zdecydowanie bardziej właściwa na aklimatyzację zapobiegającej wystąpieniu choroby. A najwłaściwsza jest ta 300m poniżej na której zaobserwowano objawy choroby. Jeśli by było inaczej stolica Boliwii La Paz byłaby jednym wielkim szpitalem.
Zastanawiam się gdzie w naszych górach znajdziesz tereny powyżej 2500m.n.p.m.(min pułap występowania choroby) i jakie w tym względzie maja doświadczenie nasi TOPRowcy? Cóż, fizyka jest bezwzględna!! Sugeruje pogadać z Szerpami. Oni zdecydowanie więcej wiedzą na ten temat. Oczywiście można dawać rady by co 100 m aklimatyzować się, ale po co??!! Malaria jest osoba bardzo sprawną i nie ma czasu na zabawy.

Ostatnio edytowany przez oscar (2017-03-03 20:21:56)

 

#41 2017-03-03 20:33:33

oscar

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

 

#42 2017-03-03 20:35:02

hapol

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

wowwowwowwowwow ....i tyle w temacie wink

 

#43 2017-03-04 11:02:34

malaria

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

Nie wiem co Wy w tych ślaczkach widzicie smile a ten samolot wygląda na mało stabilny haha. Muszę zapytać załogi, co o tym myślą, ale wychodzi na to, że 3 tyg. to mało smile
Aniu dzięki za wskazówki  kwiaty
Oscar jeszcze trochę i będziemy mieli tu relację smile Super smile
Ja wgl to na początku miałam w planie polecieć do Cuzco, ale właśnie ludki prawią, że Arekipa jest niżej i lepiej zacząć od tego miejsca.
Ostatnio mi się obiło o oczy, że w Peru od tego roku, mają realizować tanie połączenia lotnicze. 20 USD za lot, tylko bagaż do 6kg. Póki co widzę ceny 100-130 USD, więc jeśli to wprowadzą, to może nawet z dopłatą za dodatkowe kg, suma będzie mniejsza.
Miłego dnia smile

 

#44 2017-03-04 12:55:59

oscar

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

Ostatnio edytowany przez oscar (2017-03-04 13:05:13)

 

#45 2017-03-04 19:17:00

oscar

Re: Peru i Boliwia wstępny plan do weryfikacji.

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh