Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

  • Index
  •  » Gruzja
  •  » RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

#616 2015-10-02 09:38:38

cienkibolek

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

 

#617 2015-10-02 09:39:12

cienkibolek

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

 

#618 2015-10-02 09:39:45

cienkibolek

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

 

#619 2015-10-02 09:40:19

cienkibolek

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

 

#620 2015-10-02 09:40:57

cienkibolek

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

 

#621 2015-10-02 09:41:58

cienkibolek

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

 

#622 2015-10-02 09:42:25

cienkibolek

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

 

#623 2015-10-02 09:43:50

cienkibolek

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

Na koniec kilka uwag ogólnych. Jeśli idzie o pogodę, to trafiły się trzy dni z deszczem (na szczęście nie padały przez cały dzień) i jeden z nich był nawet dość chłodny, ale przez pozostałą część wycieczki było ciepło, a czasem wręcz gorąco.
   Nocowałem w sumie w 7 różnych hotelach. Ich standard był zróżnicowany. Jeśli idzie o pokoje, to najsłabszy był hotel w Tbilisi, ale za to jego zaletą była lokalizacja niedaleko od centrum. Najlepsze wrażenie robiły hotele w Baku (z pięknym Aquaparkiem i nad samym morzem) i Erywaniu (z pięknymi wnętrzami). Bagaże główne były zazwyczaj dostarczane do pokoi (i zabierane przy wykwaterowaniu) przez obsługę hotelową.
   Jeśli idzie o wyżywienie, to w cenie wycieczki miałem zazwyczaj (z drobnymi odstępstwami od tej zasady) zagwarantowane śniadania i obiadokolacje. Bywały one zarówno w formie „szwedzkiego stołu”, jak i serwowane. Ogólnie było dość smacznie i można się było najeść, choć w niektórych przypadkach wybór potrawa bywał ograniczony (szczególnie w zakresie mięsa). Była też okazja do spróbowania takich gruzińskich przysmaków jak chaczapuri czy chinkali. Wspomnę również w tym miejscu, że w wielu miejscach na trasie wycieczki były różne publiczne wodopoje,  z których bez obaw można było pić wodę. Szczególnie dobra jest woda w Gruzji i tam piłem nawet zwykłą „kranówkę”.
  Grupa liczyła 24 osoby czyli była dość kameralna, co zapewniało sprawniejszy przebieg wycieczki przy zwiedzaniu czy kwaterowaniu. Dominowały osoby w średnim i starszym wieku
  Na trasie wycieczki mieliśmy (pomijając dojazd z i na lotnisko) 2 autokary (oba marki Mercedes). Pierwszym jeździliśmy po Gruzji i Armenii, drugim po Azerbejdżanie. Ten pierwszy miał pewne problemy z silnikiem (szczególnie przy ostrzejszych podjazdach w górach), ale w środku było sporo miejsca, klimatyzacja też działała sprawnie. Autokar w Azerbejdżanie był bardzo luksusowy i jeszcze bardziej przestronny. W jego przypadku wszystko było ok. Do kierowców (również było ich kliku) też nie mogę mieć zastrzeżeń.  Szczególnie pochwaliłbym tego z Azerbejdżanu, który osiągał bardzo dobre czasy przejazdu, a dodatkowo zgodził się nadprogramowo zabrać nas na wycieczkę „Baku by Wight”. Kierowcy zajmowali się też pakowaniem i wypakowywaniem bagaży do/z autokaru.
  Jeśli idzie o naszego polskiego pilota, to był osobą kompetentną, z szeroką wiedzą ogólną. Od strony organizacyjnej też radził sobie dość sprawnie, dodał kilka dodatkowych punktów do oficjalnego programu. Miejscowi piloci byli również sympatyczni i w razie potrzeby służyli pomocą.
  Podsumowując, wycieczka mimo drobnych mankamentów ogólnie udana i warta polecenia.

 

#624 2015-10-02 17:21:59

papuas

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

w trakcie relacji pisałeś o Kolchidzie i mitologicznym złotym runie, ale to tu w Batumi jest ta Kolchida i na dowód pomnik Medei trzymającej złote runo

 

#625 2015-10-10 16:28:57

edyta11

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

cienkibolek a ja mam pewien niedosyt. Zapytałam o odczucia - powiedziałeś ze na to bedzie czas na koncu. I co?
podsumowałeś jedzenie hotele i silnik w autokarze...
jesli byłes w jednym czasie w 3 krajach to jakaś informacja na poziomie wspólnego mianownika? kilka zdń o chrakterze subiektywnym? przecież to jest cenniejsze niż foty czasami...nie no proszę cię.....

 

#626 2015-10-12 15:10:59

cienkibolek

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

Ja mam trochę inne podejście i bardziej się skupiam (zarówno w relacjach własnych, jak i gdy szukam informacji w relacjach innych) na konkretach niż odczuciach, które są bardzo subiektywne. I to, co się podoba mnie, nie musi się podobać innym albo odwrotnie to, co zachwyca innych na mnie nie robi wrażenia czy tego nie zauważam. Dla przykładu w innych relacjach z Gruzji na tym forum jest podkreślany przez ich autorów szczególnie pozytywny stosunek Gruzinów do Polaków. Tymczasem ja osobiście czegoś takiego nie odczułem, dla przykładu taksówkarz w Batumi wiedząc, że wiezie Polaków nie policzył nam mniej, a wziąwszy pod uwagę to, co później się dowiedziałem, to można powiedzieć, że nawet z nas „zdarł”. To pokazuje jak różne mogą być odczucia i każdy subiektywną opinię powinien wyrobić sobie sam (ja tak robię), a nie kierować się cudzymi opiniami. Natomiast jeśli tak bardzo chcecie poznać moją bardzo subiektywną opinię, to choć niewątpliwie kraje Kaukazu są warte odwiedzenia i jest tam sporo ciekawych miejsc do zobaczenia, to ja osobiście nie zaliczyłbym tej akurat podróży do mojego „the best of …” i nie ma we mnie chęci by wrócić do tych krajów ponownie. Może to oczywiście wynikać i z tego, że ja już zwiedzałem ponad 60 różnych krajów, więc naprawdę sporo widziałem i mam dużą skalę porównawczą. Gdyby moja podróż na Kaukaz była jedną z pierwszych moich podróży, to może bardziej bym się tymi stronami zachwycił, a tak nie robi to na mnie już takiego wrażenia.

Niewątpliwie duży wpływ na moje odczucia ma też mój sposób podróżowania, czyli po pierwsze z biurem podróży, po drugie nastawiony na zwiedzanie (bo ja nawet w czasie wolnym na danej wycieczce dużo dodatkowo zwiedzam we własnym zakresie), oglądanie różnych miejsc, zabytków, krajobrazów itd. Natomiast podczas takich podróży ja za bardzo nie mam czasu (a w sumie i też specjalnej ochoty) na dłuższe interakcje z miejscowymi ludźmi i poznawanie ich codziennego życia. Zatem i niewiele mogę mieć odczuć w tym zakresie i niewiele mam w tym zakresie do powiedzenia.

Na pewno podobało mi się wiele zabytków na tej trasie, jak również i różne futurystyczne budowle w Batumi, Tbilisi czy Baku. Wiele też było pięknych, górskich krajobrazów. Niestety w wielu miejscach były one zeszpecone różnymi posowieckimi budowlami (paskudne bloki, zrujnowane fabryki itd.). Dotyczy to zresztą i miast, gdzie obok miejsc ładnych, jest i sporo brzydoty, miejsc zapuszczonych, zrujnowanych.

Ze stolic Kaukazu zdecydowanie najbardziej  podobało mi się w Tbilisi. Baku jest teoretycznie bardziej zadbane i nowoczesne, ale jednak nie ma tego „czegoś”, „klimatu”, który by mnie zachęcał do dłuższego pozostawania w tym mieście. Ma to „coś” Tbilisi, po którego zaułkach włóczyłem się wiele godzin, odkrywając wiele urokliwych miejsc. Erywań jako miasto jest dla mnie dość brzydki (oczywiście tam też można znaleźć i ładne miejsca), nawet panoramiczne widoki na miasto ze wzgórz nie robiły na mnie dobrego wrażenia, a co dopiero, gdy widziało się z bliska paskudne, zaniedbane budowle z czasów sowieckich.

Ogólnie można powiedzieć, że w tych krajach jest właśnie bardzo dużo kontrastów (szczególnie widać to chyba w Azerbejdżanie, gdy się porówna Baku i resztę kraju) i teraz w zależności od tego, na czym się kto skupi, to może mieć diametralnie różne wrażenia. Zależy to też od tego, czego kto szuka wybierając się w podróż (dla przykładu miłośnicy lazurków i wypoczynku na plaży na Kaukaz się nie powinni wybierać Biggrin ).

 

#627 2015-10-12 18:23:45

Antenka

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

Wielkie dzięki za relację smile I pokazanie Gruzji twoim okiem smile

 

#628 2015-10-12 20:10:04

papuas

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

no to dałeś się sprowokować Edytce i szarpnąłeś się na obszerne podsumowania
Bardzo trudno jest porównywać różne kraje, bo różne rzeczy się różnym ludziom podobają. Każdy patrzy swoimi oczyma i przez pryzmat własnych zainteresowań, więc wydaje mi się że więcej dają foto niż subiektywne odczucia. Oglądam foto i widzę gdzie jest pięknie, a gdzie trochę mniej.
Na bieżąco przeglądałem relację, za którą serdeczne dzięki. smile

 

#629 2015-10-13 09:01:27

cienkibolek

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

Ostatnio edytowany przez cienkibolek (2015-10-13 09:05:35)

 

#630 2015-10-13 11:23:18

AniaMW

Re: RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

Dołączam do Waszego Klubu, Panowie smile
Też wolę konkrety - zdjęcia, fakty... wybieram to, co mnie interesuje i co mi pasuje. Każdy ma przecież swoje własne preferencje, upodobania, odczucia.

 
  • Index
  •  » Gruzja
  •  » RELACJA -Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - czas na Kaukaz z Rainbow Tours

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh