Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#1 2015-03-27 20:37:33

edyta11

kuba info praktyczne

kuba - nieco praktycznych informacji
Poznane na tym forum osoby zainspirowały mnie do wyjazdu na Kubę.
W chronologicznej kolejności chciałabym podziękować Irvinie, Alex, Dadze i Zuzi oraz ich ekipie i oczywiście Micce ( Mikka jak się to odmienia:)???)
Kuba – nie było nam nigdy po drodze na Kube – zawsze pojawiało się coś co musieliśmy zwiedzić wcześniej.  W czerwcu pod wpływem relacji Oli zaczęłam sprawdzać loty. Klikałam i klikałam – tak z ciekawości…i nagle wystukałam  Katowice Havana i powrót Cayo Coco  Katowice. Taki układ pozwala nie cofać się i zwiedzać ciekawie. Długo nie zastanawialiśmy się. Ferie spędzimy znowu pod palmami.
Wydawało się to wszystko trudne…plany zmienialiśmy dziesiątki razy…a okazało się łatwe i naprawdę bardzo przyjemne.
HAVANA
Jeśli się wie co się chce zobaczyć w mieście to bardzo przyjemnie się je zwiedza we własnym tempie samemu. Jest bardzo przyjemna do takiego zwiedzania.
Pierwszy dzień poświęciliśmy na wszystko co nas interesowało w Starej Havanie i na tzw kontrolowanie zgubienie się w uliczkach.
W każdym odwiedzanym obiekcie był  bezpłatny przewodnik, który opowiadał po hiszpańsku lub angielsku.
Mieszkaliśmy w casa Obrapia przy ulicy o tej samej nazwie, równoległej do niby głównej – Obispo przy której są sklepy kantory banki i hotele – Florida i Ambros Mundos.
W kantorach stopniowo wymienialiśmy CUC na CUP – nie do końca przekonani początkowo co za to można kupić. Otóż wszystko poza biletami na autobusy turystyczne i taxi.

 

#2 2015-03-27 20:38:08

edyta11

Re: kuba info praktyczne

ilka informacji cenowo walutowych
Wymiana na lotnisku mniej korzystna niż w centrum Havany.
Warto miec ich walutę czyli CUP
Dzieki niej obiady kosztowały na 3 osoby ok 5 $ w tym były zawsze sałatki ryż mięsa- różne wołowina wieprzowina na różne sposoby i oczywiście kurczak, krewetki ...
kawa za 1 CUP to około 0,15 zł pita z Kubańczykami smakowała świetnie:)
Bułki bułeczki ...gotowe śniadaniowe z mięsęm wędlina serem...4 CUP czyli 60 groszy
soki z owoców  naturalnych 2-3 cUP czyli 0,30 -0.45zl  zł za szklankę - raj dla smakowiczów - czytaj PEG:)
czyli cale sniadanie na osobe to ok 10 cup a zatem ok 1,5 zl. to info dla tych ktorzy porównują to z cenami w casach gdzie placi sie ok 5$

 

#3 2015-03-27 20:38:29

Kasia6555

Re: kuba info praktyczne

ufff...bałam sie ,ze ta relacja przepadnie a jest dla mnie bardzo ważna     wink

 

#4 2015-03-27 20:39:18

edyta11

Re: kuba info praktyczne

Hotel Florida - miejsce gdzie załatwicie wszystko:) wycieczki, transport:) Tamkupiliśmy bilet na autobus transtur do Varadero. Te autobusy w przeciwienstwie do Viazula podjeżdzają pod każdy hotel, więc wygodnie ale drożej. Trasa Havana - Varadero 25 CUC a Viazul 10 CUC


plac katedralny

nasza CASA

jadłodajnia

widok z drugiej strony






Góra strony

 

#5 2015-03-27 20:39:44

edyta11

Re: kuba info praktyczne

kochana będzie
ale jak zdjęcia wklejać?

 

#6 2015-03-27 20:40:18

edyta11

Re: kuba info praktyczne

Transport po Havanie:
landryna - można wytargować za 20 CUC/godz
Autobus turystyczny 5 CUC/os
Riksze w zależności od trasy
Coco taxi - warto umówić się przed jazdą na kwotę i nie chcieć by włączali licznik - z licznikiem wychodzi drogo
przy Bodegita  zawsze można spotkać znanego z Travelera jegomościa

 

#7 2015-03-27 20:40:50

edyta11

Re: kuba info praktyczne

SUBIEKTYWNIE
warto zjeść z Kubańczykami w jadłodajni:) ...wypićkawę , posiadzieć z nimi, wśród nich. Są przyjaźni, ciekawi , uśmiechnięci, dobrze im z oczu patrzy:)
Stolica się zmienia. Wszędzie budowy, remonty. Mają dostęp do towarów z zachodu. Sa sklepy gdzie  mogą kupować te produkty i w wielu z nich jest tabliczka, że można płacić obiema walutami. Teraz po powrocie zgadzam się z tytułem Dagi - nie całkiem biedna Kuba. Zabrałam trochę drobiazgów z Polski- i głupio było mi je dawać. Mają świetne komórki, laptopy, wszystko co chcą - przynajmniej w miastach, choć jak wszędzie widać też i miejsca biedne. Pojawiają sie już dysproporcje.
Jest bardzo bezpiecznie. Nie trzeba się bać nawet nocą
Nigdy też nas nie oszukali - dajesz CUC - wydają CUC, dajesz cUP - wydają CUP. Owszem warto znać różnice w monetach i banknotach i uważać
Ale np w kawiarenkach na Plaza Vieja płaci się w CUC

 

#8 2015-03-27 21:04:07

bepi

Re: kuba info praktyczne

wink  Edi jedną nogą w Kambodży a drugą na Kubie, hehe.. zuch dziewczyna , tak trzymać

 

#9 2015-03-27 21:10:46

edyta11

Re: kuba info praktyczne

a jutro fotki z kijowA. tez na K
ps super to forum z wami

 

#10 2015-03-27 21:13:33

asiagdynia

Re: kuba info praktyczne

Edzia podziwiam, że dzisiaj Ci się chce smile

 

#11 2015-04-10 19:21:52

edyta11

Re: kuba info praktyczne

niesteyy nie naucze się wstawiać zdjęcia...i chyba jest to dość mozolne a nie bardzo mam czas...więc przeklejam tylko info  które być może będą użyteczne dla udających się na Kubę

VARADERO
Jeśli ktoś jedzie na krótko - warto rozważyć czy nie lepiej w hotelech bliżej miasta
Enklawa turystyczna jak CAYO - Kuby w resortach nie ma tak jak nie ma np Dominikany w resortach dominikańskich. To miejsca na odpoczynek. Czasami tego też potrzeba:)
Z Varadero są wycieczki na Cayo Blanco, do wodospadów, Jeepami...do Trinidadu na kilka dni - jest w czym wybierać
Varadero nie zrobiło na nas złego wrażenia, ale też założenie było takie -  że się byczymy przed wyjazdem na południe. Byliśmy tam 5 nocy - teraz wiem że za długo

W hotelu...
trunki świetne -oryginalne
jedzenie bardzo dobre
Doskonała naprawdę z klasą restauracja tematyczna FRANCUSKA i wesoła JAPOŃSKA
Piekny ogród
duże pokoje
same plusy i1 minus, otóż woda kompletnie kranówa podawana do picia - lana z butelek ale to nie są oryginalnie zakręcane butelki. Rozstroiła nas okropnie żołądkowo. Dodawana tez do drinków takich jak mojito.


czas zbierac się z Varadero i wyruszyć do Trinidadu. Dzień wcześniej zaklepalismy taxi i pierwsza niespodzianka -taxi nie przyjechało.
Czasami Kubańczycy sprawiali wrażenie jakby im nie zależało na zarobieniu kasy....
nic to łapiemy innaz ulicy przed hotelem - takie rzeczy nam humorów nie psująsmile
docieramy za 20 CUC!!!! zhotelu do przystanku viazul
a tam niespodzianka nr 2 w tym dniu:)
Pan ogląda nasze bilety opłacone kartą w Polsce za 20CUC /os i mówi
-nieeeeee...nie ma tego autobusu
-JAK TO???
-no nieeee ...skasowaliśmy go.
i oddał kasę
taaa nie wiem mże w innych okolicznościach przyrody przejęłabym się, zmartwiła....a tu na Kubie ? po info od Alex ze wszystko się może zdarzyć - jestem gotowa na wszystko.
Nie ma? To nie ma:)
Wojtek idzie po taxi. Cena prwie taka sama a postoi tyle i tam gdzie się chce

Ostatnio edytowany przez edyta11 (2015-04-10 19:26:26)

 

#12 2015-04-19 17:15:44

edyta11

Re: kuba info praktyczne

 

#13 2015-04-19 17:20:37

edyta11

Re: kuba info praktyczne

 

#14 2015-04-19 17:21:28

edyta11

Re: kuba info praktyczne

 

#15 2015-04-19 17:27:39

edyta11

Re: kuba info praktyczne

Ostatnio edytowany przez edyta11 (2015-04-19 17:50:18)

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh