Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

  • Index
  •  » Tajlandia
  •  » Wypłata z bankomatów i płacenie kartą w Tajlandii

#1 2012-05-27 22:54:31

Fresh

Wypłata z bankomatów i płacenie kartą w Tajlandii

Macie doświadczenia w płaceniu kartą w Tajlandii czy pobieraniu bahtów z bankomatów za pomocą kart Visa, Master Card lub innych? Z uwzględnieniem karty płatniczej i kredytowej (wypukłej).

Pytam na wszelki wypadek - na wyjazd zagospodarowałem pewną sumę dolarów na wymianę, ale gdyby zabrakło, chciałbym jakoś się zabezpieczyć.

 

#2 2012-05-28 06:56:43

krakowianka

Re: Wypłata z bankomatów i płacenie kartą w Tajlandii

Musisz sie zapytac swojego banku,z ktorego masz karte,,czy pobieraja prowizje za wyplaty pieniedzy za granica i placenie karta''. Ja tez sie juz dopytywalam w swoim banku. Odpowiedzieli mi,ze banki w Azji pobieraja dosc duze prowizje i uzywanie KARTY JEST  NIEBEZPIECZNE. Mnie moj bank wyrabia karte tylko na ten wyjazd. Ma byc chroniona jakimis kodami,ktore automatycznie sie aktywuja przy wyplacie i placeniu. W ten sposob bank sie zabezpieczenia w razie W!!! Poza tym powiedzieli mi,ze NAJLEPIEJ ZABRAC GOTOWKE na taki wyjazd a karty uzywac jak najmniej.

 

#3 2012-05-28 10:15:06

AniaMW

Re: Wypłata z bankomatów i płacenie kartą w Tajlandii

Nie w Tajlandii, co prawda, tylko na naszym kontynencie (!) - w barze na włoskim (o, zgrozo!) promie - miałam nieciekawą przygodę z kartą... Podobne zdarzenie może zdarzyć się też w innym miejscu, wiec ku przestrodze wspomnę, jak to było:
Płaciłam kilkanaście euro; urządzenie obsługujące karty było "ręczne", tzn. facet obsługujący wpisywał kwotę, a ja ją potem podpisywałam (to była karta wypukła na podpis). Niby wszystko ok, prawda? Po powrocie do domu wszystkie rozliczenia z płatności karcianych przyszły szybko, a o tym jednym drobnym zakupie zdążyłam juz zapomnieć. Zdziwiłam się bardzo, gdy po kilku (chyba 3 czy 4) miesiącach w rozliczeniu karty dostaję jakąś operację za 118 euro... w tym czasie siedziałam w domu i pilnie chodziłam do pracy! Głowię się, skąd taka kwota i to w euro???? Wiem, że NIGDZIE wtedy tyle nie płaciłam. Ale ponieważ nie odpuszczam takich zagadek, zaczęłam się zastanawiać, analizować, jeszcze raz sprawdzać wszystkie kwitki z poprzedniego wyjazdu, no i znalazłam, jeden jedyny, który do tamtej pory nie został rozliczony, 18-eurowe frytki z czymś tam, na włoskim statku! A to Makarony!!!! Gostek DOPISAŁ mi "1" przed faktyczną kwotę i tak chciał "zarobić" lewe 100 euro! Szkoda, że z mojej kieszeni sad Na szczęście miałam jeszcze tamten kwitek, i on stanowił podstawę reklamacji w moim banku. Cała sprawa trwała ponad pół roku, ale skończyło się dla mnie szczęśliwie.
Od tamtej pory mam dwie zasady:
1/ Gdyby gdziekolwiek jeszcze było urządzenie z ręcznym wpisywaniem wartości operacji, to albo nie korzystam z płacenia kartą, jeśli nie muszę, albo dopisuję "=" przed kwotą, zanim podpiszę, wtedy nikt mi nic nie dopisze...
2/ Z wyjazdów w świat wszystkie potwierdzenia operacji płacenia kartami przechowuję długo (nawet rok, na wszelki wypadek!), i to dokładnie wszystkie, nawet te najdrobniejsze...

 

#4 2012-05-28 10:18:56

katerina

Re: Wypłata z bankomatów i płacenie kartą w Tajlandii

Fresh musisz zapytac w swoim banku,kazdy bank prowadzi inna polityke:)Ja podobnie jak krakowianka,pytalam w Grecji jeszcze przed wylotem i tego typu operacje maja wysokie koszta.Prowizje pobierane za korzystanie z karty w Azji sa duzo wieksze niz w Europie,wiec najlepiej miec ze soba gotowke,a karte tylko na czarna godzine:)

 

#5 2012-05-29 01:16:04

Fresh

Re: Wypłata z bankomatów i płacenie kartą w Tajlandii

Dziewczyny dzięki za wszystkie informacje.
Spytałem w moim banku (ING Bank Śląski) i ogólnie powiedziano mi, że Tajlandia nie jest krajem o dużym ryzyku skimmingu (kopiowania paska magnetycznego karty), tak więc wypłaty z bankomatów nie są jakoś bardzo niebezpieczne, choć na wszelki wypadek warto korzystać z tych zlokalizowanych w/przy bankach. Prowizji od wypłaty z bankomatu nie ma, tylko różnice kursowe. W przypadku mojej karty VISA przewalutowanie z BHT na EURO (po kursie Visy), a następnie z EURO na PLN (po kursie banku).

Co do płatności kartą, to polecano mi wystrzegania się miejsc, gdzie cokolwiek mnie zaniepokoi. Prowizja to 3 procent, ale nie mniej niż 9 pln.

Pozostaje mi mieć nadzieję, że nie zaszaleje za bardzo i zabezpieczone na wyjazd USD wystarczą, a karta będzie na czarną godzinę smile

 

#6 2012-05-29 09:30:02

kangur

Re: Wypłata z bankomatów i płacenie kartą w Tajlandii

Czesc Grzesku. My osobiscie staramy sie unikac placenia karta w Taj i traktujemy karte wylacznie jako rozwiazanie rezerwowe, ale znamy wielu ludzi, ktorzy to wielokrotnie robili i nic sie nie stalo (z tym, ze musieli uiszczac dodatkowe oplaty za kazdorazowa platnosc karta no i kurs jest mniej korzystny niz przy wymianie gotowki). W naszym banku powiedziano nam, ze ryzyko jest male, ale jednak jest. Zalecane jest zglosic bankowi przed wyjazdem, ze zamierzasz ew. poslugiwac sie karta zeby mogli wprowadzic stosowne zabezpieczenia. Nasz bank po kazdym azjatyckim wyjezdzie przysyla nam nowe karty. Korzystajac z bankomatu (jesli nie jest on w banku) trzeba uwazac kiedy wbija sie numer PIN. W Taj dzialaja gangi, ktore instaluja mikroskopijne kamerki na bankomatach oraz zakladaja paski do skimmingu by zdobyc dane potrzebne do oczyszczenia konta. Ostatni zlapany w Taj gang, ktory nalupil pare milionow dolcow, kierowany byl przez...obywateli Rumunii (!!!) smile W australijskich gazetach jest oddzielna sekcja poswiecona krajom azjatyckim i od czasu, do czasu sie o takich przekretach czyta sad

W Taj nie ma najmniejszego problemu z wymiana walut, kantory sa autoryzowane, bezpieczne i sa na kazdym kroku. Majac ze soba USD czy Euro nie bedziesz mial zadnych problemow smile W hotelach sa sejfy (w pokojach i w recepcjach), wiec w czasie wycieczek morskich nie trzeba zabierac ze soba calej kasy smile

Wiec juz niedlugo wyjezdzasz! Zazdroszcze tego ekscytujacego oczekiwania. Zycze cudownych wakacji w Krainie Usmiechu smile  Pozdrawiam smile

Ostatnio edytowany przez kangur (2012-05-29 10:20:09)

 

#7 2012-05-30 00:26:43

Fresh

Re: Wypłata z bankomatów i płacenie kartą w Tajlandii

Grzesiek, dzięki za dodatkowe informacje i życzenia, właśnie dopada mnie "oczekiwanie" na wyjazd smile

 

#8 2013-01-03 01:51:43

Fresh

Re: Wypłata z bankomatów i płacenie kartą w Tajlandii

 
  • Index
  •  » Tajlandia
  •  » Wypłata z bankomatów i płacenie kartą w Tajlandii

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh