Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Zabytki w Gdańsku, które musi odwiedzić każdy fan militariów

Zabytki w Gdańsku, które musi odwiedzić każdy fan militariów

Trójmiasto - na czele z Gdańskiem - już od niepamiętnych czasów uważane jest za niezwykle atrakcyjny obszar. Z tego względu, o tereny współczesnej metropolii toczono w przeszłości liczne batalie, które pozostawiły po sobie liczne ślady. Jeśli jesteś miłośnikiem militariów i fortyfikacji, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym wskazujemy najbardziej interesujące gdańskie zabytki.
 

Westerplatte

Półwysep (w czasach II wojny światowej będący wyspą) ten jest na militarnej mapie gdańska miejscem szczególnym, pozwalającym bliżej zapoznać się z historią jednej z najgorszych wojen w historii ludzkości. Westerplatte jest symbolicznym punktem rozpoczęcia walk o wolność w 1939 roku. Wydarzenia te zostały upamiętnione w formie 25-metrowego Pomnika Obrońców Wybrzeża, a także dzięki szeregowi różnych obiektów - tych, które zachowały się w wojnie, oraz powojennych. Do dzisiaj zachowały się lub zostały wybudowane:

  • Wartownie: nr 1 i nr 3, Placówki: Fort i Elektrownia;
  • Koszary;
  • Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte;
  • Pomnik „Nigdy więcej wojny!”;
  • Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej.

Wartownia nr 1 mieści w sobie obecnie oddział Muzeum Gdańska, w którym oglądać można eksponaty związane z obroną wyspy: karabin maszynowy, radio polowe, dokumenty, oraz inne przedmioty o wartości historycznej. Pozostałe obiekty przybliżają historię gdańskiego wybrzeża, a także oddają cześć jej bohaterom.

Twierdza Wisłoujście

Historia Twierdzy Wisłoujście sięga XV wieku, kiedy to uprzednio spalona wartownia została zastąpiona ceglaną wieżą, która pierwotnie odgrywała rolę latarni morskiej. W obliczu burzliwych działań zbrojnych funkcją budowli stała się obrona ujścia Wisły do morza. Aby sprostać temu zadaniu, wieża została rychło uzupełniona o zespół fortyfikacji, który przez następne kilkaset lat wielokrotnie stawał się celem ataków obcych wojsk.

Od początku XIX wieku, główne siły obronne skupiono na Westerplatte, a od tego czasu Twierdza pełniła najróżniejsze role - od więzienia po miejsce treningów żeglarskich. Obecnie fortyfikacje są zaledwie zabytkiem, który wciąż nie powrócił do czasu swojej świetności.

Grodzisko

Początki Grodziska nie są do końca znane, jednak spekuluje się, że obszar ten już w XII wieku wykorzystywany był jako stanowisko obserwacyjne. Pierwsze fortyfikacje - znane właśnie jako Grodzisko - powstały jednak dopiero na przełomie XVI i XVII wieku. Początkowy etap umocnień obejmował fosę, wały, oraz bastiony, które w późniejszym czasie zostały uzupełnione o fortyfikacje ziemne, wieże obserwacyjne, zbrojownię, oraz inne elementy obronne. Na terenie Grodziska oglądać można obecnie także pozostałości Reduty Napoleońskiej, XIX-wieczną szkołę wojenną, czy grób rodzinny Klawitterów.

Czołg w Al. Zwycięstwa

Ten jedyny dostępny dla turystów czołg w Gdańsku, to nic innego jak wyposażony w armatę czołową 76 mm, model T-34. Egzemplarz oznaczony jest numerem taktycznym 121 i prawdopodobnie był pierwszym, który wjechał na teren Trójmiasta pod koniec II wojny światowej - 27 marca 1945 roku. Ten radziecki wóz bojowy oglądać można w Alei Zwycięzca, w okolicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Czołg jest jedynym spośród trzech T-34, które ostały się w Trójmieście.

Podsumowanie

Gdańsk jest miastem, które jest niezwykle bogate w militarne smaczki, a wyżej wymienione zabytki to zaledwie cząstka najbardziej interesujących. Poza nimi, turyści mogą podziwiać także cały wachlarz bastionów, baszt, i bram, które niegdyś ochraniały miasto. Jeśli zechcesz zwiedzić je wszystkie, z pewnością będziesz musiał zatrzymać się w jednym z hoteli w Gdańsku na kilka dni! Partnerem artykułu jest Hotel Długi Targ, który oferuje komfortowe pokoje na ulicy Długiej w Gdańsku.

/ FreWh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA