Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Wypożyczenie samochodu w Hiszpanii

Wypożyczenie samochodu w Hiszpanii

Wypożyczenie samochodu w Hiszpanii w praktyce - ceny, prawo jazdy, ubezpieczenie i formalności. Biura podróży oferują cały wachlarz wczasów i wycieczek objazdowych po Hiszpanii. W sytuacji, gdy wolimy przemieszczać się na własną rękę i we własnym tempie, albo „wymknąć się” na wymyśloną przez siebie wycieczkę doskonałym rozwiązaniem jest wypożyczenie samochodu.
 

W Hiszpanii nie ma z tym większego problemu. Działają tam zarówno międzynarodowe sieci (Avis, Hertz), jak i firmy lokalne. Oto porady i informacje związane z wypożyczeniem samochodu w Hiszpanii.

Wakacje w Hiszpanii z rabatem do 30% - zobacz ofertę wycieczek Rainbow Tours >>

Wymagania formalne
Minimalne wymagania wobec kierowcy to wiek 21 lat i posiadanie prawa jazdy od roku (w niektórych wypożyczalniach od dwóch lat). W Hiszpanii nie jest konieczne posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Wypożyczający, oprócz prawa jazdy powinien przedstawić drugi dowód tożsamości, obywatele krajów nie należących do Unii Europejskiej paszport. Ponadto należy przedstawić kartę kredytową ze środkami pokrywającymi depozyt. W przypadku bardziej luksusowych modeli samochodów mogą być wymagane dwie karty kredytowe.

Koszt wypożyczenia samochodu
Cena zależy od rodzaju pojazdu, zazwyczaj jest podawana za tydzień. Za samochód taki jak fiat Punto, czy opel corsa trzeba zapłacić od 100 euro/tydzień. Oferta wypożyczalni jest jednak bardzo szeroka i warto wcześniej porównać ceny w internecie. Cena zawiera zazwyczaj nielimitowaną liczbę kilometrów oraz ubezpieczenie OC i od kradzieży, jak również AC i Assistance. Za każdym razem należy upewnić się jakie ubezpieczenie jest zawarte w cenie, i jakie szkody pokrywa. Za drugiego kierowcę pobierana jest dodatkowa opłata, można go zgłosić zamawiając samochód lub przy jego odbiorze. Dodatkowe opłaty pobierane są za odbiór lub zwrot w innym miejscu, opóźnienie, dodatkowe wyposażenie, a czasami, przy wypożyczaniu niektórych aut, także w związku z wiekiem kierowcy, jeżeli ma on poniżej 25 lub powyżej 65 lat.

Paliwo
Hiszpańskie firmy stosują różną politykę paliwową. Za każdym razem trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami. Czasami odbieramy auto z pełnym bakiem i zwracamy także z pełnym, innym razem odbieramy samochód z pełnym bakiem, a wracamy z pustym. Ceny benzyny są nieco wyższe niż w Polsce i wynoszą około 1,3 euro/litr benzyny bezołowiowej 95.

Drogi, autostrady, przepisy
Drogi w Hiszpanii podzielone są na następujące kategorie: autostrady bezpłatne (A), płatne (AP), drogi szybkiego ruchu, drogi krajowe, drogi regionalne. Większość autostrad jest płatnych. Motocykle, samochody osobowe bez przyczepy i z przyczepą, mikrobusy i dwuosiowe furgonetki należą do kategorii cenowej L, w której opłaty wahają się od około 2 do 20 euro. Na większości autostrad cena zależy od godziny przejazdu, opłatę reguluje się gotówką, honorowane są także niektóre karty kredytowe. Na kilku autostradach w Katalonii działa system elektronicznego pobierania opłat.

Samochód musi być wyposażony w gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, apteczkę. Dzieci do 9 roku życia lub nie przekraczające 1,35 m wzrostu muszą podróżować w foteliku. Nie ma obowiązku włączania świateł mijania przez całą dobę, wyjątkiem są motocykliści. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila, jeżeli prowadzący ma więcej niż 1,2 promila to oprócz mandatu jego prawo jazdy zostanie zatrzymane na okres od 3 miesięcy do 4 lat. Ograniczenia prędkości: teren zabudowany - 50 km/h, autostrady - 120 km/h (80 km/h auta z przyczepą), drogi ekspresowe: 100 km/h, pozostałe drogi 90 km/h.

/ awo /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: