Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Wakacje w prywatnym apartamencie. Bułgaria czy Chorwacja?

Wakacje w prywatnym apartamencie. Bułgaria czy Chorwacja?

Chorwacja i Bułgaria to kraje, do których w ostatnich latach Polacy najczęściej wyjeżdżają na wakacyjny wypoczynek. Cały czas tańsze niż włoskie, hiszpańskie czy greckie - ośrodki nadmorskie, zapewniają komfortowe wczasy w ciepłym klimacie, nad przepięknymi morzami.
 

Chorwacja i Bułgaria to kraje, do których w ostatnich latach Polacy najczęściej wyjeżdżają na wakacyjny wypoczynek. Cały czas tańsze niż włoskie, hiszpańskie czy greckie - ośrodki nadmorskie, zapewniają komfortowe wczasy w ciepłym klimacie, nad przepięknymi morzami.

Wakacje z Rainbow Tours - zobacz ofertę wycieczek >>

Chorwacja zachwyca urokliwymi, starymi miasteczkami i wioskami rybackimi położonymi pomiędzy Adriatykiem i wspaniałymi pasmami górskimi. Bułgaria - kilometrami szerokich, piaszczystych, czarnomorskich plaż.

Oba kraje zaliczane do państw bałkańskich przyciągają turystów swoją historią, kulturą i kuchnią. Jedno, jak i drugie słynie z uprawy winogron i produkcji wina. Są także wielkim odkryciem turystów z Zachodu, którzy urzeczeni klimatem i niskimi cenami, przyjeżdżają tu na wakacje równie chętnie, jak nasi rodacy.

Turystyka jest jedną z ważniejszych i najbardziej dochodowych gałęzi gospodarki zarówno w Chorwacji, jak i Bułgarii, zwłaszcza w regionach nadmorskich. Coraz większa liczba odwiedzających przekłada się na coraz to nowe inwestycje i rozbudowę infrastruktury nie tylko turystycznej. Modernizacje i budowa kolejnych terminali w portach lotniczych, poprawa jakości dróg i rozbudowywanie sieci autostrad to kolejne elementy, które mają zachęcić turystów do przyjazdu, a jednocześnie są udoskonalane dzięki przybywającym tu wczasowiczom, którzy od maja do końca września zostawiają tu niemałe pieniądze.

Wszystko to wpływa także na poszerzanie i udoskonalanie oferty noclegowej. Współczesne trendy wakacyjne odchodzą od zakwaterowania w dużych hotelach, które budowano w czasach socjalizmu. Obecnie większość miejsc noclegowych to łóżka w kwaterach prywatnych. Turysta, pragnący wygody i niezależności ma możliwość wynajęcia apartamentu, domu czy willi z basenem w cenie znacznie ciekawszej niż hotelowy pokój. Wakacje z całą rodziną czy grupą przyjaciół okazują się tanim sposobem na urlop pełen swobody, luzu i relaksu.

I choć zarówno Chorwacja, jak i Bułgaria oferują liczne kwatery na wynajem nie tylko w największych kurortach, ale także w mniejszych, kameralnych i klimatycznych miejscowościach letniskowych, to w ich ofercie noclegowej widać pewne różnice.

Chorwacja w zdecydowanej większości oferuje apartamenty na wynajem w domach prywatnych. Niejednokrotnie są to duże wille przekształcone w kilka niezależnych apartamentów, zapewniających gościom prywatność i swobodę. Natomiast Bułgaria apartamenty przeważnie proponuje w kompleksach apartamentowych, stanowiących niejako turystyczne, zamknięte osiedla, z ochroną, recepcją, całym pakietem dodatkowych usług, co może przypominać dawne ośrodki wypoczynkowe, z tą jednak różnicą, że te nowe po pierwsze oferują zdecydowanie wyższy standard, po drugie zakwaterowanie stanowią osobne mieszkania, z własną kuchnią, w pełni wyposażone, zapewniające wygodę, a infrastruktura tego typu obiektów jest naprawdę imponująca - baseny, sauny, restauracje, sklepiki. Co nie zmienia faktu, że mogą kojarzyć się z turystycznym konglomeratem.

I tak jak zakwaterowanie w Chorwacji pozwala lepiej odczuć prawdziwą, lokalną atmosferę, tak kwatery w Bułgarii dają dostęp do pełnej gamy rozrywek. W przypadku tej pierwszej mamy większą szansę na skosztowanie domowej roboty wina, poznania ciekawych historii naszych gospodarzy czy „załapania” się na domowy poczęstunek, tak ta druga daje pewność, że na miejscu znajdziemy pełne zaplecze gastronomiczno - rozrywkowe, łącznie z atrakcjami dla najmłodszych uczestników wyjazdu wakacyjnego.

Przy tym wszystkim ceny aż tak bardzo się nie różnią. Zależą w dużej mierze od standardu i dodatkowego wyposażenia oraz położenia. Ale zarówno w Chorwacji, jak i w Bułgarii można znaleźć wygodny, w pełni wyposażony apartament dla 4 osób w wysokim sezonie (lipiec - sierpień), zlokalizowany niedaleko morza, w porównywalnej cenie 1600 - 1800 zł za tydzień, za cały apartament. Ciekawe kwatery można znaleźć z Chorwacji można znaleźć w serwisie TylkoChorwacja.pl, natomiast oferty z Bułgarii można szukać na wakacjeBG.pl. Z kolei oferty z obu krajów, z możliwością bezpośredniego kontaktu z właścicielami kwater, znajdziemy w serwisie WakacyjnyWynajem.pl.

O tym, na który kraj się zdecydować, powinny zaważyć nasze osobiste upodobania. Osobom uwielbiającym wylegiwanie się na piaszczystej plaży, które lubią wieczorem wyskoczyć na drinka lub pobawić się w dyskotece do białego rana i które szukają miejsca gdzie można spotkać ludzi z całego świata, a zabytki można zobaczyć podczas jednej czy dwóch wycieczek, do gustu na pewno przypadnie oferta kompleksów apartamentowych Bułgarii. Natomiast ci, których bardziej interesuje możliwość poleniuchowania na plaży przerywana częstymi wypadami w historyczne miejsca, czy też z wycieczkami w góry, zachwyceni będą Chorwacją. Jednak warto pamiętać, że zarówno Chorwacja, jak i Bułgaria mają mnóstwo do zaoferowania i oba kraje są warte odwiedzenia.

Oba te kraje dają niesamowite ilości różnorodnych form aktywnego wypoczynku, oba mogą poszczycić się bogatą i niezwykle skomplikowaną historią, dzięki której posiadają wyjątkowe zabytki warte zobaczenia, a ich przyroda zachwyci każdego.

/ Fr/wwwh /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA