Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Teneryfa w marcu

Teneryfa w marcu

Wakacje na Teneryfie w marcu - czy warto? Wyspy Kanaryjskie to kierunek całoroczny - dzięki sprzyjającemu klimatowi można się tu opalać przez cały rok. To idealny pomysł dla osób stęsknionych za słońcem i zielenią po długiej, śnieżnej i mroźnej polskiej zimie. Teneryfa to największa i najbardziej popularna z wysp archipelagu. Jaka pogoda panuje na Teneryfie w marcu? Co się dzieje na wyspie w tym miesiącu?
 

Pogoda
Teneryfa charakteryzuje się łagodnym klimatem. W przeciągu roku średnie dobowe temperatury są bardzo podobne. Pogoda w styczniu nie różni się tak bardzo od temperatury w lipcu. Dzięki niskiej wilgotności powietrza, odczuwalna temperatura jest wyższa niż ta rzeczywista, którą pokazują słupki termometrów. Słońce na Teneryfie świeci pod dwukrotnie wyższym kątem niż w Polsce, dlatego nawet w miesiącach zimowych należy uważać z ekspozycją skóry na słońce - wbrew pozorom filtry przeciwsłoneczne mogą okazać się niezbędne.

Wakacje w Hiszpanii z rabatem do 30% - zobacz ofertę wycieczek Rainbow Tours >>

Według statystyk w marcu średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 25 stopni Celsjusza, a w nocy 18 stopni. Woda w oceanie osiąga 19 stopni. W przypadku Teneryfy trudno jednak określić miarodajnie średnie temperatury, ponieważ zupełnie inna pogoda panuje na południu, a inna na północy wyspy. Północ jest chłodniejsza, zdecydowanie częściej zasnuta chmurami i bardziej deszczowa niż południe.

W tym okresie musimy się liczyć z tym, że ładna pogoda nie jest gwarantowana - tutaj dużo zależy od szczęścia. Możemy trafić na piękny, słoneczny i bezdeszczowy okres, ale mogą się również zdarzyć pochmurne, deszczowe i wietrzne dni. Na szczęście zazwyczaj chmury i deszcz nie utrzymują się długo. Zdecydowanie większe prawdopodobieństwo ładnej pogody jest na południu wyspy. Wieczory i noce są najczęściej chłodne - przyda się sweterek z długim rękawem.

Wybierając się na Teneryfę w miesiącach zimowych, powinniśmy spakować do walizki kilka cieplejszych ubrań, zwłaszcza jeśli zamierzamy zaliczyć wulkan Teide. W tym czasie szczyt wulkanu może być ośnieżony, a na dużych wysokościach może panować naprawdę niska temperatura. W trakcie wycieczki na Teide nawet kurtka i czapka mogą się okazać przydatne!

Kąpiele w oceanie u wybrzeży Teneryfy w marcu wybierają tylko zahartowani pływacy - woda jest niestety zimna. Na szczęście większość hoteli posiada podgrzewane sezonowo baseny, które rekompensują większości turystów brak ciepłego morza, w którym można by się było popluskać.

Karnawał
Na całych Wyspach Kanaryjskich bardzo hucznie obchodzi się karnawał. Karnawał w Santa Cruz de Tenerife to największa tego typu impreza nie tylko na wyspach, ale i w Europie oraz druga na świecie po Rio de Janeiro. Termin karnawału jest ruchomy - co roku przypada w innych dniach, ale przeważnie rozpoczyna się na przełomie lutego i marca, i trwa 4 tygodnie, przy czym najbardziej intensywne obchody trwają około tygodnia. Co roku obowiązuje inny temat przewodni, który przewija się w strojach, na plakatach oraz w dekoracjach.

W 1987 roku podczas karnawału na Teneryfie dała koncert kubańska piosenkarka Celia Cruz wraz z orkiestrą Billo’s Caracas Boys. W wydarzeniu tym uczestniczyło 250 tysięcy widzów i zostało ono wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako największe skupisko ludzi na koncercie, na wolnym powietrzu.

Karnawał otwiera tzw. Cabalgata - przemarsz kolorowego tłumu ulicami Santa Cruz. Muzyka, taniec i zabawa trwają do świtu. Bardzo ważnym wydarzeniem jest wybór Królowej Karnawału. Co ciekawe dokonuje się także wyboru Królowej Dziecięcej i Królowej Seniorów. W trakcie całego karnawału odbywają się liczne koncerty, pokazy, konkursy, pochody i imprezy taneczne. Zgodnie z tutejszą tradycją zawsze w Środę Popielcową odbywa się Pogrzeb Sardynki, który oznacza, że karnawał zbliża się ku końcowi. W tym dniu obowiązkowe są czarne stroje. Ulicami miasta przechodzi groteskowy pochód żałobny, kończący się symbolicznym spaleniem makiety sardynki. Gorąca zabawa trwająca później przez całą noc wcale nie przywodzi na myśl żałobnej atmosfery. Karnawał ostatecznie kończy się wspaniałym pokazem sztucznych ogni.

Życie nocne
W okresie zimowym ruch turystyczny na Wyspach Kanaryjskich jest mniejszy niż w lecie, przybywają tutaj też przeważnie innego typu turyści. W zimie można spotkać bardzo wielu emerytów, którym odpowiada panująca tutaj niezbyt upalna pogoda i brak tłumów na plaży. W okresie zimowym życie nocne jest mniej intensywne niż w lecie (nie licząc imprez towarzyszącym obchodom karnawału). Mimo to amatorzy dyskotek nie będą się nudzić, jeśli udadzą się do najbardziej rozrywkowego kurortu wyspy, czyli Playa de Las Americas.

Wizyta na Teneryfie w marcu na pewno będzie niezwykłym przeżyciem dla osób, które chcą poczuć klimat Rio de Janeiro w Europie oraz dać się porwać karnawałowemu szaleństwu bez konieczności lotu za ocean. Będzie to też świetna pora na wakacje dla osób, które nie przepadają za upałami, a chcą złapać trochę słońca w okresie polskiej zimy. To również bardzo dobry czas na zwiedzanie - zbyt wysokie temperatury nie będą przeszkadzały w poznawaniu najpiękniejszych miejsc wyspy.

/ mch, fot.mch /

Komentarze:


piea
2014-10-20


Teneryfa jak i inne wyspy - w marcu będzie idealna!
oczywiście, jak mamy pecha to i w lipcu trafimy na deszcze:), ale generalnie ten kierunek w marcu jest baaaardzo przyjemnie cieplutko, a w południe nawet gorąco.
Sprawdziłam osobiście dwukrotnie w pierwszym tygodniu marca.

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: