Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Śladami Guanczów: święta góra Teide

Śladami Guanczów: święta góra Teide

Nim Europejczycy zawładnęli Wyspami Szczęśliwymi, nim zdominowali je turyści, swą kulturę i religię rozwijali na Teneryfie Guanczowie. Dziś, w dobie coraz większego zainteresowania przeszłością Wysp Kanaryjskich, zainteresowanie tym dawnym ludem powraca.
 

Śladami historii przez Teneryfę
Wędrówki po Teneryfie śladami Guanczów mogą każdemu sprawić wiele radości. Wie o tym Rainbow Tours, dla którego pogodzenie oferty typu „Teneryfa all inclusive” z fascynującymi wycieczkami po tej wyspie nie stanowi żadnego problemu. A to właśnie na Teneryfie, najsłynniejszej wyspie archipelagu można najlepiej zapoznać się z Guanczami i ich historią. To właśnie na tej wyspie najdłużej bronili się oni przez prawami narzucanymi przez panów z Hiszpanii, to tu toczyły się krwawe walki między zdobywcami Wysp Kanaryjskich a ich pierwszymi mieszkańcami. Jakie miejsca warto odwiedzić w czasie wędrówek śladami tej ludności?

Co wiemy o Guanczach?
Guanczowie do dziś pozostają ludem dość tajemniczych. Pokonani przez najeźdźców w dość szybkim czasie, pozostawili po sobie niewiele pamiątek. Hiszpanie, zajmując Wyspy Kanaryjskie i podporządkowując sobie te ziemie, nie zadali sobie trudu poznania ani języka, ani kultury tubylczej ludności. Ci autochtoni, którzy przeżyli starcie z hiszpańskimi osadnikami, albo trafili na Stary Kontynent jako niewolnicy, albo przyjęli katolicyzm i zapomnieli o dawnych tradycjach. Dziś wiedza na ich temat powoli jest odkrywana, a zwiedzanie miejsc związanych z tym ludem staje się jedną z najważniejszych form spędzania wolnego czasu na Teneryfie.

Pico del Teide - wokół świętej góry
Ten wulkaniczny szczyt, będący obecnie jedną z najważniejszych atrakcji na wyspie, dla Guanczów był wyjątkowo ważnym punktem. Uznawali oni najwyższą górę Hiszpanii za święty szczyt i siedzibę bogów. Teide, niegdyś bardzo aktywny wulkan, swymi kaprysami bez wątpienia pobudzał wyobraźnię dawnego ludu. Budził grozę i szacunek jednocześnie. Nic dziwnego, ze to właśnie u stóp wulkanu Teide stoczone zostały najkrwawsze potyczki z hiszpańskimi kolonizatorami.

Teide dla turystów
Wędrując po terenach istniejącego dziś wokół góry parku narodowego warto pamiętać o wierzeniach Guanczów i poszanować ich tradycję. Wspinając się na szczyt liczący sobie aż 3718 m n.p.m. warto pamiętać, że dawniej był on uznawany za górę sięgającą nieba. Bogowie i demony umiłowali sobie ten szczyt, a niezwykły urok wulkanu wyróżniającego się potężnym kraterem fascynuje i wzbudza zachwyt do dziś. I choć szlaki turystyczne i nowoczesne kolejki ułatwiają dziś zdobycie tego szczytu, dla wielu osób boskość tej góry jest czymś niepodważalnym.

Niezwykła góra Teide to jedno z miejsc najmocniej związanych z dawnymi mieszkańcami Teneryfy. Broniąc jej przed Europejczykami, Guanczowie oddawali życie. Dziś pamięć o tym zapomnianym ludzie wraca na Wyspy Kanaryjskie, a wyprawa do Parku Narodowego Teide jest najlepszą okazją do wspominania jego dawnych mieszkańców.

/ next, fot.photoxpress.com/Jose Juan Castellano /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: